Blog, Procare, Humenné    23.11.2021

Nepodceňujte účinnosť vitamínov. Sú viac než potrebné

Ktoré vitamíny je vhodné brať v studených mesiacoch? Ako sa prejavuje nedostatok niektorých vitamínov v tele? Odpovede aj na tieto otázky vám prezradí imunologička MUDr. Dušana Žinčáková.

Vitamíny dôležité pre fungovanie organizmu

V zime alebo na jar, kedy pre rôzne faktory ako:

 • nekonzumujeme tak pestrú stravu,
 • pri rôznych ochoreniach (napr. pri respiračných infekciách),
 • pri strese,
 • v tehotenstve,
 • ale aj pri takých neduhoch, ako je fajčenie alebo alkoholizmus,

náš organizmus potrebuje viac vitamínov, ako ich dokáže získať z potravy. Preto je možné telu dodať tieto vitamíny aj formou vitamínových doplnkov.

Vitamín D

Zimné mesiace sú chladnejšie, pochmúrnejšie a chýbajú nám slnečné lúče, ktoré nám pomáhajú vytvoriť vitamín D. Keďže tento vitamín je rozpustný v tuku, jeho vstrebávanie závisí od schopnosti čreva absorbovať tuk z potravy.

Aké účinky má vitamín D pre naše telo?

 • Udržiava správnu hladinu vápnika a fosforu v krvi
 • Je dôležitý pre vývoj a rast kostí v detstve, ale aj pre remodeláciu kostí v dospelosti
 • Stimuluje rast buniek (krvných, svalových a kožných)
 • Posilňuje imunitný systém
 • Čiastočne zabraňuje deleniu rakovinových buniek

Pri dlhodobom poklese vitamínu D v tele dochádza k poruche mineralizácie kostí, čo má za následok rachitídu u detí a rednutie či mäknutie kostí u dospelých.

Vitamín C

Je jeden z „najznámejších“ a vôbec najdôležitejších vitamínov vôbec. Vitamín C je bohato zastúpený v rôznom ovocí či zelenine ako napr. v kivi, červenej paprike, citrusovom ovocí alebo brokolici.

Akú úlohu zohráva vitamín C v našom tele?

 • Je prítomný pri mnohých enzymatických reakciách
 • Je prítomný pri tvorbe kolagénu a niektorých hormónov
 • Urýchľuje vstrebávanie železa
 • Stimuluje imunitný systém
 • Je účinný antioxidant.

Nedostatok vitamínu C spôsobuje celkovú slabosť, stratu pružnosti ciev, krvácanie do kože, slizníc, skorbut a znižovanie odolnosti proti infekčným chorobám.

Vitamín A

Ľudské telo je schopné produkovať vitamín A z karotenoidov (sú to tzv. provitamíny), ktorých zdrojom je mrkva, kapusta alebo špenát. Ďalšími zdrojmi sú napríklad pečeň rýb, rybací tuk, vaječný žĺtok a maslo.

Jeho prítomnosť v tele je dôležitá:

 • Pre normálny rast
 • Posilňuje kosti
 • Udržiava zdravú pleť, vlasy, zuby a ďasná
 • Pre správnu funkciu epitelových buniek.

Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť ochorenia zrakových orgánov, poruchy videnia až degeneráciu rohovky a očného nervu. Častými príznakmi akútneho nedostatku sú zmeny na koži, sliznici a spojivkách či zmeny v tráviacom a dýchacom trakte.

Vitamín E

Je považovaný za najúčinnejší antioxidant, chráni bunky pred poškodením kyslíkovými radikálmi. Vitamín E nájdete v obilných klíčkoch, slnečnicových semenách, rastlinných olejoch či mandliach, fazuli a olivách.

Kyselina listová (vitamín B9)

Dennú potrebuje kyseliny listovej si zaistíte predovšetkým príjmom listovej zeleniny, ale aj vajcami.

Prečo je dôležitá kyselina listová?

 • Pre tvorbu nukleových kyselín
 • Pri krvotvorbe
 • Znižuje riziko ochorenia ciev, srdca, osteoporózy a rakoviny

Pri nedostatku vitamínu B9 dochádza k poruchám rastu, k celkovej slabosti, postihnutiu tráviaceho traktu a k zápalovým zmenám v ústnej dutine. Pri dlhodobom nedostatku môže spôsobiť chudokrvnosť – čo znamená, že červené krvinky sú zdeformované a ich schopnosť prenášať kyslík je obmedzená.

Náš tip:  Kyselina listová je dôležitým vitamínom pre všetky budúce mamičky. A to nielen počas prvého trimestra tehotenstva, aj po ňom.

Pozor na hypovitaminózu

Nedostatok vitamínov sa prejavuje širokou škálou porúch jednotlivých funkcií organizmu až po vážne ochorenie vyvolané úplným nedostatkom vitamínu, ktoré sa označuje „avitaminóza“. S príznakmi tejto choroby sa v súčasnosti stretávame skôr výnimočne, keďže mnohé potraviny sú obohacované vitamínmi.

Hypovitaminóza vzniká aj následkom porúch vstrebávania v tráviacom trakte pri zápaloch čreva, celiakii, hnačkách, ochoreniach pankreasu, pečene, pri liečbe antibiotikami. Každú hypovitaminózu by však mal diagnostikovať lekár, lebo nadužívanie vitamínových prípravkov bez predchádzajúceho vyšetrenia lekárom nie je správne.

Páčila sa vám táto rada od našej lekárky?

Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví. Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dušana Žinčáková, primárka oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Humenné a imunoalergologička.

svetzdravia-com_nemocnica-humenne_vseobecne-lekarstvo_MUDr-Zincakova-Dusana

Pripravte sa vy alebo vaši zamestnanci na zimné mesiace a oslabenú imunitu vďaka vitamínovým balíčkom!Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 19.11.2021

Prečo je dôležité užívanie vitamínov?

Vitamíny. Pojem, s ktorým sa už stretol každý z nás. Viete, ako ich správne užívať? Alebo či je dôležité dodržiavať dennú odporúčanú dávku? Odpovede aj na tieto otázky vám prezradí imunologička MUDr. Dušana Žinčáková

Blog 27.10.2021

Jana Hospodárová odkazuje Slovenkám: Ženy, nebojte sa mamografie!

3 sekundy. Približne toľko trvá vyhotovenie jednej snímky na mamografe, ktorá môže žene zachrániť život. Mamografické vyšetrenie by mali ženy po štyridsiatke absolvovať každé dva roky. Na Slovensku však na pravidelné preventívne prehliadky chodí približne len 25 % žien tejto vekovej kategórie, čo je v porovnaní s Českou republikou takmer o 60 % žien menej. Rakovina prsníka je pritom ochorenie, na ktoré u nás zomiera najviac žien.

Bolest noh a krcove nohy

Procare 29.09.2021

Kedy môže bolesť nohy súvisieť s cievami?

Šesť ľudí z desiatich, prevažne žien, dnes na Slovensku trápia kŕčové žily. Súvisí však každá bolesť nôh s ochorením žíl? Odpoveď sa dozviete v novom blogu o zdraví.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO