Aktuality, Krajší deň Rimavská Sobota, Rimavská Sobota    22.06.2018

Naša dobrovoľníčka Ida: Najkrajší moment je, keď sa deti usmievajú

25-ročná Ida Thomsen prišla do našej nemocnice v Rimavskej Sobote z Dánska. Na detskom oddelení pomáhala od augusta minulého roku do apríla 2018. Prečítajte si viac v rozhovore.

Prečo si sa rozhodla zapojiť do projektu Krajší deň?

Už ako tínedžerka som sa začala zapájať do dobrovoľníckych aktivít, pomáhala som najmä organizácii Červený kríž. Ako dobrovoľníčka som v rámci projektu Európskej únie prišla aj na Slovensko. Keďže môj projekt sa zameriaval na budovanie komunity a podporu dobrovoľníckej práce, hľadala som v meste lokálne dobrovoľnícke činnosti, do ktorých by som sa mohla zapojiť. Jeden z dobrovoľníkov z Rimavskej Soboty mi raz povedal o projekte Krajší deň, ktorý sa mi páči a tak som sa rozhodla pridať.

Aká bola náplň tvojej práce v nemocnici a existovalo niečo, čo bolo pre teba náročné?

V nemocnici som pomáhala na detskom oddelení a trávila čas s deťmi, ktoré tam boli hospitalizované. Väčšinu času sme spolu hrali rôzne hry či si vytvárali jednoduché umelecké a remeselné výrobky. Pre cudzinku môže byť náročné dorozumieť sa s ostatnými dobrovoľníkmi, personálom či pacientmi. Vždy sa ale v nemocnici našiel jeden či dvaja ľudia, s ktorými som mohla hovoriť po anglicky alebo nemecky. Radi mi vždy preložili, čo som potrebovala a vysvetlili, čo sa práve deje. Na druhej strane, s deťmi sme vždy akosi našli spôsob, ako spolu komunikovať. Snažili sme sa totiž ukázať aj rukami, čo chceme povedať a s úsmevom sa dala zvládnuť aj dlhá cesta.

Aký bol tvoj najkrajší moment, ktorý si v nemocnici zažila?

Najviac zapamätateľné chvíle v nemocnici boli pre mňa všetky momenty, kedy sme dokázali deťom vyčariť úsmev na tvári alebo ich rozosmiať pri nejakej hre. Takýto pocit bol pre mňa ten najkrajší, pretože sme dokázali deťom v nemocnici vytvoriť pekné chvíle, napriek tomu, že boli choré a museli podstupovať liečbu.

Prečo by sa ľudia mali do projektu Krajší deň zapojiť?

Myslím si, že Krajší deň je nádherný projekt, ktorý dokáže hospitalizovaným pacientom priniesť mnoho radosti. Dúfam, že sa doň v budúcnosti bude zapájať stále viac a viac dobrovoľníkov, čím sa bude môcť rozširovať a poskytovať podporu viacerým pacientom. Byť dobrovoľníkom je zároveň veľmi prospešná aktivita a skvelý dôvod na to, prečo sa angažovať v miestnej komunite. Je to tiež veľká príležitosť stretnúť nových ľudí a vytvoriť si nové priateľstvá. A ja som si počas pomáhania v Krajšom dni skutočne našla niekoľko veľmi dobrých priateľov, za čo som bola najmä ako cudzinka, ktorá je v krajine nová, veľmi vďačná.

Dobrovoľnícky projekt Krajší deň

Cieľom projektu, ktorý sa začal v roku 2016 v nemocniciach v Humennom a Banskej Štiavnici, je spríjemniť pacientom chvíle strávené v zdravotníckom zariadení. „Dobrovoľníci im vypĺňajú čas po ukončení liečebno-diagnostických procedúr. Venujú sa najmä ľuďom, ktorí sa cítia opustení. Zväčša ide o seniorov bez príbuzných alebo o deti, ktoré sú hospitalizované bez rodiča,“ spresňuje autorka a manažérka projektu Tatiana Kosťová. Najviac záujemcov o dobrovoľnícku činnosť pochádza z radov študentov, no sú medzi nimi aj dôchodcovia a ľudia v produktívnom veku.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 22.01.2021

Natália či Oliver: To boli najčastejšie mená, ktoré dostali novorodenci v rožňavskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia Rožňava sa minulý rok uskutočnilo 576 pôrodov. Na svet prišlo 301 dievčat a 275 chlapcov.

Aktuality 21.01.2021

Galantská nemocnica zdvojnásobuje zásobu kyslíka pre liečbu COVID pacientov

Galantská nemocnica od 7. januára poskytuje zdravotnú starostlivosť iba pre pacientov s ochorením COVID-19.

Aktuality 21.01.2021

Poďakovanie za ochranné pomôcky pre galantskú nemocnicu

Nemocnica Sv. Lukáša v Galante dostala od miestnej firmy JASPLASTIK-SK spol. s r.o. dar v hodnote 2750€.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO