Blog, Prevencia, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce, Pre deti    26.02.2020

Odporúča probiotiká a vitamínové doplnky pediatrička?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré podávané v dostatočnom množstve majú preukázateľne priaznivý účinok na hostiteľa (príjemcu).

 

Probiotikum do nosa je novinka v liečbe a prevencii zápalov stredného ucha

Naša nosová sliznica je osídlená veľkým množstvom rôznych baktérií. Dobrých aj zlých. Ich zloženie má zásadný význam pre zdravie našich horných dýchacích ciest. Ak prevládnu zlé baktérie – patogénne, dochádza k infekcii dutín alebo k zápalu stredného ucha.

Probiotikum do nosa je novinka v liečbe a prevencii zápalov stredného ucha, prínosových dutín, nosohltana a mandlí. Obsahuje účinnú kombináciu dobrých probiotických baktérií, ktoré účinne obmedzujú množenie zlých – patogénnych baktérií na slizniciach horných dýchacích ciest.

Probiotikum do nosa je možné použiť od 3 rokov veku dieťaťa

Prípravok spĺňa všetky náročné kritéria pre účinnosť a bezpečnosť u detí, preto je samozrejmé, že ho môžu používať aj dospelí. Je potrebná 3-mesačná kúra. Pretože taký dlhý čas je potrebný na to, aby:

  • probiotické baktérie ideálne pokryli sliznicu nosa,
  • sliznica nosa saplne zregenerovala a posilnila tak ochrannú biobariéru.

Má zmysel dávať deťom multivitamínové výživové doplnky?

Vitamíny sú základné zložky stravy, ktoré ovplyvňujú rast a vývoj detského organizmu. V každom veku, v každom období vývinu, má detský organizmus nejaké potreby – aj vitamínové.

Pre vývin detského organizmu predstavuje riziko nielen nedostatočný prísun vitamínov, ale aj ich nadbytočný prísun. 

Keďže v detskom veku dochádza nielen k rastu organizmu, ale aj jeho vývinu vo fyzickej i psychickej oblasti, je nesmierne dôležité, aby deti mali všetko, čo potrebujú. Ten najčastejšie vzniká ako dôsledok nevhodnej suplementácie a môže viesť k vzniku symptómov spojených s akútnou alebo chronickou intoxikáciou.

V prípade podozrenia na nedostatok niektorých vitamínov v tele je vhodné doplniť ich hladinu pomocou vitamínových preparátov. Preventívne užívanie možno odporučiť len u niektorých vitamínov, ako je napríklad vitamín C ako prevencia proti prechladeniu, alebo skupiny B, v prípade neurologických alebo psychických problémov.

Zapamätajte si, že najlepšie vitamíny pre deti sú tie, ktoré prijmú z vyváženej, zdravej stravy.

Pre zdravý vývoj detí je dôležitá plnohodnotná strava počas celého dňa. Preto je potrebné dbať na to, čo vaše deti jedia doma i v škole. Rovnomerne rozložené stravovanie zaručí vašim deťom dostatok energie a vitality na vzdelávanie.

Celodenná strava sa delí na tri základné hlavné jedlá – raňajky, obed a večera, a na dve doplnkové menšie jedlá – desiata a olovrant, ktoré sú taktiež dôležité pre vývoj detí.

Početné štúdie dokumentujú vplyv nesprávnej výživy v patogenéze závažných zdravotných problémov súčasnej doby, akými sú:

  • kardiovaskulárne a nádorové choroby,
  • obezita,
  • diabetes mellitus či
  • osteoporóza.

Ide o ochorenia, ktoré sa zväčša prejavia v dospelom veku, vyvíjajú sa však roky až desaťročia a často sú dôsledkom nesprávnej výživy v detstve a mladosti.

Strava dieťaťa musí obsahovať všetky základné živiny (bielkoviny, tuky, cukry, minerály, stopové prvky, vlákninu a správny pitný režim). Rozhodne jednostranná strava nie je vhodná pre dieťa.

Ak naučíte deti správnym návykom už v rannom veku, verte, že si tieto pozitívne zvyklosti prevezmú i do dospelosti. Týmito návykmi prispejete rovnako k zlepšeniu zdravia vašich detí, lepšej sústredenosti v škole ako i k celkovému zdravému vývoju.

 

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dana Jurečková, PhD. primárka detského a novorodeneckého oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce. Páčila sa vám táto rada od našej lekárky? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 21.01.2021

Prevencia pri rakovine krčka maternice má skutočne veľký význam

Pri včasných štádiách rakoviny krčka maternice prežíva vyše 90 percent pacientiek päť rokov po liečbe. Pri treťom štádiu už len 33 až 48 percent a pri štvrtom štádiu dokonca menej ako 14 percent.

Aktuality 21.01.2021

Na očkovanie v nemocniciach Svet zdravia sa môžu určené skupiny prihlásiť online

Na termín očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Nemocniciach Svet zdravia sa môžu určené skupiny ľudí prihlásiť online prostredníctvom národného portálu www.korona.gov.sk.

Blog 19.01.2021

Rakovina krčka maternice je jediný zhubný nádor, ktorého pôvod poznáme

Rakovina krčka maternice je pre ženy jeden z najväčších strašiakov. Aj keď úmrtnosť na túto diagnózu postupne klesá, stále je vysoká. Pritom by nemusela byť.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO