Aktuality, Blog, Prevencia, Procare, Pre deti    28.01.2020

Očkovanie proti chrípke

Chrípka je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest charakterizované náhlou horúčkou nad 38 °C, únavou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov, neskôr sa pridružia kašeľ a nádcha. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia.

ockovanie virus chripka prevencia procare

 

Prečo je očkovanie účinnou ochranou?

Pre chladnejšie mesiace v roku sú najčastejšie nákazy chrípka a chrípkové ochorenia. Chrípka môže vážne poškodiť zdravie človeka na rozdiel od bežných vírusových ochorení, ktoré spôsobujú často neškodné zápaly dýchacích ciest a dajú sa pohodlne zvládnuť domácou liečbou. Veľmi účinnou ochranou proti chrípke je očkovanie.

Čo je očkovanie?

Očkovanie – imunizácia – je spôsob navodenia špecifickej ochrany proti bakteriálnym a vírusovým vyvolávateľom chorôb (v prípade chrípky ide o vírus). Predstavuje umelú aktívnu imunizáciu na rozdiel od prirodzenej imunizácie, ktorá vzniká po prekonaní infekčnej choroby. Očkovanie teda predstavuje vysoko aktívnu ochranu pred nebezpečnou chorobou, akou sa aj chrípka môže stať .

Rozoznávame tieto druhy očkovania:

  • povinné očkovanie,
  • odporúčané očkovanie – tu radíme aj očkovanie proti chrípke,
  • pred cestou do cudziny a z cudziny,
  • na vlastnú žiadosť pacienta.

Očkovanie proti chrípke je najvhodnejšie vykonať v priebehu októbra a novembra, aby sa stihli vytvoriť protilátky do začiatku zvýšenej aktivity ochorenia. Vakcíny sa podávajú do svalu alebo menej často do kože. Pričom reakcie sú často krát minimálne.

ockovanie virus chripka prevencia procare liecba

Aké reakcie sa po očkovaní môžu objaviť?

  • mierne zvýšená telesná teplota,
  • únava a bolesti hlavy,
  • v mieste vpichu začervenanie,
  • opuch, zatvrdnutie alebo bolestivosť.

Príznaky väčšinou vymiznú do 2 – 3 dní.

Ak ste už rozhodnutí o očkovaní, navštívte ambulanciu svojho všeobecného lekára pre dospelých alebo pediatra, ktorý vám všetko vysvetlí. Váš lekár napíše vakcínu na recept a po jej vyzdvihnutí z lekárne vás obratom zaočkuje.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 20.03.2023

Medzinárodný deň šťastia v humenskej nemocnici

20. marca sa v humenskej nemocnici rozdávalo šťastie. Postarali sa o to dobrovoľníčky so svojou koordinátorkou DC Krajší deň a žiačky Strednej zdravotníckej školy, ktoré symbolicky na medzinárodný deň šťastia rozdávali pacientom chutné koláčiky v tvare štvorlístka.

Aktuality 17.03.2023

Edukácia o hygiene rúk v Materskej škole v Kajali

Ako všetci dobre vieme, hygiena v našom živote zohráva veľmi podstatnú úlohu. Preto je nesmierne dôležité, aby sme k tomu viedli aj naše deti od útleho detstva a vysvetlili im, prečo je dôležité aby základné hygienické návyky vykonávali automaticky bez upozornenia.

Aktuality 15.03.2023

Dunajskostredská nemocnica dostala od Nadácie Križovatka monitory dychu

Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia Dunajská Streda dostalo od Nadácie Križovatka 5 monitorov dychu.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO