Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna
Blog, Liečba, Svet Zdravia    06.04.2016

Operácia nosovej priehradky

Nosová priehradka rozdeľuje nosovú dutinu na dve polovice. Za normálneho stavu sa nachádza približne v strede nosovej dutiny. Je zložená z kostnej a chrupkovej časti. Na povrchu ju pokrýva  sliznica nosovej dutiny. Počas rastu dochádza takmer u každého k vybočeniu nosovej priehradky.

 

Výskyt a príznaky

Udáva sa, že asi 80% dospelej populácie má vybočenú nosovú priehradku, ale asi  len 25% má aj zodpovedajúce problémy. Príznaky sú charakteristické- sťažené dýchanie cez jednu alebo obidve polovice nosovej dutiny, opakované nádchy a zápaly  prinosových dutín. Môže sa vyskytovať aj krvácanie z nosa, porucha čuchu, bolesť hlavy, chrápanie, nosová reč.

Diagnostika

Diagnóza sa stanoví jednoducho rinoskopickým vyšetrením- vidno vybočenie nosovej priehradky alebo hranu či tŕň nosovej priehradky. Pri výraznejšom opuchu nosovej sliznice je pred vyšetrením potrebné aplikovať na nosovú sliznicu  nosové kvapky, ktoré na čas odstránia jej opuch. Potrebné a prínosné je aj rinoendoskopické vyšetrenie. Presnejšie sa vyšetria deformity, ktoré sa nachádzajú v strednej a zadnej časti nosovej priehradky, posúdi sa oblasť vývodov prinosových dutín a takisto je možné cez choány vyšetriť aj nosohltan(vylúčenie tumoru nosohltana prípadne zväčšenej nosohltanovej „nosnej“ mandle). Niekedy je vybočenie  nosovej priehradky také výrazné, že nie je možné na jednej strane prezrieť nosovú dutinu. Štandardom je CT vyšetrenie , ktoré umožňuje posúdiť prípadnú patológiu v oblasti prinosových dutín a podľa potreby rozšíriť operačný výkon.

Diferenciálna diagnóza

Existujú aj iné ochorenia, ktoré môžu spôsobovať podobné príznaky ako vybočená nosová priehradka ako napr.: alergická nádcha, medikamentózna nádcha (nádcha spôsobená nadmerným užívaním dekongestívnych nosových kvapiek), nosové polypy, tumory nosa, zväčšená nosohltanová mandľa. Všetky tieto diagnózy sa môžu vyskytovať aj naraz s vybočenou nosovou priehradkou.

Liečba, pooperačná starostlivosť a režim

Liečba je len operačná.  Do 15 rokov života sa robí len výnimočne, kvôli tomu , že ešte nie je ukončený rast chrupkovej časti nosovej priehradky.

Operácia sa robí v celkovej anestézii a jej rozsah je rôzny podľa stupňa postihnutia. Dĺžka trvania operácie je väčšinou v rozsahu pol až jeden a pol hodiny. Operačný prístup je z vnútra nosa, rez je asi 1 cm od nozdry. Postupne sa  uvoľní sliznica od chrupky a kosti nosovej  priehradky, deformované časti sa odstránia a zvyšné sa vyrovnajú do strednej roviny. Rana sa zašije stehom, ktorý sa postupne vstrebe sám. Na udržanie priehradky v strednej rovine sa používajú fólie z tenkého plastového materiálu, ktoré sa v nose fixujú stehom, po týždni sa odstránia.

Prvý deň po operácii má pacient obojstranne v nosovej dutine mastnú tamponádu. Po odstránení tamponády v prvý pooperačný  deň može pacient krvácať. Krvácanie je väčšinou mierne a ustáva samo, prípadne po aplikácii nosových kvapiek. Prvé dni po operácii môže byť prítomné ľahké presakovanie krvi z nosa.  Fólie, ktoré sú v nose ponechané týždeň, môžu pacienta dráždiť a spôsobovať príznaky ako pri nachladení.  Ak je prítomná len ľahká deformácia nosovej priehradky (hrana alebo tŕň), tak je možná len cielená resekcia deformity pod endoskopickou kontrolou, následne nie je potrebná fixácia nosovými fóliami, pacient má na operovanej strane do druhého dňa mastnú tamponádu.

Pacient je prepustený do domácej starostlivosti na 2. pooperačný deň. Doma je potrebný kľudový režim, lokálna starostlivosť o nos podľa podrobného doporučenia v prepúšťacej správe (preplachy nosa slanou vodou, dekongestívne nosové kvapky, pri pridruženej operácii nosových mušlí a prinosových dutín aj nosová masť na zníženie tvorby krúst).

Po týždni pacient prichádza na kontrolou, pri kontrole sa odstránia fólie z nosa, pacientovi sa po odstránení fólií výrazne uľaví, dýchanie nosom sa zlepší, sliznica postupne odpuchne.

Komplikácie

Po operácii sa môže vyskytnúť zvýšená telesná teplota, v prípade pretrvávania teploty sú nasadené ATB, najlepšie podľa výsledkov výteru z nosa , ktorý sa vykonáva ešte predoperačne u každého pacienta. Po operácii môže byť niekoľko dní prítomný opuch hornej pery, zvýšená citlivosť horných zubov, bolestivosť alebo porucha citlivosti v oblasti nosovej špičky. Z neskorých veľmi zriedkavých komplikácií sa vyskytuje občas prederavenie nosovej priehradky.

Výsledok operačného výkonu

Výsledkom výkonu je zlepšenie dýchania nosom, zmiernenie chrápania, zníženie výskytu opakovaných zápalov prinosových dutín.

MUDr. Chomčová Zuzana
otorinolaryngológ
Nemocnica Svet zdravia TrebišovĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO