Aktuality, Dunajská Streda    05.11.2021

Dunajskostredská nemocnica otvorila nové oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS)

Dunajskostredská nemocnica zvyšuje kvalitu intenzívnej zdravotnej starostlivosti

Kompletne vybavené izolačné miestnosti podtlakom, ultrasonografiou, intubačným fibrobronchoskopom, dialýzou a špičkovými polohovateľnými posteľami. Nemocnica Svet zdravia Dunajská Streda otvorila jedno z prvých intenzivistických oddelení na Slovensku, ktoré v sebe zahŕňa vylepšenia z nadobudnutých skúseností z prvých dvoch vĺn pandémie COVID-19. Nové oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS) predstavuje organizačné zoskupenie jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS), oddelení vnútorného lekárstva, neurológie a chirurgie spolu s oddelením anestéziológie a intenzívnej medicíny. Náklady nemocnica spolufinancovala z eurofondov a celkovo sa vyšplhali na 2 milióny eur. Približne 260 tisíc eur z toho financovala z vlastných zdrojov.

„Vďaka novému oddeleniu dokážeme poskytovať oveľa kvalitnejšiu intenzívnu starostlivosť pre pacientov, ktorí sú v bezprostrednom ohrození života. Podarilo sa nám na jedno miesto skoncentrovať najlepšie vybavenie a medicínsky tím, takže o pacienta bude postarané komplexnejšie. Navyše s novou kapacitou lôžok získavame flexibilitu, ktorú sme doteraz nemali. Som veľmi rada, že už aj naša nemocnica má oddnes rovnaké podmienky pre intenzívnu medicínu, ako na ostatných pracoviskách siete Svet zdravia. Na tento projekt bude nadväzovať nový urgentný príjem, ktorého výstavbu plánujeme začať na jar budúceho roka,“ hovorí Sylvia Bock, riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Dunajská Streda.

Oddelenie OAMIS v Dunajskej Strede

Na novom oddelení sa nachádza 17 intenzivistických lôžok, z toho osem plne vybavených pre najťažších aristických pacientov s umelou pľúcnou ventiláciou. To predstavuje až dvojnásobnú kapacitu oproti doterajšiemu stavu. Prínos nového oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti spočíva najmä v tom, že hospitalizovaní pacienti sú umiestnení na modernej jednotke so sústredenou intenzívnou starostlivosťou a o ich stave a liečebnom postupe rozhoduje na jednom mieste multiodborový tím špecializovaných lekárov.

„Počas prvých dvoch vĺn pandémie koronavírusu sme získali skúsenosti, ktoré sme dokázali ešte integrovať do vybavenia nového oddelenia. To je vybavené špičkovými prístrojmi, ktoré významným spôsobom skvalitňujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti o pacientov v kritickom stave. Či už ide o celkové vybavenie tzv. crashroomu, hemodynamiky, videolaryngoskopu alebo napríklad intubačného videobronchoskopu. Do roka by sme dokonca chceli rozbehnúť aj kontinuálnu hemodialýzu. Prirodzene z toho budú ťažiť všetci pacienti vyžadujúci našu intenzivistickú starostlivosť,“ dodáva MUDr. Balázs Laczkó, primár oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti Nemocnice Svet zdravia Dunajská Streda.

Multiodborová starostlivosť o pacientov

O jednotlivých pacientov sa nepretržite starajú lekári podľa odborností, pod ktoré spadá ochorenie daného pacienta. Pacient s infarktom myokardu je pod dohľadom internistu, pacient s porážkou je v starostlivosti neurológa, o pacienta po operácii brucha sa stará chirurg a o pacienta v bezvedomí na umelej pľúcnej ventilácii sa stará anestéziológ-intenzivista. Z nových 17 lôžok sú dve stavebne izolované. Budú sa využívať pri pacientoch, ktorí sú infekční a pri ktorých je potrebné eliminovať riziko rozšírenia nákazy. Vďaka tomu sa skvalitní aj starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19.

Významnou výhodou a súčasne medzinárodným trendom je aj to, že počet lôžok v rámci daných odborov nie je striktne určený a prispôsobuje ich akútnym potrebám. Tento organizačný prístup sa volá systém plávajúcich lôžok.

Novinky na oddelení anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti

Ďalšou novinkou, ktorú na oddelení chystajú, má byť využívanie pozitív muzikoterapie v rámci ba zálnej terapie. Liečba upokojujúcou hudbou (pomocou bezdrôtových slúchadiel), dopomáha k zmierneniu bolestí, nepokoja, uvoľneniu psychomotorického napätia, ale aj navádzaniu na iné myšlienky. Takisto je pri muzikoterapii klinickými štúdiami potvrdená aj nižšia potreba analgetickej liečby. Túto formu terapie plánujú využiť u všetkých hospitalizovaných pacientov na OAMIS.

Rovnako plánujú zaviesť televízory v častiach, v ktorých budú koncentrovaní pacienti pri plnom vedomí. V neposlednom rade chce zdravotnícky tím využiť najnovšie poznatky v rámci výživy a fyzioterapie, ktoré sú nenahraditeľné pri úspešnej liečbe kriticky chorých pacientov.

S výstavbou oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti začali v júni v roku 2020. Stavebné práce dokončili v septembri tohto roka. Rozsiahly investičný projekt bol spolufinancovaný z eurofondov.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 30.11.2022

Pacienti v rimavskosobotskej nemocnici sa liečia v jedinečnej miestnosti

Vôňa, hudba, zvukové či svetelné prvky, príjemné prostredie – aj takto sa dnes liečia pacienti na psychiatrickom oddelení v rimavskosobotskej nemocnici. Snoezelen je nová terapeutická metóda navodzujúca atmosféru uvoľnenia a dôvery. Využíva sa pri liečbe pacientov s ťažkým mentálnym a zmyslovým postihnutím, ale aj pri mnohých ďalších druhoch psychických ochorení. Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota začala ako jedna z prvých nemocníc na Slovensku využívať miestnosť a terapiu Snoezelen na jeseň tohto roka. Už teraz, napriek krátkemu obdobiu, sa ukazujú jej pozitívne účinky pri liečbe pacientov aj psychohygiene zamestnancov.

Aktuality 29.11.2022

Kemp mladých internistov

V rožňavskej nemocnici sa uskutočnil Kemp mladých internistov zo siete nemocníc Svet zdravia. Počas troch dní mali možnosť načerpať nové skúsenosti a navzájom sa spoznať.

Aktuality 28.11.2022

Noc na urgente či skutočná operácia: Medici a budúce sestry zažili, ako funguje reálna nemocnica

Asistencia pri skutočnej operácii, reálny pôrod či starostlivosť o pacientov v najkritickejšom stave – aj toto zažili medici a budúce sestry počas Jesenného kempu. Dvadsiatka vybraných študentov zo slovenských a českých fakúlt strávila dva dni vo vranovskej a v humenskej nemocnici, kde si vyskúšali prípravu na svoje budúce povolanie a zažili, ako funguje reálna nemocnica. V rámci nej strávili aj nočnú službu na urgentnom príjme. Tradičný Letný kemp medikov tento rok nahradil Jesenný kemp medikov a budúcich sestier, ktorí si počas štyroch dní prvýkrát vyskúšali dôležitosť ich vzájomnej spolupráce. V tímoch vypracovali aj súťažné zadanie a piati víťazní študenti si domov odniesli odmenu.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO