Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Prevencia, Prevencia - rakovina krčka maternice    04.11.2019

Môže vás ohroziť chronický zápal krčka maternice?

Vznik chronickej cervicitídy (zápal krčka maternice) je spojený so vstupom patogénnych mikroorganizmov ako baktérie, vírusy, plesne do oblasti krčka maternice.

 

Neliečenie chronického zápalu môže viesť k vzniku erózie krčka maternice, zhrubnutiu celého objemu krčka maternice. Príčin vzniku zápalu môže byť niekoľko:

  • zosunutie krčka maternice alebo vagíny pred rodidlá a jeho mechanické dráždenie;
  • častý sex s rôznymi partnermi;
  • nesprávne používanie hormonálnej a lokálnej antikoncepcie;
  • nesprávna alebo zanedbaná osobná hygiena;
  • výskyt zápalu v ostatných orgánoch reprodukčného systému.

Choroba v chronickej forme sa prejavuje výtokom bielej farby, malé množstvo, hlienovitý až sklovitý, opuch krčka maternice., ako aj:

  • svrbenie v oblasti genitálií;
  • bolesť pri močení;
  • pálenie v pošve;
  • bolesť v spodnej časti brucha;
  • špecifický vaginálny výtok poväčšine s prímesou krvi a hlavne po pohlavnom styku.

Liečba a prevencia zápalu je v úprave hygieny, používaní bariérovej antikoncepcie pri rizikovom sexuálnom správaní alebo posilňovaní imunitného systému.

Na lokálnu liečbu sa používajú čípky a krémy s obsahom antibiotík, následne je vhodné použiť lokálne probiotiká a prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej. Celkovo sa zápal lieči antibiotikami optimálne zo skupiny makrolidov, vhodné je túto liečbu doplniť systémovou enzymoterapiou, ktorú dostať voľne v lekárňach.

Tento zápal má lokálny charakter a neohrozuje ženu vážne na zdraví, potrebné je dodržiavať pravidelné preventívne prehliadky.

Viac sa dozviete na našom webe o prevencii rakoviny krčka maternice.

 

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO