Prejsť na obsah

Môže dieťa zomrieť na zápchu?

Pediatričky hovoria, že zapekanie je častým problémom, prečo rodičia s detičkami navštevujú ich ambulancie. Aký je správny postup liečby? Odpovie MUDr. Dana Jurečková, PhD., hlavná lekárka siete nemocníc Svet zdravia pre pediatriu. Stretli ste sa počas vašej praxe s tým, že by dieťa zomrelo na zápchu? Počas svojej 33-ročnej pediatrickej praxe sa pomerne často stretávam…

05.03.2019

Pediatričky hovoria, že zapekanie je častým problémom, prečo rodičia s detičkami navštevujú ich ambulancie. Aký je správny postup liečby? Odpovie MUDr. Dana Jurečková, PhD., hlavná lekárka siete nemocníc Svet zdravia pre pediatriu.

Stretli ste sa počas vašej praxe s tým, že by dieťa zomrelo na zápchu?

Počas svojej 33-ročnej pediatrickej praxe sa pomerne často stretávam so zápchou u detí vo všetkých vekových kategóriách. Našťastie pri diagnostike a následnej liečbe nedošlo k úmrtiu dieťaťa.

Existujú viaceré druhy zápchy? Aké?

Zápchu (obstipáciu) definujeme ako opakovanú defekáciu – vyprázdňovanie nápadne tvrdej alebo hustej, formovanej alebo kúskovitej stolice v predĺžených intervaloch, obvykle dlhších viac ako 72 hodín. Ak trvá zápcha dlhšie ako 3 mesiace, ide o chronickú zápchu. Prechodne, to znamená, že v určitom kratšom časovom úseku trpí na zápchu 10 – 15 % detí.

Výskyt obstipácie sa zvyšuje exponencionálne až do dospelosti (37 %). Avšak u mnohých ide o poruchu dlhodobú. Zápcha je častým dôvodom návštevy u pediatra – podľa niektorých štúdií dokonca až u desatiny malých pacientov. Iba z 5 % sú za ňu zodpovedné fyzické ťažkosti či alergie. Na zvyšných 95 % sa podieľa detská psychika. Liečba pritom môže trvať roky.

Ako často by mali kakať deti? Kedy už treba navštíviť lekára?

V klinickej praxi je vhodné pre deti nad jeden rok považovať za fyziologické aspoň 3 vyprázdnenia za týždeň. Orientačne platí, že dojčatá vo veku od 6 do 12 mesiacov majú stolicu 1 raz za 6 až 33 hodín, deti vo veku od 1 do 3 rokov 1 raz za 8 až 42 hodín a deti nad 3 roky majú mať stolicu 1 raz za 12 až 42 hodín.

Ďalej musíme poznať priebeh defekačného reflexu (nenamáhavé alebo namáhavé vyprázdňovanie stolice), jej konzistenciu (vodnatá, riedka, hustá, tvrdá) a tvar (formovaná, tužkovitá, v kúskoch). 
V detstve sú tri typické obdobia, kedy najčastejšie dochádza k manifestácii zápchy: obdobie odstavenia od materského mlieka a zaraďovania príkrmov, nácvik vyprázdňovania na toalete, začiatok školskej dochádzky.

Aké sú príčiny zápchy?

Rozlišujeme príčiny vzniku zápchy extraintestinálne (systémové) a gastrointestinálne (organické, funkčné, lokálne). Pri klinickom delení rozoznávame zápchu symptomatickú (je prejavom iného ochorenia) a zápchu funkčnú (habituálnu). Funkčná zápcha je najčastejšia a tvorí až 95 % všetkých prípadov (hlavným mechanizmom je bolesť a strach pri vyprázdňovaní a strach z ďalšej bolestivej defekácie). Dôležité je odlíšiť zápchu symptomatickú, ktorá sprevádza celú radu ochorení, vrátane horúčky. Zahŕňa široké spektrum ochorení (od vrodených anomálií, poruchy vnútorného prostredia až po nežiadúce účinky liekov).

Aké vyšetrenia treba podstúpiť ak zápcha u detí pretrváva alebo sa opakuje?

Základom diagnostického postupu je cielená anamnéza, fyzikálne vyšetrenie vrátane digitálneho vyšetrenia cez konečník. Zvýšenú pozornosť venujeme možnej prítomnosti varovných príznakov, pýtame sa na charakter stolice (frekvencia, objem, konzistencia, patologické prímesi) a prítomnosť sprievodných symptómov (bolesť brucha, bolesť pri defekácii, zadržovanie stolice, enkopréza, problémy s močením). Laboratórne vyšetrenia v ambulancii VLDD (obvodného pediatra) skríningovo vylúčia najčastejšie príčiny symptomatickej zápchy (vyšetrenie hormónov štítnej žľazy, mineralogramu, prítomnosť protilátok na celiakiu).

Ak dieťa trpí na pretrvávajúcu zápchu a nálezy vyšetrení (na ochorenie štítnej žľazy, celiakiu sú v norme ), nasleduje vyšetrenie detským gastroenterológom. Ten individuálne indikuje podrobné laboratórne i zobrazovacie vyšetrenia (endoskopické vyšetrenie, biopsiu, potný test, rektálnu manometriu, irigoskopiu, MRI LS chrbtice) a kontaktuje ďalších špecialistov (neurológ, chirurg, psychológ, psychiater).

Viac z rozhovoru s MUDr. Danou Jurečkovou, PhD., hlavnou lekárkou siete nemocníc Svet zdravia pre pediatriu, si môžete prečítať na www.pluska.sk.

Páčila sa vám táto rada od našej lekárky? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 27.04.2022 | Aktuality

    Nemocnica Svet zdravia Stropkov odštartovala dobrovoľnícky projekt Krajší deň

    Prečítajú im noviny, vypočujú trápenia, zahrajú sa spoločenské hry alebo len budú mlčky nablízku. Starším pacientom v Nemocnici Svet zdravia Stropkov budú chvíle strávené v nemocnici spríjemňovať dobrovoľníci. Stropkovská nemocnica dnes totiž slávnostne odštartovala projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň a stala sa tak štrnástou v sieti Svet zdravia, ktorá sa doň oficiálne zapojila. Ambasádorom Krajšieho…
  • 02.11.2018 | Blog

    Na čo slúžia probiotiká v črevách?

    Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré podávané v dostatočnom množstve majú preukázateľne priaznivý účinok na hostiteľa (príjemcu). V podstate ide o také baktérie, ktoré svojou prítomnosťou v organizme potláčajú rast patogénnych mikroorganizmov v tráviacom trakte.   Základnou vlastnosťou probiotík je priľnavosť k bunkám črevnej sliznice a tým vytesňovanie patogénov. Zároveň dochádza vďaka kontaktu probiotických baktérií s…
  • 14.08.2013 | Aktuality

    Klimatizácia pre pacientov v NsP Trebišov a.s.

    Toto leto dostali klimatizačné zariadenie aj jednotky intenzívnej starostlivosti Neurologického a Interného oddelenia. Doteraz mali klimatizáciu iba na Oddelení anestézy a intenzívnej medicíny a na centrálnych operačných sálach. Keďže na týchto oddeleniach sú hospitalizovaní pacienti v ťažkých stavoch, snahou je zabezpečiť im stabilnú teplotu, ktorá ich nebude extrémne zaťažovať. Kvalitný vzduch má nesmierny význam, pretože…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)