Blog, Krása, šport a relax, Procare    09.01.2018

Načo si dať pozor pri behu v zime?

Veľa bežcov predpokladá, že v zimnom období konečne odpadajú vysoké energetické nároky na chladenie organizmu, a preto budú bežať rýchlejšie alebo zabehnú dlhšie trate. No nemusí to byť vždy pravda. Faktor počasia dokáže mnohých bežcov potrápiť najmä v zime. Je potrebné brať do úvahy nielen absolútnu teplotu, ale aj rýchlosť vetra.

 

Na pocitovej teplote záleží

Pri silnom vetre je totiž pocitová teplota podstatne nižšia. Pri veľmi nízkej teplote je vhodné nadychovať sa nosom, čo umožňuje vzduch lepšie prehriať než príde do pľúc, no na druhej strane to limituje prísun kyslíka do organizmu, a tým aj výkon. Poveternostnými vplyvmi je často zmenený aj povrch, na ktorom beháme.

Preto je veľmi dôležité dbať na bezpečnosť, nosiť vhodnú obuv a brať do úvahy aj také samozrejmosti ako je skorší súmrak. Dnešné materiály na oblečenie sú na vysokej úrovni, no stále je potrebné rátať s tým, že chlad môže tiež limitovať výkonnosť.

Ako vplýva chlad na kĺby?

Kĺby vystavené chladu (hovoríme najmä o váhonosných kĺboch – členky, kolená a bedrové kĺby) majú v chlade tuhšie kĺbové puzdrá a taktiež limitovaný prísun krvi – keďže chlad pôsobí na periférne cievy vazokonstrikčne – teda cievy sa zužujú.

Chlad spolu s takýmto nedostatočným prekrvením môže vyvolávať až lokálnu bolesť kĺbov, no jednoznačná súvislosť medzi pôsobením chladu a poškodením kĺbov neexistuje. Tieto ťažkosti možno do značnej miery limitovať nielen vhodným oblečením, ale aj dôkladnou rozcvičkou pred behaním, optimálne ešte v doma v teplom prostredí. Svaly sa natiahnu, kĺbové puzdrá sú voľnejšie a vaše telo je tak lepšie pripravené na optimálny výkon.

Z uvedených skutočností vyplýva, že zima naozaj nie je optimálne obdobie na dosahovanie osobných rekordov. Sústrediť by sme sa mali najmä na bezpečnosť a pravidelnosť behania. Potrebné je dbať aj na hydratáciu, veď vodu strácame nielen potením, ale aj dýchaním.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Schmidt z ProCare Medissimo. Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 06.07.2020

Ako sa vyhnúť úpalu

Úpal je náhly stav, ktorý je vyvolaný nadmerným pôsobením tepla na organizmus vysokou teplotou prostredia alebo ťažkým horúčkovým ochorením. 

Aktuality 06.07.2020

Pacientom s chorým srdcom pomôže nový prístroj. Je prvým v strednej Európe.

V bratislavskom Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE pribudla pre pacientov nová sála, ktorá je vybavená jedinečným prístrojom. Angiografický systém ARTIS icono umožní vďaka špičkovej technológii a umelej inteligencii vyšetriť viac pacientov za kratší čas. CINRE je prvé zdravotnícke zariadenie v strednej Európe, v ktorom bude tento prístroj slúžiť pacientom.

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO