Blog, Koronavirus, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce    16.03.2021

Môže zlá technika výteru z nosa spôsobiť krvácanie?

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.

 

Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom.

Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov v otorinolaryngológii (ORL) a má multifaktoriálnu etiológiu. Vyskytuje sa viac u detí a ľudí staršieho veku. Z pohľadu pohlavia sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien.

Ku vzniku krvácania prispievajú systémové a lokálne faktory

Zo systémových faktorov to môžu byť:

  • poruchy krvnej zrážanlivosti navodené liekmi alebo ako súčasť chorobných procesov,
  • cievne abnormality,
  • ochorenia obličiek,
  • arteriálna hypertenzia ako aj škodlivé užívanie alkoholu.

Z lokálnych faktorov ku krvácaniu prispievajú:

  • úrazy nosa,
  • deformity nosovej priehradky,
  • lokálny akútny alebo chronický zápal a
  • poškodenie nosovej sliznice časticami v prostredí či používaním nosových sprejov a iných cudzorodých látok.

Práve do tejto skupiny teda môžeme zaradiť aj vykurovaciu sezónu a s tým spojené suchšie sliznice pri nezvlhčovanom vzduchu.

K lokálnym faktorom však patrí aj tzv. digitálna trauma, čo znamená „špáranie v nose“, čiže manuálne traumatické poškodenie sliznice nosa a s tým spojené krvácanie. Práve do tejto skupiny môžeme zaradiť aj nazofaryngeálny výter pri testovaní.

Môže výter z nosa pri antigeénovom testovaní spôsobiť krvácanie?

Z osobnej skúsenosti viem, že veľmi záleží na technike výteru a skúseností vykonávajúceho pracovníka. Pokiaľ sa výkon vykoná správne, so zreteľom na anatomické štruktúry a v správnej hĺbke zavedenia, samotný proces by nemal byť traumou pre nos ani pre samotného účastníka. Nemôžeme však zabúdať na všetky už spomenuté faktory, ktoré krvácania môžu spustiť aj napriek brilantne vykonanému výteru.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Marianna Pillárová z ORL ambulancie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO