Prejsť na obsah

Odhodil predsudky a prihlásil sa na kemp medikov. Našiel si tam aj lásku

Keď mu kamarát v jedno leto povedal, že súkromná sieť nemocníc organizuje pre študentov medicíny letný kemp, bol skeptický. Nemyslel si, že by mu súkromník ako budúcemu lekárovi mohol ukázať niečo, čo ho odborne posunie. Po týždni na východnom Slovensku ale z kempu odchádzal s pomerne dlhým zoznamom skúseností, s minimálne 19 novými kamarátmi, jednou potenciálnou priateľkou,…

06.07.2021

Keď mu kamarát v jedno leto povedal, že súkromná sieť nemocníc organizuje pre študentov medicíny letný kemp, bol skeptický. Nemyslel si, že by mu súkromník ako budúcemu lekárovi mohol ukázať niečo, čo ho odborne posunie.

Po týždni na východnom Slovensku ale z kempu odchádzal s pomerne dlhým zoznamom skúseností, s minimálne 19 novými kamarátmi, jednou potenciálnou priateľkou, no najmä s veľkou chuťou sa okamžite po škole pridať do tímu lekárov v nemocnici v Michalovciach.

„Nedávno ma sieť nemocníc Svet zdravia oslovila, aby som porozprával o svojej skúsenosti z posledného Letného campu medikov pred dvoma rokmi. Snažím sa v živote vyvracať stereotypy, navyše ak som si kemp spočiatku aj sám zaškatuľkoval, preto som to rád urobil,“ smeje sa Jozef Polaček. Pred mesiacom úspešne skončil lekársku fakultu a pred sebou má viacero plánov, ako svoj život smerovať ďalej. Po skúsenosti z kempu však ostáva pôsobiť v sieti Svet zdravia.

Štyri dni, štyri nemocnice

Bol august 2019, keď sa Jozef zo stredného Slovenska vybral vlakom na Zemplín. „Nemal som žiadne očakávania, no bol som zvedavý. Navyše som na Zemplíne predtým ešte nikdy nebol, takže som sa tešil,“ hovorí.

Letný camp medikov štartoval v pondelok, takže už počas nedele sieť ubytovávala v peknom prostredí na Zemplínskej Šírave vybranú dvadsiatku študentov slovenských a českých lekárskych fakúlt. Prihláškou na stáž bola okrem ich životopisu ešte esej na vybranú tému. Tento rok sa v nej majú záujemcovia zamyslieť nad tým, ako urobiť slovenské zdravotníctvo dôveryhodné pre pacientov a atraktívne pre lekárov. Podmienkou na prihlásenie sa je tiež absolvovaný aspoň druhý ročník lekárskej fakulty.

„Na kempe nás rozdelili do štyroch tímov. Každé ráno si po nás prišiel šofér a vyrážali sme do jednej zo štyroch regionálnych nemocníc siete na Zemplíne. V zozname bol Vranov nad Topľou, Humenné, Michalovce a Trebišov. Moja skupina v prvé ráno mierila práve do trebišovskej nemocnice,“ spomína si Jozef na svoj prvý deň na kempe.

Už o ôsmej ráno začínala prax na prvých oddeleniach. Stáli pred pracoviskom očnej jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

„Navštívili sme viacero ambulancií a každá sa špecializovala na iný zrakový problém. Bol som prekvapený, tu v ďalekom Trebišove? A potom dokonca prišli s virtuálnou realitou a my sme sa ocitli vo vnútri oka!“ smeje sa Jozef z vlastných dovtedajších predsudkov.

Na otorinolaryngológii bol potom prvým dobrovoľníkom, ktorý si nechal vopchať kameru do nosa, aby ho mohol preskúmať. Videl nosové mušle a priechody a samozrejme aj jemu známu vybočenú priehradku.

„Už ani neviem, odkedy mám krivý nos. Ako dieťa som toho toľko navymýšľal, že ani nie je možné si pamätať, po ktorom páde zo stromu či údere futbalovej lopty mi takýto ostal,“ rozpráva nám Jozef, čím pobavil na kempe aj svoj tím a lekárov.

Svet Zdravia – Letný camp medikov

Lekár s jedným pôrodom

V humenskej nemocnici na Jozefa ďalší deň čakal zážitok. Zúčastnil sa pôrodu.

„Dnes som už vyštudovaný lekár a počas celého svojho štúdia som mal možnosť vidieť, ako vyzerá pôrod, iba raz. Prvý a poslednýkrát na kempe v Humennom,“ zamýšľa sa. Istý čas počas štúdia pritom uvažoval nad tým, že by bol špecializáciou gynekológ-pôrodník.

„Sledovali sme zároveň, ako následne vyšetrujú novorodenca, ktorý vtedy prišiel na svet. Prvýkrát som videl také drobné stvorenie. Dodnes si odvtedy pamätám Morov reflex, kedy dieťa pri náhlej strate stability rozhodí ruky a nohy akoby chcelo niečo uchopiť a následne začne plakať. Po pár mesiacoch tento reflex zaniká,“ vysvetľuje Jozef.

Vo vranovskej nemocnici zase na vtedajších medikov čakal laparoskopický trenažér, k čomu sa dosiaľ tiež mnohí počas štúdia nedostali.

„Opäť sa mi zdalo, že je to niečo, čo na prvý pohľad vyzerá jednoducho. Ale pozerať sa na obrazovku, ktorá premieta 2D obraz a zároveň operovať v trojrozmernom svete, je veľmi náročné. Človek musí byť zručný a mať na to cit, inak ten uzol na stehu nikdy nezaviažeš,“ smeje sa Jozef a priznáva, že pod jeho rukami v laparoskopickom trenažéri ani jeden uzol nevznikol.

Najbližší Letný camp medikov bude na Zemplíne od 15. do 21. augusta. Prihlásiť sa naň môžeš do 11. júla 2021 na webe www.procare.sk/letny-camp-2021/

Noc na urgente

Prišiel štvrtok a šofér s tímom medikov, v ktorom bol aj Jozef, zastavili pred michalovskou nemocnicou. Sieť Svet zdravia ju po dva a pol roku výstavy otvorila koncom roka 2017.

„Krásna, priestranná, svetlá a funkčne dizajnovaná. Bol som nadšený, keď sme prišli na moderné centrálne operačné sály a ja som mohol asistovať,“ hovorí Jozef.

Už v Humennom sledovali operačný zákrok, pri ktorom sa vymieňal poškodený kĺb za umelý. V Michalovciach boli na operáciách slabinovej prietrže, teda pruhu.

„Zaujímavé bolo, že lieky pre pacientov v michalovskej nemocnici nepripravujú manuálne sestry, ale lekár iba elektronicky vypíše preskripciu a pre pacientov ich nachystá centrálna prípravovňa liekov. Dovtedy som ani netušil, koľko chýb pri manuálnej príprave liekov môže bežne v nemocniciach vzniknúť,“ vraví Jozef.

Zo stáže v michalovskej nemocnici odišli v ten deň skôr, aby sa tam večer opäť vrátili. Čakala na nich totiž štvorhodinová nočná služba na urgentnom príjme. Pre Jozefa, vtedy štvrtáka, vôbec prvá.

Počas štyroch dní v nemociach stihli však aj viacero iných vecí. Jozef hovorí, že napríklad na psychiatrii sa zúčastnili skupinovej terapie či na neonatológii si na figuríne skúšali, ako zaintubovať novorodenca. Ak nejaký program meškal, flexibilne sa vymenil s iným, aby medici zbytočne nečakali.

„Lekári nám počas kempu vždy ochotne vysvetľovali všetky detaily a my sme sa ich nebáli pýtať. V každej nemocnici nás zároveň prijal aj jej riaditeľ,“ podotkol Jozef.

Poď na Letný camp medikov aj ty! Prihlás sa do 11. júla na webe www.procare.sk/letny-camp-2021/. Letný camp bude od 15. do 21. augusta 2021 na Zemplíne.

Celý článok si môžete prečítať na www.startitup.sk.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 22.11.2017 | Aktuality

    Jesenný ústavný seminár galantskej nemocnice 2017

    Kontinuálne vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov je okrem legislatívnej povinnosti, aj súčasťou ich každodenného profesionálneho života. Galantská nemocnica v tejto oblasti udržiava tradíciu tzv. ústavných seminárov, ktoré slúžia ako platforma nielen pre spomínané celoživotné vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, ale aj ako príležitosť prezentovať často krát i vlastné výsledky špecializačných prác v rámci diseminácie, či zaujímavých kazuistík z prostredia…
  • 09.05.2016 | Aktuality

    Realizácia psychofyzickej prípravy na pôrod

    Milé budúce mamičky, tím gynekologicko – pôrodníckeho oddelenia v Rimavskej Sobote pre Vás pripravil kurz psychofyzickej prípravy na pôrod. Kurz sa organizuje pre budúce mamičky od 13. týždňa tehotnosti. Prevedieme Vás druhým a tretím trimestrom gravidity tak, aby ste boli dostatočne pripravené, psychicky pozitívne naladené a v dobrej fyzickej kondícii pred blížiacim sa pôrodom. Kurzy…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)