Blog, Koronavirus, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce    16.03.2021

Môže zlá technika výteru z nosa spôsobiť krvácanie?

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.

 

Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom.

Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov v otorinolaryngológii (ORL) a má multifaktoriálnu etiológiu. Vyskytuje sa viac u detí a ľudí staršieho veku. Z pohľadu pohlavia sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien.

Ku vzniku krvácania prispievajú systémové a lokálne faktory

Zo systémových faktorov to môžu byť:

  • poruchy krvnej zrážanlivosti navodené liekmi alebo ako súčasť chorobných procesov,
  • cievne abnormality,
  • ochorenia obličiek,
  • arteriálna hypertenzia ako aj škodlivé užívanie alkoholu.

Z lokálnych faktorov ku krvácaniu prispievajú:

  • úrazy nosa,
  • deformity nosovej priehradky,
  • lokálny akútny alebo chronický zápal a
  • poškodenie nosovej sliznice časticami v prostredí či používaním nosových sprejov a iných cudzorodých látok.

Práve do tejto skupiny teda môžeme zaradiť aj vykurovaciu sezónu a s tým spojené suchšie sliznice pri nezvlhčovanom vzduchu.

K lokálnym faktorom však patrí aj tzv. digitálna trauma, čo znamená „špáranie v nose“, čiže manuálne traumatické poškodenie sliznice nosa a s tým spojené krvácanie. Práve do tejto skupiny môžeme zaradiť aj nazofaryngeálny výter pri testovaní.

Môže výter z nosa pri antigeénovom testovaní spôsobiť krvácanie?

Z osobnej skúsenosti viem, že veľmi záleží na technike výteru a skúseností vykonávajúceho pracovníka. Pokiaľ sa výkon vykoná správne, so zreteľom na anatomické štruktúry a v správnej hĺbke zavedenia, samotný proces by nemal byť traumou pre nos ani pre samotného účastníka. Nemôžeme však zabúdať na všetky už spomenuté faktory, ktoré krvácania môžu spustiť aj napriek brilantne vykonanému výteru.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Marianna Pillárová z ORL ambulancie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.07.2021

Rakovinu môžete aj zdediť

Všetky nádorové ochorenia sú geneticky podmienené, to znamená, že pri ich vzniku je rozhodujúca genetická zmena bunky. Ale pomerne malá časť onkologických ochorení je dedične podmienená, čiže genetická porucha sa priamo dedí.

Aktuality 06.07.2021

Odhodil predsudky a prihlásil sa na kemp medikov. Našiel si tam aj lásku

Keď mu kamarát v jedno leto povedal, že súkromná sieť nemocníc organizuje pre študentov medicíny letný kemp, bol skeptický. Nemyslel si, že by mu súkromník ako budúcemu lekárovi mohol ukázať niečo, čo ho odborne posunie.

Blog 01.07.2021

Sestra Ľubka pracuje v rimavskosobotskej nemocnici presne 50 rokov!

Ľuba Husáriková nastúpila na pozíciu sestry do nemocnice v Rimavskej Sobote 1. júla 1971. Odvtedy uplynulo presne 50 rokov, no ona vraví, že to ubehlo. Keď ešte ako osemročná ležala hospitalizovaná v nemocnici, zbadala milú a peknú sestru v krásnej modrej uniforme. Zostala ňou taká očarená, že už vtedy si povedala, že sa stane zdravotnou sestrou. A sľub, ktorý dala sama sebe, aj o pár rokov dodržala. A drží už polstoročie. Viac sa dozviete v rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO