Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna
Blog, Procare    10.08.2022

Odstriekavanie kolostra

Už od 16. týždňa tehotenstva sa v prsníkoch začína tvoriť tzv. KOLOSTRUM. Je to životodarná tekutina, ktorá svojou vysokou kvalitou a výživovou hodnotou predstihuje materské mlieko.

PREČO JE VAŠE KOLOSTRUM PRE BÁBÄTKO TAKÉ DÔLEŽITÉ?

Kolostrum má ochrannú funkciu, obsahuje množstvo protilátok, ktoré pomáhajú dieťaťu bojovať proti infekciám, a zároveň pomáhajú pri dozrievaní čriev. Rovnako podporuje vylučovanie smolky, čím sa znižuje riziko vzniku novorodeneckej žltačky.

Kolostrum je pre bábätko dôležitý aj pre veľké množstvo proteínov, ktoré pomáhajú udržiavať hladinu cukru v krvi. V porovnaní so zrelým materským mliekom má veľa minerálov a vitamínov A a E. Okrem toho obsahuje rastové faktory a 10 – 15% kmeňových buniek.

POSTUP PRI ODSTRIEKAVANÍ KOLOSTRA

Množstvo kolostra je u matiek individuálne, v čase pôrodu okolo 2 – 4 ml za deň. Veľkosť bruška bábätka po narodení však nie je viac ako čerešňová kôstka, takže mu úplne postačí aj zopár kvapiek tejto zázračnej tekutiny. Tým že množstvo kolostra je minimálne, nebude striekať, skôr by sme mohli vravieť o „odkvapkaní“ mliečka.

  1. Pred odstriekavaním si dôkladne umyte a dezinfikujte ruky
  2. Na odstriekanie potrebujete širšiu skúmavku
  3. Pred odstriekaním kolostra môžete vykonať stimulačnú masáž, uchopíte prsník medzi ruky a posúvate ich do strán
  4. Chyťte prsník „nožnicovým“ úchopom – palec nad dvorec, ostatné prsty pod dvorec. Prsník zatlačte dozadu a stískajte prsty oproti sebe, skúmavku pridržiavajte voľnou rukou tesne pod bradavkou. Pokúste sa takto povytláčať mlieko z oboch prsníkov
  5. Pravidelným odstriekavaním podporíte laktáciu, odporúča sa odstriekavať 6 – 8-krát denne, pri manuálnom odstriekavaní 20 až 30 minút
  6. Kolostrum možno uchovávať maximálne 12 hodín pri izbovej teplote alebo 2 – 3 dni v chladničke

= nebuďte sklamaná, ak sa vám prvýkrát nepodarí vytlačiť viac ako pár kvapiek. Skúste to znova po pôrode, najneskôr do 6 hodín.

MOJA PÔRODNICA JE TU PRE VÁS!

Našou snahou je vytvoriť pre vás a pre vaše bábätko komfortné podmienky, pocit bezpečia a istoty, aby ste si z našich nemocníc odniesli tie najpríjemnejšie spomienky.

Pôrodnice novej generácie kladú dôraz na bezpečnosť a komfort rodičiek v maximálnom súkromí, pričom personál dbá na splnenie individuálnych požiadaviek rodičiek a na navodení pocitu domova. Pri pôrode sa využívajú zažité postupy „rooming in“„bonding“ a „skin-to-skin“. Pôrodnice fungujú 24 hodín denne/7 dní v týždni.

Zistiť viacĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO