Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna
 

Moja Pôrodnica Galanta

V pôrodnici v Galante vám ponúkame prežiť najkrajšie chvíle vášho života v príjemnom prostredí, ktoré je otvorené vašim predstavám a požiadavkám. Našou snahou je vytvoriť pre vás a vaše bábätko komfortné podmienky, pocit bezpečia a istoty, aby ste si z našej nemocnice odniesli tie najpríjemnejšie spomienky. Zrekonštruované priestory pôrodníckeho oddelenia, možnosť nadštandardnej izby, room-in systém oddelenia šestonedelia, kde dieťatko je s mamičkou v nepretržitom kontakte a podpora dojčenia, sú pre pôrodnícke oddelenie v Galante samozrejmosťou.

 
 

Oznam Ministerstva zdravotníctva SR

V súvislosti s implementáciou 3. vlny opatrení proti byrokracii boli uvedené do praxe funkcionality týkajúce sa životnej situácie narodenia dieťaťa, ktoré prinášajú zjednodušenie pre rodičov dieťaťa a tiež pre lekárov, ako sú: elektronizácia hlásenia o narodení, zápis potvrdenia pre príspevok pri narodení dieťaťa prostredníctvom ezdravia a nahlásenie dohôd o poskytovaní všeobecnej zdravotnej starostlivosti novorodencom.
Link:  Narodenie dieťaťa – ezdravie (ezdravotnictvo.sk)

Prečo si vybrať pôrodnicu v Galante

 • Pôrodný plán

  Pôrodný plán je dokument, ktorý vzniká po vzájomnej diskusii medzi vami a personálom pôrodnice. Lekár a budúca mamička v ňom písomne zachytia predstavu priebehu pôrodu,  epidurálnu anestéziu, bonding po pôrode a pod.,  v ktorom nenastanú komplikácie.

  Viac...
 • Odber pupočníkovej krvi

  Mamička môže v pôrodnici požiadať o odobratie a uchovanie pupočníkovej krvi. Uchovanie kmeňových buniek z krvi a tkaniva pupočníka môžu v budúcnosti liečit rôzne ochorenia, ako napríklad autizmus alebo detskú mozgovú obrnu.

  Viac...
 • Dvojjazyčné pracovisko

  Na oddelení sa dohovoríte slovenským aj maďarským jazykom. Rovnako ako mamičky, aj personál v pôrodnici v Galante pochádzajú z dvojjazyčného prostredia. Personál pôrodnice je teda schopný rozumieť a vyhovieť požiadavkám v oboch jazykoch.

  Viac...
 • Otec pri pôrode

  Prítomnosť otecka, alebo inej blízkej osoby pri pôrode je často dôležitou možnosťou stať sa súčasťou najkrajších okamihov rodiny. Pôrodnica v Galante umožňuje prítomnosť tretích osôb pri pôrode a rovnako poskytuje prípravu oteckov na pôrod.

  Viac...
 • Výpožičné miesto monitoru dychu

  Pôrodnica v Galante vám v spolupráci s nadáciou Križovatka umožňuje požičať si monitor dychu bábätka domov. Monitor dychu je certifikovaná zdravotná pomôcka na nepretržité sledovanie pohybov a správneho dýchania dieťatka.

  Viac...
 • 50% zľava vo VIP izbe Dôvera

  Pre poistenkyne zdravotnej poisťovne Dôvera je pripravená 50% zľava na pobyt vo VIP izbe s nadštandardným vybavením. Pobyt v pôrodnici a prvé dni po narodení vášho dieťatka sú vďaka tejto zľave pre poistenkyne zdravotnej poisťovne Dôvera príjemnejšie.

  Viac...
 • Wi-fi na pôrodnici

  Pôrodnica v Galante ponúka mamičkám možnosť byť so svojimi blízkymi prostredníctvom bezplatného internetového pripojenia wi-fi. Na pôrodníckom odelení ste so svojou rodinou stále v kontakte.

  Viac...

Oddelenia pôrodnice v Galante

 • Pôrodníctvo

  V rámci pôrodnej asistencie a liečebno – preventívnej starostlivosti poskytujeme intrapartálnu, perinatálnu a postnatálnu starostlivosť.

  Viac...
 • Gynekológia

  Činnosť gynekologického oddelenia vychádza z kompletnej diagnostiky a intervenčnej liečby u žien s gynekologickými ochoreniami.

  Viac...
 • Neonatológia – novorodenecké oddelenie

  Na oddelení pracujeme v systéme rooming-in, takže dieťa je spolu s mamičkou počas celých 24 hodín, samozrejme podľa zdravotného stavu novorodenca a matky.

  Viac...
 • Oddelenie šestonedelia

  Snažíme sa, aby pobyt na oddelení šestonedelia bol pre vás čo najpríjemnejší. Pôrodnica disponuje  VIP izbami pre mamičky a ich blízkych.

  Viac...
 • Príprava do pôrodnice

  Všetko čo potrebujete vedieť o zdravotnej starostlivosti, príprave pre mamičku a dieťatko, aké doklady je potrebné mať so sebou, či návštevách na oddelení šestonedelia. Informácie o priebehu príjmu na pôrodnícke oddelenie v Galante.

  Viac...

Špecialisti a lekári pôrodnice v Galante

 • MUDr. Pavol Ščasný
  primár, všeobecný lekár, gynekológ-pôrodník

  V nemocnici pracuje od roku 1985, ako primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia pôsobí od roku 2005. Vyštudoval na LFUK v Martine.

  Viac...
 • Bc. Katalin Jakoda Rátz

  Pôsobí v nemocnici na gynekologicko-pôrodníckom oddelení od roku 1982, od roku 2006 je vedúcou pôrodnou asistentkou.

  Viac...
 • MUDr. Miroslav Ilavský

  Pôsobí ako primár detského a novorodeneckého oddelenia od roku 2005. Vyštudoval pediatriu na Univerzite Komenského v Bratislave.

  Viac...
 • Mgr. Eva Halenárová

  Pracuje ako vedúca sestra na oddelení neonatológie. Vyštudovala vysokú školu ošetrovateľstva a má špecializáciu v odbore pediatria.

  Viac...
 • MUDr. Jana Badidová

  Od roku 2010 pôsobí ako lekárka na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Vyštudovala všeobecné lekárstvo na UK v Bratislave.

  Viac...
 • MUDr. Silvia Pappová Klementová

  V nemocnici pôsobí ako lekárka na gynekologicko-pôrodníckom oddelení od roku 2007. Vyštudovala všeobecné lekárstvo na UK v Bratislave.

  Viac...
 • MUDr. Monika Babišová

  V nemocnici v Galante pracuje od roku 2008. Dnes vykonáva funkciu zástupkyne primára. Vyštudovala všeobecné lekárstvo na UK v Bratislave.

  Viac...
 • MUDr. Monika Jačeková

  Vyštudovala Všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Masarykovej Univerzite v Brne. Na Gynekologicko – pôrodníckom oddelení pracuje od roku 2012.

  Viac...
 • MUDr. Lenka Cisárová

  Študovala odbor všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Na oddelení pôsobí od októbra 2017.

  Viac...
 • MUDr. Brányik Karol

 • MUDr. Hatalová Anna

 • MUDr. Chovancová Lucia

 • MUDr. Tibenská Lucia

 • MUDr. Reisingerová Kristína

 • MUDr. Takácsová Erika

Prečo si vybrať pôrodnicu v Galante

 • Mala som na pôrodnicu dobré ohlasy, ale hlavne je to pre mňa najbližšia pôrodnica. Najviac by som vyzdvihla profesionálny prístup personálu. Majú tu výborné kurzy predpôrodnej prípravy vrátane obhliadky. Mamička tak môže lepšie prekonať stres z nového prostredia. U mňa zavážil aj seriál Baby Boom, ktorý som sledovala z galantskej pôrodnice.
  Silvia Rózsová, Galanta

 • Počula som spokojnosť od mamičiek, ale pre mňa hlavne vzdialenosť rozhodla. V prvom trimestri som tu bola hospitalizovaná a aj to ma presvedčilo, že je to dobrá pôrodnica. Je to tu všetko vynovené, VIP izba je perfektná, je to tu ako v spálni doma, manželská posteľ. Určite by som odporúčala. Spokojnosť nadovšetko.
  Darina Haladová, Pusté Sady, okr. Galanta

 • Na kurz chodím hlavne kvôli pohybu. Dozvedám sa tu veci, ktoré by mi nikto nepovedal a ani nikde na internete či v knihách ich nemám šancu nájsť. Približne už teda viem, čo mám očakávať. Myslím si, že budem aj psychicky lepšie pripravená. Prajem si čo najkratší pôrod, ale uvidíme, ako to napokon bude. Vynovenie pôrodnice vnímam ako veľký prínos.
  Martina Kutáková, Šaľa

 • Mám to sem asi 6 km, takže idem jednoznačne sem bez váhania. Bola som na exkurzii, páči sa mi to. Je to tu zrekonštruované, možnosť nadštandardnej izby je tiež výhodou. Chcela by som, aby bol personál milý, aby bola pri pôrode rodinná atmosféra. Verím, že to tak bude.
  Veronika Ürge, Čierny Brod

 • Rodila som tu pred tromi rokmi a mala som dobrú skúsenosť, tak som prišla aj s druhým dieťaťom. Som v apartmáne a je to tu dobre vybavené. Bola som spokojná s priebehom pôrodu, nemám čo vytknúť. Aj kamarátky, ktoré rodila v Nitre chcú prísť rodiť už radšej sem.
  Monika Deáková, Šaľa

 • Získala som pozitívne referencie o pôrodnici od priateľky. Prišla som si to pozrieť a oslovilo ma to, tak by som tu chcela rodiť. Profesionálny prístup personálu, vybavenie izby m vyhovuje. Mamička má právo vybrať si slobodne postup, ako bude rodiť. Kvalitné vybavenie pôrodného boxu aj expektačnej izby je na vysokej úrovni.
  Jana Glodžáková, Bratislava

 • Kamarátka mi odporučila, že sú tu dobré kurzy. Som taký aktívnejší typ. Prvorodičkám kurz určite odporúčam. Vieme, čo si vziať do pôrodnice, vyhodnotiť, či to nie je falošný poplach. Pôrodnica sa mi páči, je to tu veľmi pekné. Rezervovala som si nadštandardnú izbu, ale aj keby som dostala štandardnú, tak by som bola spokojná.
  Martina Moťovská, Šaľa

 • Vybavenie pôrodnice je moderné, personál tiež výborný. Počula som len pozitívne reakcie od mamičiek. Ešte som nepočula, aby sa niekto sťažoval. Dostávame tu informácie z prvej ruky od pôrodnej asistentky. Určite bude po kurze lepšie pripravená na pôrod. Robíme cviky, ktoré sú dovolené pre tehotné, uvítala by som, keby to bolo aj častejšie. Oceňujem, že tu na kurze dostávam informácie, ktoré na internete nenájdem.
  Martina Hambálková, Galanta

 • Čakám druhé dieťa. Prvé som rodila v Nitre, ale mala som negatívnu skúsenosť, tak som hľadala alternatívu. Boli sme tu s partnerom na exkurzii a videli sme modernejší prístup, tak nás to presvedčilo. Chodím sem aj na kurz, radíme sa tu s mamičkami, ale najväčšou výhodou je cvičenie. Školiteľka je tu výborná, veľmi si ju pochvaľujú všetky mamičky.
  Miriama Klačanová, Šaľa

 • Čakám prvé dieťa. Navštevujem kurz predpôrodnej prípravy, aby som vyselektovala informácie, ktoré nachádzam na internete. Mám už za sebou 10 týždňov lekcií tohto kurzu a mám aj lepší pocit informovanosti. Kamarátka mi tu rodila, bola spokojná, tak voľba bola aj pre mňa jasná pre Galantu. K rozhodnutiu rodiť prispelo aj to, že sú tu zrekonštruované pôrodné boxy.
  Diana Lonská, Šaľa

 • V pôrodnici v Galante je veľmi pekné prostredie, všetko je zrenovované, farebné a personál bol ku mne počas pôrodu a na oddelení šestonedelia veľmi milý. Odpovedali mi na všetky otázky. Som šťastná, že sme obidvaja v poriadku a zdraví.
  Lenka Bogárová, Galanta

 • Bola som so všetkým veľmi spokojná. Aj priateľky mi odporúčali pôrod v Galante a naozaj všetko bolo v poriadku. Pri pôrode boli všetci veľmi nápomocní, aj pôrodné asistentky aj lekári a teraz mi pomáhajú s kojením. Úžasné bolo aj to, že bábätko mi položili ihneď na hruď a potom som ho videla celý čas počas vyšetrení. Pôrod v Galante určite odporúčam.
  Marta Šarkozi, Bratislava

Príprava na pôrod a materstvo

Kontakty

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie sa nachádza na IX. a X. poschodí
E-mailová adresa: porodnyplan.ga@svetzdravia.com
Tel: +421 905 555 122

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie – 031/783 3562, IX. poschodie
Oddelenie šestonedelia – 031/783 3582, X. poschodie
Pôrodná sála – 031/783 3565, 3566 , X. poschodie

Konzultačné služby pre poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera poskytujeme na telefónnom čísle 0908 374 602 v čase 13:00 – 14:00.

Gynekologické oddelenie je dočasne spojené s Oddelením šestonedelia, tel. číslo : 031/ 78 33 582
Návštevné hodiny
Pondelok: 15:00 – 17:00
Utorok: 15:00 – 17:00
Streda: 15:00 – 17:00
Štvrtok: 15:00 – 17:00
Piatok: 15:00 – 17:00
Sobota: 15:00 – 17:00
Nedeľa: 15:00 – 17:00
Mimo uvedených hodín – po dohode s ošetrujúcim personálom.

Nemocnica Svet zdravia Galanta
Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie
Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a. s.
Hodská 373/38, 924 22  Galanta

Napíšte nám

Max. file size: 32 MB.
(Required)

O nás

V rámci pôrodnej asistencie a liečebno-preventívnej starostlivosti poskytujeme intrapartálnu, perinatálnu a postnatálnu starostlivosť. Vedieme spontánne aj operačné  pôrody a poskytujeme asistenciu pri pôrode rizikovým tehotenstvom, zabezpečujeme predpôrodnú starostlivosť od 35. týždňa v rámci čoho zabezpečujeme monitoring plodu.

Na pôrodnej sále sú tri pôrodné izby, z ktorých dve sú nadštandardné  s novou pôrodnou posteľou s možnosťou alternatívnymi polohami, podľa priania klientky. Zabezpečenie  relaxačnej hudby, aromaterapie, použitia fitlopty a  hydromasáže na zmiernenie bolestí. Pri fyziologickom pôrode bez komplikácii umožňujeme bonding. Na žiadosť rodičky je možnosť aj odberu krvi z pupočníka. V spolupráci s anestéziologickým oddelením poskytujeme pôrod v spinálnej anestéze a epidurálnej anestéze – podľa dostupnosti anestéziológa. V rámci pôrodnej asistencie prebieha kompletná edukácia tehotných žien a rodičiek. Zabezpečujeme aj prípravu a edukáciu otcov o priebehu pôrodu o samotnom pôrode.Umožňujeme prítomnosť otca pri pôrode čím podporujeme rozvoj vzťahu medzi matkou a dieťaťom a rodinou.

Na oddelení šestonedelia poskytujeme liečebnú a  ošetrovateľskú starostlivosť pôrodnej asistencie popôrodnú starostlivosť o šestonedielku aj po pôrode operačným ukončením, čiže intenzívnu starostlivosť. Prebieha u nás aj edukácia matiek o dojčení a príprava tehotných na včasné prikladanie k prsníku novorodenca, pri poruchách dojčenia a pri zastavení laktácie. Na oddelení poskytuje služby poradkyňa pre dojčenie. Edukujeme matky o  včasnom vstávaní po operačnom pôrode.

V rámci liečebnej a ošetrovateľskej starostlivosti poskytujeme starostlivosť o rizikovo tehotné  o prenášané tehotnosti aj o tehotné pridruženými chorobami ako infekciami močových ciest, gestačný diabetes, emézy, hypertenzie, atď. Sústavne monitorujeme stav plodu.

V pôrodnici pracuje 10 pôrodných asistentiek, ktoré poskytujú svoje rady a pomoc, erudované, špecializované pôrodné asistentky s dlhoročnou odbornou praxou. Okrem 6 kmeňových gynekológov- pôrodníkov pracujú na pôrodnici aj úväzkoví gynekológovia- pôrodníci. Cieľom kolektívu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia je privádzať na svet zdravých novorodencov, aby matky odchádzali od nás s úsmevom na tvári, s dobrým pocitom a aby im zostali len tie najkrajšie spomienky  na prvé stretnutie s vlastným dieťaťom.

Pôrodníctvo

V rámci pôrodnej asistencie a liečebno – preventívnej starostlivosti poskytujeme intrapartálnu, perinatálnu a postnatálnu starostlivosť. Vedieme spontánne  pôrody a poskytujeme asistenciu pri pôrode rizikovým tehotenstvom, zabezpečujeme predpôrodnú starostlivosť od 35. týždňa v rámci čoho zabezpečujeme monitoring plodu.

PÔRODNÁ SÁLA
Pôrodná sála prešla kompletnou rekonštruciou a je zabezpečená kompletným materiálno -technickým vybavením na špičkovej úrovni. Prostredie pôrodnice je vytvorené pre rodičky útulne a bezpečne.

 • Na pôrodnej sále sú tri pôrodné izby, z ktorých dve sú nadštandardné s novou pôrodnou posteľou s možnosťou alternatívnych polôh, podľa priania klientky.
 • Zabezpečenie relaxačnej hudby, aromaterapie, použitie fitlopty a hydromasáže na zmiernenie bolestí, bonding.
 • V  rámci pôrodnej asistencie prebieha kompletná edukácia tehotných žien a rodičiek.
 • Umožňujeme prítomnosť otca pri pôrode od príjmu rodičky až dve hodiny po pôrode, čím podporujeme rozvoj vzťahu medzi matkou a dieťaťom a rodinou.
 • Na žiadosť rodičky je možnosť aj odberu krvi z pupočníka.
 • V spolupráci s anestéziologickým oddelením poskytujeme pôrod v spinálnej anestéze a epidurálnej anestéze – podľa dostupnosti anestéziológa
 • Zabezpečujeme aj prípravu a edukáciu otcov o priebehu pôrodu o samotnom pôrode.

Na oddelení šestonedelia poskytujeme liečebnú a starostlivosť pôrodnej asistencie popôrodnú starostlivosť o šestonedielku aj po pôrode operačným ukončením, čiže intenzívnu starostlivosť.
Poskytujeme možnosť využitia troch nadštandardných izieb. Štandardne na jednej izbe sú dve matky s deťmi.
Prebieha edukácia matiek o dojčení a príprava tehotných na včasné prikladanie k prsníku novorodenca, pri poruchách dojčenia a pri zastavení laktácie. Na oddelení poskytuje služby poradkyňa pre dojčenie.
Edukujeme matky o včasnom vstávaní po operačnom pôrode.
V rámci liečebnej a ošetrovateľskej starostlivosti poskytujeme starostlivosť o rizikovo tehotné,  o prenášané tehotnosti aj o tehotné s pridruženými chorobami ako infekciami močových ciest, gestačný diabetes, emézy, hypertenzie, atď. Sústavne monitorujeme stav plodu.

ČASTO KLADNÉ OTÁZKY

Môže mamičke v izbe, na oddelení pomáhať blízky človek, kým nie je schopná samostatne sa o novorodenca postarať ?
Áno, po dohovore s primárom, alebo ošetrujúcim lekárom

Je vo vašom zariadení perinatologické centrum, resp. oddelenie pre novorodencov so zdravotnými komplikáciami, či pre nedonosené deti?
Sme oddelenie pre fyziologických novorodencov. Ľahké patológie ako sú  ľahká nezrelosť, nekomplikované novorodenecké žltačky a infekcie zostávajú u nás, ťažšie stavy prekladáme do Perinatologického centra v Nových Zámkoch

Uplatňujete systém Rooming.in, umiestnenie bábätka k mamičke hneď po pôrode a počas šestonedelia? 
Matka môže byť s dieťaťom počas celej hospitalizácie, ak vládze a stav dieťaťa to dovoľuje.

Podporujete včasný kontakt medzi mamičkou a dieťaťom tesne po pôrode metódou „koža na kožu“ ?
Áno, ak to stav dieťaťa a matky dovoľuje. 

Máte banku materského mlieka na preklenutie obdobia, keď matka ešte nemá dostatok mlieka pre svoje dieťa?
Nie, dokrmujeme hypoalergénou formulou 

Poskytujete prepusteným rizikovým novorodencom špecializovanú ambulantnú starostlivosť? 
V ojedinelých prípadoch. O väčšinu rizikových detí sa stará špecializovaná novorodenecká  ambulancia v Nových Zámkoch. 

Máte na oddelení laktačnú poradkyňu? 
Všetky sestry prešli školením a máme na úväzok aj laktačnú poradkyňu. 

Ako často môžu príbuzný navštevovať mamičku a novorodenca? 
Počas návštevných hodín, alebo po dohovore s primárom, pripadne ošetrujúcim lekárom. 

Usmerňujete mamičky v starostlivosti o bábätko v oblasti 
Dojčenia: áno 
starostlivosti o prsníky: áno 
masáže bábätiek: v potrebných prípadoch 
životosprávy mamičky po pôrode: áno 
prebaľovanie a kúpanie bábätiek: áno 

Gynekológia

Činnosť gynekologického oddelenia vychádza z kompletnej diagnostiky a intervenčnej liečby u žien s gynekologickými ochoreniami. Poskytujeme liečebno – preventívnu činnosť a ošetrovateľskú starostlivosť pri diagnostikovaní, liečbe zápalových ochorení vnútorných aj vonkajších rodidiel, vykonávame ošetrovateľskú starostlivosť predoperačnej a pooperačnej starostlivosti o ženy.
Do činnosti zahrňujeme ošetrovateľskú starostlivosť pri diagnostikovaní ochorení ženských pohlavných orgánov. Poskytujeme liečbu, diagnostiku a operačné výkony – transabdominálne operácie, laparoskopie a transcervikálnu hysteroskopiu. Poskytujeme ošetrovateľskú starostlivosť o ženy v infertilnom veku. V rámci toho vykonávame asistencie pri vykonávaní hysterosalpingografii.
Oddelenie má 25 postelí + jednu nadštandardnú izbu a v rámci jednodňovej chirurgie 4 postele.

Naše oddelenie má dlhodobú tradíciu v mamológii. Poskytujeme komplexnú starostlivosť o prsníky zameranú na diagnostiku,  liečbu a ďalšie sledovanie prsníkových ochorení. Vykonávame špeciálne vyšetrenia ultrazvukové s možnosťou odberu aspiračnej cytológie a cor cut biopsie. V rámci spolupráce s rádiologickým oddelením poskytujeme mamografické vyšetrenia a následne podľa potreby operačnú liečbu,  (extirpácie, limitované výkony, radikálne mastektómie, extirpáciu lymfatických uzlín atď.).
V rámci hospitalizácie poskytujeme pooperačnú starostlivosť, edukáciu žien o primárnej a sekundárnej prevencii ochorení  prsníkov. Pacientky dispenzarizujeme a zabezpečujeme  pravidelné kontroly.
Obvodný gynekológ zahlasuje pacientku na operáciu na prijímaciu ambulanciu, kde dostane termín spravidla do 2 týždňov (termín hlavne závisí od poslednej menštruácie pacientky). Pacientka nastúpi na hospitalizáciu v deň pred plánovanou operáciou.
Výkony gynekologických operácii, ktoré sú zaradené do JZS sú prevažne (75 %) akútne. Operáciu prsníkov sa plánuje. Po odoslaní pacientky obvodným gynekológom na oddelenie sú zaraďované hneď na vykonanie zákroku.

Neonatológia

Novorodenecké oddelenie v Galante je súčasťou detského oddelenia. O deti sa stará skúsená atestovaná neonatologička a sestry vyškolené v intenzívnej starostlivosti o novorodenca. Na službách sa podieľajú všetci lekári detského oddelenia. Pracujeme v systéme rooming-in, čo znamená, že dieťa je spolu s mamičkou počas celých 24 hodín, samozrejme podľa zdravotného stavu novorodenca a matky.

NAŠA PONUKA

 • Monitorovanie dychu. Každé dieťa, ktoré nie je pri matke  je  po pôrode monitorované monitorom dychu.  Detekcia sa vykonáva cez matrac, dieťa nie je priamo v kontakte so senzorovou podložkou.
 • Monitorovanie novorodeneckej  žltačky bilirubinometrom. Kožné  meranie bilirubínu je jednoduchou, jemnou a bezbolestnou alternatívou k tradičným skríningom žltačky. Vyšetrenie nespôsobuje bolesť a stres pre dieťatko ani pre jeho rodičov. Až pri vysokých nameraných  hodnotách je potrebný odber krvi.
 • Liečba fototerapiou. Pri výskyte novorodeneckej  žltačky  je dieťa  liečené fototerapiou – modrým svetlom. Bábätko je uložené do  inkubátora pod fotolampu,   monitorovené pulzným oxymetrom, alebo  monitorom dychu a sledované personálom novorodeneckého úseku. Mamičky chodia dieťa prikladať k prsníku v pravidelných intervaloch.
 • Liečba porúch popôrodnej adaptácie. Na zvládnutie  porúch   popôrodnej adaptácie novorodenca  sú na oddelení okrem skúseného personálu  k dispozícii 3   intenzívne inkubátory,  2 novorodenecké ventilátory, monitory aj infúzne pumpy. Menej závažné prípady sú zvládnuté na oddelení. Pri závažnejších   problémoch u novorodenca je  po jeho stabilizácii  zabezpečený preklad dieťaťa do Perinatologického centra v Nových Zámkoch.
 • Skríningové vyšetrenia. Počas hospitalizácie sú urobené  všetky povinné skríningové vyšetrenia: skríning fenylketonúrie, kongenitálnej hypotyreózy, kongenitálnej adrenálnej hyperplázie, cystickej fibrózy, a ďalších 13 metabolických a dedičných porúch, vyšetrenie sluchu pomocou TOAE- transientných otoakustických emísií, vrodeného sivého zákalu šošovky, sonografické vyšetrenie   obličiek, vyšetrenie postduktálnej saturácie kyslíka, zostúpenia semenníkov u chlapcov a pulzácie na stehennej tepne. V indikovaných prípadoch  je zabezpečené  aj neurologické vyšetrenie s  USG mozgu a kardiologické vyšetrenie s echokardiografickým vyšetrením  srdca.
 • Edukácia mamičiek. Všetky mamičky sú postupne  zaučené  v prebaľovaní, kúpaní novorodenca, v starostlivosti o prsníky a dojčení,  o životospráve dojčiacej matky.  Rozvoj laktácie je podporovaný  včasným priložením dieťaťa k prsníku hneď po narodení. Všetky novorodenecké  sestry prešli školením v laktačnom poradenstve, okrem toho pracuje na dohodu aj laktačná poradkyňa, ktorá je ochotná spolupracovať s mamičkami aj po prepustení z nemocnice. Našou  snahou je, aby každý novorodenec odchádzal z pôrodnice zdravý a  výlučne dojčený.

EDUKAČNÉ MATERIÁLY

 • Prebaľovanie
 • Kúpeľ novorodenca
 • Dojčenie
 • Životospráva počas dojčenia
 • Starostlivosť o prsia počas dojčenia
 • Stravovanie v šestonedelí

Pobyt na oddelení

Snažíme sa, aby pobyt na našom oddelení bol pre Vás čo najpríjemnejší. Máme zavedený kompletný Rooming-in systém, štandardné a 3 nadštandardné izby, možnosť návštev priamo na izbách.

Štandardné izby sú 2 posteľové, na každej izbe sú postieľky pre bábätká, prebaľovací pult, vanička na kúpanie bábätiek. Jedná sa o tzv. bunkový systém, vždy pre 2 izby je spoločná toaleta.
Všetky izby a celé oddelenie boli nedávno vymaľované, niektoré zariadenie na izby bolo zakúpené nové.
Na chodbe je spoločná kúpeľňa – novozrekonštruovaná.

Na oddelení sú aj 3 nadštandardné izby, vybavené novým nábytkom, prebaľovacím pultom, vaničkou na kúpanie bábätka, sedačkou, televízorom, ku každej nadštandardnej izbe prislúcha vlastná kúpeľňa s toaletou.
Jedna nadštandardná izba je vybavená ako rodinný apartmán – s dvojposteľou a možnosťou pobytu manžela (prípadne iného rodinného príslušníka) počas celého pobytu mamičky s bábätkom na našom oddelení. Poskytujeme 50% zľavu na pobyt na tejto izbe pre poistenkyne poisťovne Dôvera.

ROOMING-IN
Na oddelení je kompletný Rooming-in systém, ktorý má obrovské výhody pre mamičku a hlavne pre bábätko

 • bábätká sú pokojnejšie, keď sú pri svojej mamičke, keď počujú jej hlas a cítia jej prítomnosť
 • mamičky sú pokojnejšie, keď majú svoje dieťatko stále pri sebe, vidia ho, učia sa oňho starať, rýchlejšie sa rozvíja laktácia, majú menej problémov s dojčením.

Na našom oddelení podporujeme dojčenie, pri ktorom pomáhajú skúsené novorodenecké sestry a taktiež laktačná poradkyňa. Počas pobytu na oddelení novorodenecké sestry pomáhajú mamičke naučiť sa okúpať bábätko, prebaliť ho, postarať sa oňho – čo oceňujú najmä prvorodičky.

PRÍSTROJOVÉ VYBAVENIE
Naše oddelenie je vybavené všetkými prístrojmi potrebnými pre poskytnutie kvalitnej zdravotnej starostlivosti  /CTG prístroje na monitorovanie oziev plodu a kontrakcií počas pôrodu, USG prístroje, inkubátory, monitory dychu pre všetkých novorodencov, foto lampy a pod./
Všetka naša starostlivosť je určená predovšetkým mamičkám a ich bábätkám. Sme tu pre Vás a radi by sme boli, keby ste svoj názor na naše oddelenie a starostlivosť, ktorá Vám bola poskytnutá, prejavili napríklad vyplnením Dotazníka spokojnosti hospitalizovaných pacientov, ktorý môžete anonymne vyplniť počas pobytu na našom oddelení, prípadne mailom či listom. Ďakujeme.

Praktické informácie

Všetko čo potrebujete vedieť o zdravotnej starostlivosti, príprave či návštevách.

NÁVŠTEVNÉ HODINY
Pondelok – Nedeľa  od 15:00 do 17:00
Na nadštandardných izbách sú návštevné hodiny neobmedzene.

ČO SI VZIAŤ SO SEBOU DO PÔRODNICE
Doklady: tehotenská knižka, preukaz poistenca, občiansky preukaz, sobášny list, prípadne prehlásenie z matriky o otcovstve (priezvisku dieťaťa), ak nie sú rodičia zosobášení
Pre mamičku: vložky (pôrodnícke), podložky, toaletné potreby (sprchový gél, krém, kefka, zubná pasta a pod), papierové vreckovky, uterák, nočné košele na dojčenie, podprsenku pre dojčiace mamičky, vložky do podprsenky, papuče, umývateľné prezuvky do sprchy, župan, lieky, ktoré dlhodobo užívate
Pre dieťatko: jednorazové plienky, vlhčené utierky, krém na zadoček, vatové tyčinky, kefka na vlásky, mäkký uterák alebo bavlnené plienky, oblečenie na cestu domov – stačí priniesť v deň odchodu
Čo si nebrať do pôrodnice: šperky, väčší obnos peňazí

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE

 • V našej pôrodnici máme možnosť viesť poradňu pre mamičky v poslednom mesiaci tehotenstva – od 36. týždňa gravidity Vás môže Váš gynekológ odoslať do našej poradne pre tehotné. Môžete prísť v stredu alebo v piatok od 8:00 hod na X. poschodí Nemocnice s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a.s., treba si priniesť zo sebou tehotenskú knižku, výsledky všetkých vyšetrení v tehotenstve, ktoré máte u seba a preukaz poistenca.
 • Počas týchto tehotenských poradní Vás vyšetrí jeden z našich oddelenských lekárov, vykoná sa Vám vyšetrenie CTG a ultrazvukové vyšetrenie bábätka.
 • V prípade, že prichádzete na pôrod, môžete prísť priamo na pôrodnú sálu (neprechádzate cez Centrálny príjem nemocnice).
 • Na pôrodnej sále Vás prijme pôrodná asistentka, spraví Vám CTG vyšetrenie a privolá službukonajúceho lekára, ktorý Vás vaginálne vyšetrí, spraví ultrazvukové vyšetrenie plodu a vyhodnotí celkový nález. Oboznámi Vás s ďalším postupom.
 • K príprave pred pôrodom patrí oholenie hrádze a klystír. Tieto úkony môžete, samozrejme, odmietnuť.
 • 1. doba pôrodná prebieha na tzv. vzdychárni – na našej pôrodnici sa jedná o 2 dvojposteľové izby, ku ktorým prislúcha sprcha a 2 toalety.
 • Naša pôrodnica bola tento rok novozrekonštruovaná a vybavená kompletne novým zariadením, rovnako boli zrekonštruované aj sprcha a toalety.
 • Samotný pôrod prebieha v samostatných pôrodných boxoch, ktoré sú 3, z toho 2 vybavené novými, polohovateľnými pôrodníckymi lôžkami, na ktorých si môžete zvoliť polohu počas pôrodu.
 • K príjemnému a zdarnému priebehu pôrodu iste prispieva aj možnosť aromaterapie, muzikoterapievoľný pohyb počas celého pôrodu, pobyt v sprche, ktorý doporučujeme. Poskytujeme možnosť epidurálnej analgézie, podávame aj lieky na utlmenie bolesti – po doporučení a ordinácii lekára.
 • Nástrih hrádze nevykonávame ako štandardný úkon, len v prípade nutnosti, po posúdení lekárom, ktorý vedie pôrod.
 • Bezprostredne po pôrode, ak to zdravotný stav dieťatka dovoľuje, ukladáme bábätko mamičke na bruško, nechávame dotepať pupočník a po osušení bábätko prikladáme k prsníku.
 • Po pôrode ostáva mamička na pôrodnej sále ešte 2 hodiny, následne je prevezená na oddelenie šestonedelia.
 • Počas celej doby pôrodu je možnosť sprevádzanie mamičky oteckom, či iným rodinným príslušníkom.
 • Štandardný čas pobytu mamičky a bábätka na oddelení šestonedelia po pôrode je 4×24 hodín.
 • O prepustení budete informovaná svojim izbovým lekárom, ktorý Vám aj odovzdá prepúšťaciu správu, ktorú ste povinná odovzdať svojmu obvodnému gynekológovi. Zároveň dostanete aj prepúšťaciu správu pre Vaše bábätko, ktorú odovzdáte obvodnému pediatrovi – je potrebné vybaviť si pediatra ešte pred pôrodom, jeho meno budete zahlasovať novorodeneckej sestre.

Pôrodný plán

Pôrodný plán si vytvára budúca mamička pred pôrodom počas komunikácie s odborným personálom pôrodnice.
Jedná sa o písomné zdokumentovanie dôležitých informácií o predstave budúcej mamičky o priebehu pôrodu. Mamička počas tvorby pôrodného plánu v rámci diskusie s pôrodníkom alebo pôrodnou asistentkou získa množstvo informácií, ktoré jej pomôžu rozhodnúť sa.
Počas pôrodu však môžu  nastať okolnosti, za ktorých dôjde k zmene naplnenia požiadaviek s cieľom zabezpečiť zdravie mamičky a dieťatka /napr. prípad neodkladného cisárskeho rezu/. Samozrejme o každej zmene je mamička vopred informovaná.
Termín na vypracovanie pôrodného plánu si môžete dohodnúť:
Telefonicky  na čísle: +421 (0)905 555 122

Predpôrodná príprava


Milé mamičky, v galantskej pôrodnici vám ponúkame psychofyzickú prípravu na pôrod, aby sme vás na tento nádherný okamih príchodu vášho bábätka čo najlepšie pripravili. Tím gynekologicko-pôrodníckeho a novorodeneckého oddelenia vás prevedie druhým a tretím trimestrom gravidity tak, aby ste boli psychicky pozitívne naladené a v dobrej fyzickej kondícii pred blížiacim sa pôrodom.
V rámci kurzu predpôrodnej prípravy získate množstvo informácií, praktické návyky, a to nielen vy, ale aj váš partner, aby ste ako budúci rodičia spolu zvládli tehotenstvo, pôrod, obdobie šestonedelia a samotnú starostlivosť o vaše bábätko. Odpovieme vám na všetky otázky, na ktoré hľadáte odpovede.
Radi vás prevedieme priestormi našej pôrodnice, oddelením šestonedelia a novorodeneckého oddelenia. Stretnutia sú realizované formou individuálnych alebo skupinových rozhovorov s pôrodnými asistentkami a s tímom novorodeneckého oddelenia.

Témy, ktorým sa venujeme

 • tehotenstvo a jeho priebeh
 • správna životospráva v tehotenstve
 • starostlivosť o telo ženy v tehotenstve
 • choroby a lieky počas tehotenstva
 • materská dovolenka
 • cvičenie v trvaní cca 30 až 40 minút, fit lopty
 • výživa budúcej mamičky, výživa novorodenca
 • predstavenie pôrodnice
 • výber pôrodníka, pôrodnej asistentky
 • tvorba Vášho individuálneho pôrodného plánu
 • ako sa pripraviť do pôrodnice, veci pre mamičku a pre bábätko
 • naliehavé stavy v pôrodníctve – cisársky rez
 • starostlivosť o novorodenca – dojčenie, masáž, prebaľovanie
 • prítomnosť a úloha otca, alebo podpornej osoby pri pôrode
 • či pri starostlivosti o novorodenca
 • odber pupočníkovej krvi
 • priebeh pôrodu a šestonedelia
 • nácvik úľavových polôh a dýchania v 1. dobe pôrodnej
 • nácvik polôh v 2. dobe pôrodnej

Viac informácií o kurze.

Odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka

V spolupráci so Slovenským Centrom Tkanív a Buniek ponúkame odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka. Bližšie informácie môžete získať na bezplatnej telefónnej linke 0800 800 522 v pracovné dni od 8:00 do 20:00 hod. Viac nájdete aj na www.cakam-babatko.sk alebo nám napíšte e-mail na informacie@sctb.sk .

Dvojjazyčné pracovisko

Náš personál je pripravený komunikovať s mamičkami nielen v slovenskom jazyku, ale aj v maďarskom. Snažíme sa, aby sa mamičky na oddelení cítili ako doma a rozumeli všetkému, čo sa okolo nich deje.

Voňavá pôrodnica

Narodenie dieťatka je jednou z najvýznamnejších a nevšedných udalosti života ženy. V pôrodnici Galanta si môžu rodičky vychutnať jedinečnú a nezabudnuteľnú chvíľu – pôrod dieťatka- v príjemnom voňavom prostredí za pomoci a podpory erudovaného  personálu.
Cieľom je navodiť príjemnú atmosféru na pôrodnici. Ide o bezpečný, prirodzený a krásny spôsob, ako pomôcť rodičke, aby sa cítila istejšie a kľudejšie. Vôňa dokáže uľaviť pri najrôznejších drobných zdravotných problémoch spojených s tehotenstvom.

Otec pri pôrode

Otecko resp. iná blízka osoba sa môže zúčastniť pôrodu za poplatok v zmysle cenníka poplatkov.
Zároveň môže využiť ponúkanú platenú službu Prípravu otecka na pôrod poskytovanú certifikovanou lektorkou v rámci psychofyzickej prípravy na pôrod.

Požičanie monitoru dychu do domáceho prostredia

Pôrodnica Svet zdravia Galanta vám v spolupráci s nadáciou Križovatka umožňuje požičať si monitor dychu bábätka domov, aby ste mali istotu, že je vaše dieťatko v poriadku.
Monitor dychu si môžete požičať priamo v pôrodnici Svet zdravia Galanta na novorodeneckom oddelení. Minimálna lehota výpožičky je 6 mesiacov s možnosťou predĺženia na ďalšie obdobie.
Kontakt: +421 31 78 33 702

50% zľava izby Dôvera

Pre poistenkyne zdravotnej poisťovne Dôvera je pripravená 50% zľava na pobyt vo VIP izbe.

Wi-fi

Na našom oddelení je možnosť pripojiť sa na bezplatnú internetovú sieť cez Wifi a zdieľať tak svoje najkrajšie okamihy s bábätkom okamžite pre svojich blízkych či rodinu doma.

Podcast
Informácie pre mamičky