Aktuality, Svet Zdravia, Trebišov    13.06.2013

Operácia sivého zákalu u 100 – ročného letca

Na pracovisku jednodňovej zdravotnej starostlivosti trebišovského očného oddelenia operovali sivý zákal u storočného pacienta.

Pán Emanuel Šmídl je najstarším obyvateľom Sabinova. V máji minulého roku dovŕšil krásnych 100 rokov. Ako storočný podstúpil  operačný  zákrok očí na očnom pracovisku jednodňovej starostlivosti v Trebišove, kde mu svojimi šikovnými rukami pani primárka Hurčíková odstránila sivý zákal.

Ako sama poznamenala : „Je to ochorenie spájané s vekom, pri ktorom dochádza ku skaleniu šošovky v oku a pacient vidí akoby cez hmlu. Po odstránení zákalu sa do oka implantuje umelá vnútroočná šošovka, aby pacient opäť videl čisto.“

Pán Šmídl sa môže znovu venovať svojim záľubám, akými sú lietanie na motorových a bezmotorových lietadlách, príroda či starostlivosť o svojich 6 pravnúčat.

Tento usmievavý čiperný pán nemal v živote na ružiach ustlané, ale vôbec sa nesťažuje.

Narodil sa v malej dedinke pri Prahe, kde prežil 20 rokov svojho života. Následne sa presťahoval na Slovensko do mesta Sabinov, kde doteraz žije. Hoci žije sám, život mu spestrujú jeho deti, 8 vnúčat a 6 pravnúčat.

Skoro celý život pracoval ako revízny technik tlakových nádob a ústredného kúrenia, bol aj živnostníkom, predával a opravoval šijacie a písacie stroje. Jednou z najťažších chvíľ prežíval, keď ho asi dva týždne pred svadbou zobrali do koncentračného tábora v Ravensbrucku, kde strávil ťažkých 9 mesiacov pod číslom 1108, ktoré si dodnes pamätá.

Celý život sa snažil robiť niečo prospešné pre spoločnosť. Bol okresným predsedom červeného kríža v Sabinove, za čo dostal aj vyznamenanie.

A jeho recept na dlhovekosť? Jednoduché jedlo, pozitívna myseľ a záľuby.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 03.08.2021

Zdravotníci svidníckej nemocnice vás zaočkujú v regióne i priamo v nemocnici

Pre zvýšenie zaočkovanosti obyvateľov svidníckeho regiónu, vďaka ktorej dokážeme spoločne zvrátiť negatívny vývoj pandémie, sme sa v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva rozhodli zorganizovať aj výjazdové očkovanie v nadchádzajúce utorky (03.08. a 10.08.2021).

Aktuality 03.08.2021

Deň s laktačnou poradkyňou v humenskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia, ktorý si pripomíname prvý augustový týždeň, sa aj napriek nepriaznivému počasiu v humenskej nemocnici stretli mamičky, aby získali viac informácií k dojčeniu.

Aktuality 02.08.2021

Jubileum v nemocnici Galanta

Aj Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša sa môže pochváliť, že vo svojich radoch má kolegu lekára, ktorý tento rok oslávil svoje krásne 80. narodeniny.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO