Aktuality, Galanta    22.10.2021

Očkujeme sa proti chrípke

Cieľom Dňa očkovania v sieti našich zariadení je zvýšiť počet zdravotníkov chránených pred chrípkou očkovaním, motivovať ostatných kolegov a prispieť tak k ochrane ich zdravia a obmedzeniu cirkulácie vírusu chrípky v našich zdravotníckych zariadeniach.

svet zdravia galanta - ockujeme sa proti chripke 2021 01

Očkovanie je klúčové

„Zdravotníci by mali byť zodpovední a ísť príkladom. Patria do špecifickej rizikovej skupiny, pracujú vo vysoko rizikovom prostredí a často s rizikovými pacientmi. Preto je dôležité, aby okrem svojho zdravia, chránili aj zdravie svojich pacientov a rodín. Neočkovaní zdravotníci majú tri- až štyrikrát vyššie riziko infikovania sa chrípkou ako neočkovaný, zdravý dospelý človek,“  hovorí MUDr. Martin Šimo, medicínsky riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia. „Naša sieťová vakcinačná kampaň proti chrípke ukázala, že sa tejto téme budeme musieť venovať dlhodobo, pretože povedomie aj samotných zdravotníkov je v tejto veci relatívne nízke,“ dodáva Šimo.

Zdravotníci siete chcú svojim prístupom motivovať nielen svojich kolegov, ale aj rodinných príslušníkov a ostatné blízke kontakty rizikových osôb, aby sa zaočkovali. Princípom ochrany je vytváranie bariéry pred šírením ochorenia, a tým zníženie rizika infekcie od osôb žijúcich s chronicky chorým, seniorom, či tehotnou ženou v jednej rodine alebo kolektíve.

Mnohí naši pacienti patria k rizikovým skupinám ohrozeným  nákazou chrípky. Pacienti  s chronickými ochoreniami, so zníženou imunitou a na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú najviac vnímaví na vznik infekcií a sú tým pádom vystavení riziku závažných komplikácií svojho primárneho ochorenia“, konštatuje PhDr. Martin Ballay MPH, MBA, námestník nemocnice v Galante pre ošetrovateľskú starostlivosť. „Očkovanie zdravotníkov v našej nemocnici vnímame zároveň ako osvetový moment pre širokú verejnosť, aby sme aj osobným príkladom pomohli zvyšovať dôveru v očkovanie u širokej verejnosti a aby ho vnímali ako jednu z najúčinnejších prevencií šírenia infekčných ochorení“.

Očkovať proti chrípke možno aj súbežne s COVID-19

Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť vo svojich odporúčaných postupoch pri aplikácii očkovacích látok proti chrípke a COVID-19 u dospelej populácie v čase chrípkovej očkovacej sezóny, usmerňuje poradie a odstupy jednotlivých očkovaní. „Vakcíny proti chrípke a proti COVID-19 sú obe neživé očkovacie látky. Ak sa ako prvá podá vakcína proti chrípke, očkovacia látka proti COVID-19 sa podá optimálne po 14 dňoch, z dôvodu lepšieho rozlíšenia prípadných nežiaducich účinkov. Ak sa ako prvá podá vakcína proti COVID-19, odporúča sa dodržať 14 dňový interval po ukončení celej očkovacej schémy, v prípade dvojdávkovej schémy až po aplikácii 2. dávky vakcíny proti COVID-19. V prípade, že je očkovaná osoba vo vysokom riziku nákazy a ťažkého priebehu ochorenia Covid-19, alebo chrípky, môžu sa obe vakcíny (proti chrípke a proti COVID-19) podať s akýmkoľvek odstupom, alebo súbežne, každá do iného ramena. Súbežné očkovanie proti chrípke a Covid-19 sa odporúča aj v prípade rizika, že očkovaná osoba na ďalšie očkovanie nepríde.“ hovorí prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD. MPH, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. Očkujú sa zdravé osoby, ktoré nemajú klinické príznaky akútneho ochorenia a neboli v kontakte s osobou pozitívne testovanou na vírus SARS-CoV-2“, dodáva Krištúfková.

Zdravotníci, zapojte sa do projektu

Do projektu Chránime našich pacientov Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti je v tejto chvíli zapojených takmer 300 zdravotníckych zariadení na celom Slovensku.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 22.11.2021

Študenti, naši hrdinovia s veľkým srdcom

Študenti, maturanti sa aktívne zapojili do výzvy Hematologicko - transfúziologického oddelenia nemocnice Svidník a prišli 19.11.2021 darovať to najcennejšie - svoju krv, pre pacientov nemocníc, ktorí aj počas veľmi náročnej pandémie potrebujú k záchrane života krv iného človeka.

Aktuality 16.11.2021

Deň predčasne narodených detí

17. novembra si každoročne pripomíname Svetový deň predčasne narodených detí. Tento deň bol založený európskymi rodičovskými organizáciami a rodičmi predčasne narodených detí v roku 2008. Cieľom bolo informovať o problematike predčasných pôrodov.

Aktuality 15.11.2021

EMG workshop v rimavskosobotskej nemocnici

V októbri Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota usporiadala EMG workshop, ktorého sa zúčastnili elektromyografisti z celého Slovenska.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO