Aktuality, Blog, Prevencia, Procare, Pre deti    28.01.2020

Očkovanie proti chrípke

Chrípka je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest charakterizované náhlou horúčkou nad 38 °C, únavou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov, neskôr sa pridružia kašeľ a nádcha. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia.

ockovanie virus chripka prevencia procare

 

Prečo je očkovanie účinnou ochranou?

Pre chladnejšie mesiace v roku sú najčastejšie nákazy chrípka a chrípkové ochorenia. Chrípka môže vážne poškodiť zdravie človeka na rozdiel od bežných vírusových ochorení, ktoré spôsobujú často neškodné zápaly dýchacích ciest a dajú sa pohodlne zvládnuť domácou liečbou. Veľmi účinnou ochranou proti chrípke je očkovanie.

Čo je očkovanie?

Očkovanie – imunizácia – je spôsob navodenia špecifickej ochrany proti bakteriálnym a vírusovým vyvolávateľom chorôb (v prípade chrípky ide o vírus). Predstavuje umelú aktívnu imunizáciu na rozdiel od prirodzenej imunizácie, ktorá vzniká po prekonaní infekčnej choroby. Očkovanie teda predstavuje vysoko aktívnu ochranu pred nebezpečnou chorobou, akou sa aj chrípka môže stať .

Rozoznávame tieto druhy očkovania:

  • povinné očkovanie,
  • odporúčané očkovanie – tu radíme aj očkovanie proti chrípke,
  • pred cestou do cudziny a z cudziny,
  • na vlastnú žiadosť pacienta.

Očkovanie proti chrípke je najvhodnejšie vykonať v priebehu októbra a novembra, aby sa stihli vytvoriť protilátky do začiatku zvýšenej aktivity ochorenia. Vakcíny sa podávajú do svalu alebo menej často do kože. Pričom reakcie sú často krát minimálne.

ockovanie virus chripka prevencia procare liecba

Aké reakcie sa po očkovaní môžu objaviť?

  • mierne zvýšená telesná teplota,
  • únava a bolesti hlavy,
  • v mieste vpichu začervenanie,
  • opuch, zatvrdnutie alebo bolestivosť.

Príznaky väčšinou vymiznú do 2 – 3 dní.

Ak ste už rozhodnutí o očkovaní, navštívte ambulanciu svojho všeobecného lekára pre dospelých alebo pediatra, ktorý vám všetko vysvetlí. Váš lekár napíše vakcínu na recept a po jej vyzdvihnutí z lekárne vás obratom zaočkuje.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 03.08.2021

Zdravotníci svidníckej nemocnice vás zaočkujú v regióne i priamo v nemocnici

Pre zvýšenie zaočkovanosti obyvateľov svidníckeho regiónu, vďaka ktorej dokážeme spoločne zvrátiť negatívny vývoj pandémie, sme sa v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva rozhodli zorganizovať aj výjazdové očkovanie v nadchádzajúce utorky (03.08. a 10.08.2021).

Aktuality 03.08.2021

Deň s laktačnou poradkyňou v humenskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia, ktorý si pripomíname prvý augustový týždeň, sa aj napriek nepriaznivému počasiu v humenskej nemocnici stretli mamičky, aby získali viac informácií k dojčeniu.

Aktuality 02.08.2021

Jubileum v nemocnici Galanta

Aj Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša sa môže pochváliť, že vo svojich radoch má kolegu lekára, ktorý tento rok oslávil svoje krásne 80. narodeniny.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO