Aktuality, Michalovce    20.02.2020

Na operáciu chrbtice prišla pacientka až z Kanady

V týchto dňoch sa na neurochirurgii v Nemocnici Svet zdravia Michalovce odohral zaujímavý príbeh. Pacientka prišla na operáciu chrbtice do Michaloviec až z ďalekého mestečka Tumble Ridge v Kanade. Prečo sa takto rozhodla a ako porovnáva skúsenosti so zdravotníctvom v jednotlivých krajinách Vám v krátkosti predstavíme v nasledujúcom článku.

Ing. Renáta Grondžáková je rodáčka zo Slovenska. V Kanade žije už takmer 26 rokov a dlhé roky pracovala ako fyzioterapeut a masér, aj preto jej ochorenia chrbtice nie sú cudzie. Prvú operáciu p. Renáta podstúpila v roku 2007 v Žiline pod vedením MUDr. Petra Bačinského. Po niekoľkých rokoch sa jej počas dovolenky v Mexiku zdravotný stav zhoršil natoľko, že pacientku museli akútne zastabilizovať. Ako nám sama povedala, zákrok spolu s hospitalizáciou ju stál takmer 12 000 dolárov a podľa jej slov veľké množstvo Američanov a Kanaďanov využíva práve lekárske služby v Mexiku, keďže sú porovnateľne kvalitné, ale lacnejšie. Pacientka najväčšie rozdiely vnímala hlavne v čakacích dobách na vyšetrenia akými sú napríklad magnetická rezonancia alebo CT. ,,V Kanade som sa snažila riešiť výmenu kolenného kĺbu. Na diagnostiku som čakala takmer dva roky. K samotnej výmene napokon nedošlo, keďže môj zdravotný stav bol po tak dlhej dobe už na operáciu nevyhovujúci. Je to iný systém, operácia chrbtice Vás môže pokojne stáť viac ako 100 000 dolárov, pričom u nás nám to dokáže hradiť poisťovňa. Dochádzanie bol ďalší problém. Častokrát som musela prejsť niekoľko sto kilometrov pri teplote -40 stupňov Celzia, čiže to bolo pomerne náročné. Na Slovensku sú tie nemocnice predsa len bližšie a aj tu máme skvelých špecialistov.” dodala p. Renáta.  

Po príchode na Slovensko sa pacientke stav zhoršil a musela byť hospitalizovaná v Žilinskej nemocnici, kde jej veľmi pomohol aj primár neurologického oddelenia. Operáciu však bolo najlepšie absolvovať u Dr. Bačinského a tak nastala otázka prevozu do Michaloviec. Pacientka aktívne konzultovala svoj zdravotný stav s Dr. Bačinským a dostala zároveň ponuku na prevoz autom zo Žiliny do Michaloviec, čo bolo pre ňu obrovské gesto. V Nemocnici Svet zdravia Michalovce p. Grondžáková ocenila hlavne prístup lekárov, sestier a zdravotného personálu. Vyzdvihla aj spoluprácu fyzioterapeutov Juraja Slaninku a Igora Iľka s neurochirurgickým oddelením, čo podľa jej slov nie je v Kanade úplne bežné, aby sa Vám prakticky ihneď po výkone vedel venovať fyzioterapeut priamo v nemocnici. Čisté a moderné prostredie nemocnice bolo pre pacientku už len prijemným bonusom. Po operácii bola p. Renáta prevezená do Žiliny, kde sa následne podrobí rehabilitačnému programu.

,,Do Michaloviec prišla pacientka pre nový vývoj slabosti. Jednalo sa o čiastočné ochrnutie dolných končatín. Pacientka bola pred tým konzervatívne liečená, ale stav sa vôbec nezlepšoval. Magnetickou rezonanciou bola potvrdená stenóza stavcov L4 a L5, čiže bola o stupeň vyššie ako v minulosti. Pre tieto zdravotné problémy už prebehla operácia v Žiline a neskôr v Mexiku. Našou hlavnou úlohou bolo uvoľniť tlak, hlavne mediálne a uvoľniť tlak koreňov. Keďže v minulosti už u pacientky bola vykonaná stabilizačná operácia chrbtice, tak pri tejto operácii sme zrealizovali zavedenie nových skrutiek do tela stavca L4   a napojenie (tyčami) k stavcu L5 a L6, keďže pacientka má šesť driekových stavcov.poznamenal MUDr. Marek Zubko, lekár ortopedického oddelenia.

Prajeme p. Grondžákovej teda skoré uzdravenie a nesmierne si ceníme aj jej priamy názor na našu nemocnicu a personál.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 31.03.2020

V michalovskej nemocnici pomáha armáda aj polícia

V súvislosti sa aktuálnou epidemiologickou situáciou pomáhajú od 30. 3. 2020 pri jednotlivých vstupoch v Nemocnici Svet zdravia Michalovce aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky, konkrétne 22. mechanizovaný prápor Michalovce a Okresné riaditeľstvo policajného zboru Slovenskej republiky v Michalovciach.

Aktuality 31.03.2020

Služby psychológa v čase pandémie COVID-19

Ambulancia klinickej psychológie Nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota poskytuje svojim klientom a pacientom psychologické služby cez telefón.

Aktuality 30.03.2020

Krv nad zlato alebo tí, od ktorých závisia tisíce ľudských životov

V aktuálnej epidemiologickej situácii posledné dni značne klesol počet darcov krvi a nemocnice preto potrebujú doplniť zásoby tej najvzácnejšej tekutiny.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO