Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce    05.03.2019

Môže dieťa zomrieť na zápchu?

Pediatričky hovoria, že zapekanie je častým problémom, prečo rodičia s detičkami navštevujú ich ambulancie. Aký je správny postup liečby? Odpovie MUDr. Dana Jurečková, PhD., hlavná lekárka siete nemocníc Svet zdravia pre pediatriu.

Stretli ste sa počas vašej praxe s tým, že by dieťa zomrelo na zápchu?
Počas svojej 33-ročnej pediatrickej praxe sa pomerne často stretávam so zápchou u detí vo všetkých vekových kategóriách. Našťastie pri diagnostike a následnej liečbe nedošlo k úmrtiu dieťaťa.

Existujú viaceré druhy zápchy? Aké?
Zápchu (obstipáciu) definujeme ako opakovanú defekáciu – vyprázdňovanie nápadne tvrdej alebo hustej, formovanej alebo kúskovitej stolice v predĺžených intervaloch, obvykle dlhších viac ako 72 hodín. 
Ak trvá zápcha dlhšie ako 3 mesiace, ide o chronickú zápchu. Prechodne, to znamená, že v určitom kratšom časovom úseku trpí na zápchu 10 – 15 % detí.

Výskyt obstipácie sa zvyšuje exponencionálne až do dospelosti (37 %). Avšak u mnohých ide o poruchu dlhodobú. 
Zápcha je častým dôvodom návštevy u pediatra – podľa niektorých štúdií dokonca až u desatiny malých pacientov. Iba z 5 % sú za ňu zodpovedné fyzické ťažkosti či alergie. Na zvyšných 95 % sa podieľa detská psychika. Liečba pritom môže trvať roky.

Ako často by mali kakať deti? Kedy už treba navštíviť lekára?
V klinickej praxi je vhodné pre deti nad jeden rok považovať za fyziologické aspoň 3 vyprázdnenia za týždeň. 
Orientačne platí, že dojčatá vo veku od 6 do 12 mesiacov majú stolicu 1 raz za 6 až 33 hodín, deti vo veku od 1 do 3 rokov 1 raz za 8 až 42 hodín a deti nad 3 roky majú mať stolicu 1 raz za 12 až 42 hodín.

Ďalej musíme poznať priebeh defekačného reflexu (nenamáhavé alebo namáhavé vyprázdňovanie stolice), jej konzistenciu (vodnatá, riedka, hustá, tvrdá) a tvar (formovaná, tužkovitá, v kúskoch). 
V detstve sú tri typické obdobia, kedy najčastejšie dochádza k manifestácii zápchy: obdobie odstavenia od materského mlieka a zaraďovania príkrmov, nácvik vyprázdňovania na toalete, začiatok školskej dochádzky.

Aké sú príčiny zápchy?
Rozlišujeme príčiny vzniku zápchy extraintestinálne (systémové) a gastrointestinálne (organické, funkčné, lokálne). Pri klinickom delení rozoznávame zápchu symptomatickú (je prejavom iného ochorenia) a zápchu funkčnú (habituálnu). Funkčná zápcha je najčastejšia a tvorí až 95 % všetkých prípadov (hlavným mechanizmom je bolesť a strach pri vyprázdňovaní a strach z ďalšej bolestivej defekácie). Dôležité je odlíšiť zápchu symptomatickú, ktorá sprevádza celú radu ochorení. Zahŕňa široké spektrum ochorení (od vrodených anomálií, poruchy vnútorného prostredia až po nežiadúce účinky liekov).

Aké vyšetrenia treba podstúpiť ak zápcha u detí pretrváva alebo sa opakuje?

Základom diagnostického postupu je cielená anamnéza, fyzikálne vyšetrenie vrátane digitálneho vyšetrenia cez konečník. Zvýšenú pozornosť venujeme možnej prítomnosti varovných príznakov, pýtame sa na charakter stolice (frekvencia, objem, konzistencia, patologické prímesi) a prítomnosť sprievodných symptómov (bolesť brucha, bolesť pri defekácii, zadržovanie stolice, enkopréza, problémy s močením). Laboratórne vyšetrenia v ambulancii VLDD (obvodného pediatra) skríningovo vylúčia najčastejšie príčiny symptomatickej zápchy (vyšetrenie hormónov štítnej žľazy, mineralogramu, prítomnosť protilátok na celiakiu).

Ak dieťa trpí na pretrvávajúcu zápchu a nálezy vyšetrení (na ochorenie štítnej žľazy, celiakiu sú v norme ), nasleduje vyšetrenie detským gastroenterológom. Ten individuálne indikuje podrobné laboratórne i zobrazovacie vyšetrenia (endoskopické vyšetrenie, biopsiu, potný test, rektálnu manometriu, irigoskopiu, MRI LS chrbtice) a kontaktuje ďalších špecialistov (neurológ, chirurg, psychológ, psychiater).

Viac z rozhovoru s MUDr. Danou Jurečkovou, PhD., hlavnou lekárkou siete nemocníc Svet zdravia pre pediatriu, si môžete prečítať na www.pluska.sk.

Páčila sa vám táto rada od našej lekárky? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 21.05.2019

V trebišovskej nemocnici zaviedli novinku na tlmenie bolesti pri pôrode

Pôrodné bolesti môžu závisieť už iba od jediného gombíka. V Nemocnici Svet zdravia Trebišov zaviedli revolučnú novinku, ktorá pomáha budúcej mamičke tlmiť bolesti pri kontrakciách. Ako prví a jediní na Slovensku začali pri pôrode rodičky využívať liek remifentanil. Ten si budúca mamička dávkuje sama pomocou pumpy a vtedy, keď to potrebuje. Úľavu pritom pocíti do 30 sekúnd a trvá dve minúty.

Blog 21.05.2019

Aké zdravotné benefity má darovanie krvi?

Darovaním krvi nepomáhame len iným, ale do určitej miery aj sebe. Prispieva k regenerácii organizmu či zvyšuje odolnosť organizmu.

Aktuality 21.05.2019

Psychiatrický a neurologický deň

Viac ako stovka lekárov a zdravotných sestier sa zúčastnila 16. mája v rimavskosobotskej nemocnici na Psychiatrickom a neurologickom dni pri príležitosti 135. výročia založenia nemocnice.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO