Blog, Krása, šport a relax, Procare    09.01.2018

Načo si dať pozor pri behu v zime?

Veľa bežcov predpokladá, že v zimnom období konečne odpadajú vysoké energetické nároky na chladenie organizmu, a preto budú bežať rýchlejšie alebo zabehnú dlhšie trate. No nemusí to byť vždy pravda. Faktor počasia dokáže mnohých bežcov potrápiť najmä v zime. Je potrebné brať do úvahy nielen absolútnu teplotu, ale aj rýchlosť vetra.

 

Na pocitovej teplote záleží

Pri silnom vetre je totiž pocitová teplota podstatne nižšia. Pri veľmi nízkej teplote je vhodné nadychovať sa nosom, čo umožňuje vzduch lepšie prehriať než príde do pľúc, no na druhej strane to limituje prísun kyslíka do organizmu, a tým aj výkon. Poveternostnými vplyvmi je často zmenený aj povrch, na ktorom beháme.

Preto je veľmi dôležité dbať na bezpečnosť, nosiť vhodnú obuv a brať do úvahy aj také samozrejmosti ako je skorší súmrak. Dnešné materiály na oblečenie sú na vysokej úrovni, no stále je potrebné rátať s tým, že chlad môže tiež limitovať výkonnosť.

Ako vplýva chlad na kĺby?

Kĺby vystavené chladu (hovoríme najmä o váhonosných kĺboch – členky, kolená a bedrové kĺby) majú v chlade tuhšie kĺbové puzdrá a taktiež limitovaný prísun krvi – keďže chlad pôsobí na periférne cievy vazokonstrikčne – teda cievy sa zužujú.

Chlad spolu s takýmto nedostatočným prekrvením môže vyvolávať až lokálnu bolesť kĺbov, no jednoznačná súvislosť medzi pôsobením chladu a poškodením kĺbov neexistuje. Tieto ťažkosti možno do značnej miery limitovať nielen vhodným oblečením, ale aj dôkladnou rozcvičkou pred behaním, optimálne ešte v doma v teplom prostredí. Svaly sa natiahnu, kĺbové puzdrá sú voľnejšie a vaše telo je tak lepšie pripravené na optimálny výkon.

Z uvedených skutočností vyplýva, že zima naozaj nie je optimálne obdobie na dosahovanie osobných rekordov. Sústrediť by sme sa mali najmä na bezpečnosť a pravidelnosť behania. Potrebné je dbať aj na hydratáciu, veď vodu strácame nielen potením, ale aj dýchaním.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Schmidt z ProCare Medissimo. Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 18.11.2019

Môžu polypy alebo myómy spôsobovať veľmi dlhú menštruáciu?

Dlhá menštruácia trvajúca 10 až 11 dní môže byť zapríčinená funkčnou alebo anatomickou poruchou.

Blog 11.11.2019

Ako môžete dostať vírus HPV?

HPV je označenie pre vírus prenosný pohlavným stykom a spôsobujúci viaceré ochorenia v organizme.

Blog 07.11.2019

Čo je to molárne tehotenstvo?

Molárne tehotenstvo - odborne gestačná trofoblastická choroba je ochorenie charakterizované nekontrolovateľným rastom zárodkového tkaniva - trofoblastu.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO