Aktuality, Svet Zdravia, Trebišov    13.06.2013

Operácia sivého zákalu u 100 – ročného letca

Na pracovisku jednodňovej zdravotnej starostlivosti trebišovského očného oddelenia operovali sivý zákal u storočného pacienta.

Pán Emanuel Šmídl je najstarším obyvateľom Sabinova. V máji minulého roku dovŕšil krásnych 100 rokov. Ako storočný podstúpil  operačný  zákrok očí na očnom pracovisku jednodňovej starostlivosti v Trebišove, kde mu svojimi šikovnými rukami pani primárka Hurčíková odstránila sivý zákal.

Ako sama poznamenala : „Je to ochorenie spájané s vekom, pri ktorom dochádza ku skaleniu šošovky v oku a pacient vidí akoby cez hmlu. Po odstránení zákalu sa do oka implantuje umelá vnútroočná šošovka, aby pacient opäť videl čisto.“

Pán Šmídl sa môže znovu venovať svojim záľubám, akými sú lietanie na motorových a bezmotorových lietadlách, príroda či starostlivosť o svojich 6 pravnúčat.

Tento usmievavý čiperný pán nemal v živote na ružiach ustlané, ale vôbec sa nesťažuje.

Narodil sa v malej dedinke pri Prahe, kde prežil 20 rokov svojho života. Následne sa presťahoval na Slovensko do mesta Sabinov, kde doteraz žije. Hoci žije sám, život mu spestrujú jeho deti, 8 vnúčat a 6 pravnúčat.

Skoro celý život pracoval ako revízny technik tlakových nádob a ústredného kúrenia, bol aj živnostníkom, predával a opravoval šijacie a písacie stroje. Jednou z najťažších chvíľ prežíval, keď ho asi dva týždne pred svadbou zobrali do koncentračného tábora v Ravensbrucku, kde strávil ťažkých 9 mesiacov pod číslom 1108, ktoré si dodnes pamätá.

Celý život sa snažil robiť niečo prospešné pre spoločnosť. Bol okresným predsedom červeného kríža v Sabinove, za čo dostal aj vyznamenanie.

A jeho recept na dlhovekosť? Jednoduché jedlo, pozitívna myseľ a záľuby.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 19.01.2022

Ema a Martin: To boli najčastejšie mená novorodencov v žiarskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa počas minulého roka uskutočnilo 550 pôrodov. Dievčat sa narodilo viac (285) ako chlapcov (266), dvojičky si domov odniesla iba jedna mamička. Na svet prišlo v žiarskej pôrodnici vlani aj 10 COVID novorodencov.

Aktuality 19.01.2022

Nová detská kardiologická ambulancia v poliklinike ProCare Prešov

Vzhľadom na zvýšený dopyt po kardiologických vyšetreniach u detí s vrodenými srdcovými chybami, so zachyteným vysokým krvným tlakom, či s pocitmi srdcových nepravidelností, búšením srdca po prekonanej Covidovej infekcií, zriaďujeme na poliklinike ProCare Prešov ďalšiu pediatrickú kardiologickú ambulanciu.

Aktuality 18.01.2022

Jakub či Eliška: To boli vlani najčastejšie mená detí narodených v humenskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia Humenné sa počas minulého roka uskutočnilo 587 pôrodov. V pôrodnici sa narodilo 313 chlapcov a 281 dievčat. Sedem mamičiek sa tešilo z dvojičiek.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO