Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    04.11.2019

Môže vás ohroziť chronický zápal krčka maternice?

Vznik chronickej cervicitídy (zápal krčka maternice) je spojený so vstupom patogénnych mikroorganizmov ako baktérie, vírusy, plesne do oblasti krčka maternice.

 

Neliečenie chronického zápalu môže viesť k vzniku erózie krčka maternice, zhrubnutiu celého objemu krčka maternice. Príčin vzniku zápalu môže byť niekoľko:

  • zosunutie krčka maternice alebo vagíny pred rodidlá a jeho mechanické dráždenie;
  • častý sex s rôznymi partnermi;
  • nesprávne používanie hormonálnej a lokálnej antikoncepcie;
  • nesprávna alebo zanedbaná osobná hygiena;
  • výskyt zápalu v ostatných orgánoch reprodukčného systému.

Choroba v chronickej forme sa prejavuje výtokom bielej farby, malé množstvo, hlienovitý až sklovitý, opuch krčka maternice., ako aj:

  • svrbenie v oblasti genitálií;
  • bolesť pri močení;
  • pálenie v pošve;
  • bolesť v spodnej časti brucha;
  • špecifický vaginálny výtok poväčšine s prímesou krvi a hlavne po pohlavnom styku.

Liečba a prevencia zápalu je v úprave hygieny, používaní bariérovej antikoncepcie pri rizikovom sexuálnom správaní alebo posilňovaní imunitného systému.

Na lokálnu liečbu sa používajú čípky a krémy s obsahom antibiotík, následne je vhodné použiť lokálne probiotiká a prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej. Celkovo sa zápal lieči antibiotikami optimálne zo skupiny makrolidov, vhodné je túto liečbu doplniť systémovou enzymoterapiou, ktorú dostať voľne v lekárňach.

Tento zápal má lokálny charakter a neohrozuje ženu vážne na zdraví, potrebné je dodržiavať pravidelné preventívne prehliadky.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Štefan Novysedlák, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 24.02.2020

Umelá inteligencia v nemocniciach Svet zdravia: Radí pri pacientoch po cievnej mozgovej príhode

Výsledky každého pacienta s podozrením na cievnu mozgovú príhodu od tohto mesiaca hodnotí v galantskej nemocnici aj umelá inteligencia. Sieť nemocníc Svet zdravia, do ktorej patrí aj tá v Galante, totiž od februára zaviedla do siedmich svojich nemocníc systém e-Stroke Suite od spoločnosti Brainomix.

Svet Zdravia 12.02.2020

Dom ošetrovateľskej starostlivosti Trebišov

Potrebujete dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť o svojho blízkeho?

zena celulitida strie razova vlna

Aktuality 29.01.2020

S rázovou vlnou proti celulitíde či striám

Vďaka liečbe rázovou vlnou dokážeme pri akútnych príznakoch výrazne zmierniť či až odstrániť bolesť už po prvom ošetrení. Okrem terapeutických výkonov, môžete túto metódu využiť aj pri skrášľovaní v oblastiach ako sú celulitída, strie, nahromadený tuk v oblasti brucha, stehien a sedacieho svalstva.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO