Fyziatricko - rehabilitačné oddelenie

Nemocnica Svidník

Ordinačné hodiny

 • Pondelok 07:00 - 12:00
   12:30 - 15:30
 • Utorok 07:00 - 12:00
   12:30 - 15:30
 • Streda 07:00 - 12:00
   12:30 - 15:30
 • Štvrtok 07:00 - 12:00
   12:30 - 15:30
 • Piatok 07:00 - 12:00
   12:30 - 15:30

Kontakt

MUDr. Pribulu 412/4, 089 01 Svidník

+421 (0) 547860227

Oddelenie sa nachádza na prízemí (B pavilón) poliklinickej časti.

O oddelení

FRO SVaLZ  patrí do koncepcie odboru fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, ktorý je základný špecializačný medicínsky odbor, a ktorý vlastnými postupmi komplexne využíva prostriedky svojich pododborov na prevenciu, diagnostiku, liečbu a výskum porúch zdravia, ich následkov, s cieľom maximálnej možnej obnovy a zachovania telesných, duševných a sociálnych funkcií.

Predmetom činnosti tohto pracoviska je prevencia, diagnostika, liečba, rehabilitácia a  špecializovaná starostlivosť pacientom pri chorobách pohybového aparátu a poradenstvo pacientom s vertebrogennými ťažkosťami. V indikovaných prípadoch odporúčanie ústavnej liečby.

LIEČEBNÉ MOŽNOSTI/VÝKONY

 • Kompletné vybavené telocvične pre cvičenie detí a dospelých
 • Parafínové procedúry
 • Prístrojovú alebo manuálnu lymfodrenáž
 • vírivky, vane, subaquálna masáž, šľapací kúpeľ
 • elektroliečba

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

Magnetoterapia

Prístroj BTL 6000 je prístroj na ohrev tkaniva pomocou vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa. Táto procedúra je doporučovaná vtedy, ak treba dosiahnuť prehriatie hlbších štruktúr tela bez výraznejších účinkov na koži. Pôsobí na zvýšenú cirkuláciu krvi a lymfy, zlepšuje látkovú výmenu, uvoľňuje sťahy hladkého svalstva a znižuje bolesť.

Prístroj BTL 6000 je vhodné použiť pri chronických ochoreniach kĺbov, väzov a šliach , pri chronických gynekologických zápaloch, pri problémoch urologických, pri pooperačných stavoch, nervových chorobách (napr. chrbtice), vnútorných ochoreniach (chronické zápaly dýchacích ciest,astma).

Magnetoterapia je jednou z bežne používaných procedúr fyzikálnej terapie. Táto metóda sa osvedčila u niektorých chorôb, ako terapia s dlhodobým liečebným efektom, podporuje prirodzenou cestou regeneračné a detoxikačné procesy organizmu. Hlavné účinky: zrýchlená regenerácia buniek, protizápalové pôsobenie, zmiernenie bolesti, rozšírenie ciev, urýchlenie procesu hojenia, zmiernie kĺbnych a svalových bolestí, relaxačné účinky na svaly, odstránenie opuchov, protizápalový, protireumatický, účinok. Magnetoterapia sa využíva na liečbu reumatických ochorení, pri bolestiach chrbtice, pri liečbe poúrazových stavov, opuchov, zápalov, pomliaždenín, popálenín, pri migrénach, poruchách látkovej výmeny a monohých ďalšich ochoreniach.

Prístrojová lymfodrenáž

Prístroje Pneuven MEDI sú v spojení s viackomorovými návlekmi určené pre sekvenčnú kompresívnu drenáž zameranú na liečbu porúch lymfatického systému,ktoré sa prejavujú lymfatickými opuchmi, celulitídou,zlyhávaním funkcie imunitného systému so sprievodnými prejavmi únavi a pod. Odporúča sa najmä na aktiváciu lymfatického systému a krvného obehu, prevenciu proti kŕčovým žilám, znižovanie telesnej hmotnosti, odstraňovanie celulitídy a lymfatických opuchov, odvodnenie a detoxikáciu tela, pôsobí proti syndrómu ťažkých nôh,zmenšenie obvodu stehien a obvodu brucha…

Vodoliečba

Do klasickej vodoliečby, ktorú ponúkame patrí perličková kúpeľ, podvodná masáž, vírivá masáž celotelová, vírivý kúpeľ dolných končatín, vírivý kúpeľ horných končatín. Vodoliečebné procedúry sú indikované hlavne pri liečbe poúrazových a pooperačných problémov pohybového ústrojenstva, účinné sú tiež na stavy prepracovanosti a vynikajúco pôsobia na celkovú regeneráciu organizmu.

Parafínové zábaly

Poskytujeme aj teploliečebné procedúry aplikáciou parafínových zábalov, ktoré uvoľňujú svalstvo, zmierňujú  kŕče, zlepšujú výživu a funkcie orgánov, zlepšujú látkovú výmenu, tlmia bolesť, povzbudzujú obranyschopnosť organizmu. Obklady  navyše pôsobia mimoriadne relaxačne a uvoľňujúco a majú tiež skrášľujúce účinky.

Elektroliečba

Elektroliečba patrí k fyzikálnej terapii, pri ktorej sa využíva liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie . Elektroliečebné procedúry využívajú pôsobenie jednosmerného prúdu, striedavých prúdov nízkej a strednej frekvencie, vysokofrekvenčného prúdu ako aj pulzujúce magnetické polia. Elektroliečebné procedúry zlepšujú cirkuláciu krvi a výživu tkanív, odstraňujú bolesť, uvoľňujú alebo stimulujú svalstvo, zmierňujú opuchy a uľahčujú tak úpravu pohybových funkcií. Procedúry sa aplikujú pomocou špeciálnych elektroterapeutických prístrojov. Všetky elektroliečebné procedúry je možné užívať len po indikácií odborným lekárom alebo fyzioterapeutom. Na oddelení FRO máme k dispozícii Vakuophyaction – poskytuje všetky druhy nízkofrekvenčných prúdov, ultrazvuk, TENS, VAS …

Liečebný telocvik

Pri liečebnom telocviku sa  využíva mnoho odborných metód a postupov, pomocou ktorých dokážeme výrazne zlepšiť váš zdravotný stav. Liečebný telocvik má priaznivé účinky na celý pohybový aparát, zvyšuje svalovú silu a vytrvalosť, zlepšuje rozsah pohyblivosti  kĺbov, posilňuje svalstvo, odstraňuje pretrvávajúce opuchy kĺbov. Účinne pomáha pri atrofii svalstva, pri prevencii pred zápalom kĺbov, povzbudzuje krvný obeh, je účinnou prevenciou trombóz. Vykonávame základnú pohybovú terapiu- individuálnu, polohovanie, relaxačné techniky, špeciálne metodiky – podľa Vojtu, Kabata, Bobatha, Kaltenborna,  Brunkowej, postizometrickú relaxáciu (PIR), antigravitačnú relaxáciu (AGR), mäkké techniky, spinálne cviky, McKenzie metodika, Schulteho metodiku, špeciálne programy- cvičenie na loptách, cvičenie pri osteoporóze, škola chrbta, cvičenie pri inkontinencii, reflexné techniky – manuálna a mobilizačná liečba, reflexné druhy masáže.

Na každú procedúru si prineste so sebou Preukážku o zdravotnej starostlivosti a lekársku správu – nález.

Rehabilitačné procedúry sa nevykonajú:

 • u všetkých horúčkových stavoch (zápaly, virózy,  infekcie dýchacích ciest a pod.),
 • pri akútnych ochoreniach srdca, tepien , žíl (napr. infarkt, zápal žíl a pod.)
 • pri akútnych kožných vyrážkach (napr. plesne, vredy, hnisavé ložiská a pod.)
 • pri zmenách stavu mysle (opilosť, požitie psychotropných látok, akútne psychózy a pod.)
 • u kŕčových žíl s obmedzením miesta nálezu

Prosíme Vás informujte nás o akýchkoľvek zmenách zdravotného  stavu, zraneniach.
Pri vstupe na oddelenie prosím vypnite mobil
V prípade odhlásenia termínu v deň procedúry, resp. jej neodhlásenie Vám termín prepadá.
Rehabilitačné procedúry podľa ordinácie lekára hradí zdravotná poisťovňa.
Ponúkame Vám možnosť dokúpenia ďalších procedúr podľa vlastného výberu.
Vášmu zdraviu prospeje vhodne zvolená procedúra. Radi Vám poradíme.

PERSONÁL

Lekár: MUDr. Pavel Lipčák
Vedúci fyzioterapeut: Mgr. Ivana Haľková

Personálne oddelenie

MUDr. Mihalkaninová Anna Fyziatricko - rehabilitačné oddelenie, Nemocnica Svidník lekár

MUDr. Lipčák Pavel Fyziatricko - rehabilitačné oddelenie, Nemocnica Svidník lekár

Mgr. Haľková Ivana Fyziatricko - rehabilitačné oddelenie, Nemocnica Svidník vedúca sestra