O nás

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom poskytuje diagnostickú, liečebnú a ošetrovateľskú starostlivosť gynekologicky chorým ženám a tehotným ženám. Sme pôrodnica typu Baby friendly hospital od roku 1998 a s dvadsaťročnou skúsenosťou s epidurálnou analgézou pri pôrode. Šestonedieľkám poskytujeme starostlivosť na oddelení formou rooming-in. Oddelenie disponuje 25 lôžkami pre šestonedieľky a gynekologické pacientky, pričom priemerná doba hospitalizácie na našom oddelení je 3 dni.

Súčasťou gynekologicko–pôrodníckeho oddelenia je neonatologické (novorodenecké) oddelenie, ktoré poskytuje nepretržitú diagnostickú a liečebnú starostlivosť všetkým novorodencom do 28. dňa veku života. Je úsekom fyziologických novorodencov.

V našej pôrodnici môžete využiť tieto benefity:

 • Pôrodný plán

  Pôrodný plán je dokument, ktorý vzniká po vzájomnej diskusii medzi vami a personálom pôrodnice. Umožňuje poznať vaše očakávania a preferencie nevyhnutné k pôrodu – aby ste boli čo najlepšie pripravená na pôrod a uľahčí vám rozhodovanie, keď pôrod nastane.

  Pôrodný plán- predstavuje súpis predstáv a prianí, ako by mal váš pôrod prebiehať. Naplánovať si môžete všetko ohľadom prijatia do nemocnice, priebeh prvej doby pôrodnej, vaše priania ohľadom anestézie, nástrihu hrádze a následnej starostlivosti o dieťa vrátane vašich preferencií v prípade komplikácií.

 • Predpôrodná príprava

  Predpôrodná príprava budúcich mamičiek sa koná v Materskom centre Úlik v Žiari nad Hronom každú stredu za prítomnosti erudovanej pôrodnej asistentky v čase od 15:00 – 17:00 hod. V prípade záujmu sa predpôrodnej prípravy môže zúčastniť aj nastávajúci otecko.

 • Baby friendly hospital

  V preklade iniciatíva Nemocnica priateľská k deťom je globálnym programom UNICEF od roku 1993. Jeho cieľom je podporovať zdravý vývin detí aj matiek na Slovensku prostredníctvom šírenia osvety medzi slovenskými matkami o význame dojčenia a podpory transformácie pôrodníc na moderné nemocnice priateľské k deťom a matkám.

  Mamička dostáva všetky podstatné informácie o dôležitosti materského mlieka pre dieťatko, o správnej životospráve podporujúcej laktáciu. Dieťatko je hneď po pôrode prikladané na telo matky, čím sa urýchli spustenie tvorby materského mlieka.

 • Prítomnosť blízkej osoby pri pôrode

  Umožňujeme prítomnosť otca/blízkej osoby pri pôrode od príjmu rodičky až dve hodiny po pôrode, čím podporujeme rozvoj vzťahu medzi matkou a dieťaťom a rodinou.

 • Bonding

  Ranná väzba medzi matkou a dieťatkom, ktorá sa vytvára prvých pár hodín po pôrode. Bonding je položenie nahého dieťaťa na nahé brucho matky ihneď po pôrode, pri pôrode sekciou k tvári matky.

 • Pôrodnícka analgézia (EDA)

  V prípade záujmu rodičky v spolupráci s anestéziologickým oddelením poskytujeme pôrod v epidurálnej analgéze a pri cisárskom reze v spinálnej anestéze.

 • Nadštandardné izby s možnosťou ubytovania príbuzného

  Možnosť ubytovania príbuzného v samostatnej časti nemocnice za poplatok v prípade, ak sú klienti z iného regiónu a rodička je ubytovaná v štandardnej izbe (bez možnosti ubytovania príbuzného).

 • Požičajte si monitor dychu

  Pôrodnica Svet zdravia Žiar nad Hronom vám v spolupráci s nadáciou Križovatka umožňuje požičať si monitor dychu bábätka domov, aby ste mali istotu, že je vaše dieťatko v poriadku.

  AKO A KDE SI MÔŽETE POŽIČAŤ MONITOR DYCHU?

  Monitor dychu si môžete požičať priamo v pôrodnici Svet zdravia Žiar nad Hronom na neonatologickom oddelení.

  Minimálna lehota výpožičky je 6 mesiacov s možnosťou predĺženia na ďalšie obdobie.

  VÝPOŽIČNÉ MIESTO

  Tel. č.: 045/6709 235
  Svet zdravia, a. s., Všeobecná nemocnica Žiar nad Hronom,
  Neonatologické odd., Sládkovičova 11, 965 37 Žiar nad Hronom
  Nadácia Križovatka, tel.: +421 904 897 704
  e-mail: nadaciakrizovatka@gmail.com, www.nadaciakrizovatka.sk

 • Wi-fi

  Pôrodnica ponúka mamičkám možnosť byť so svojimi blízkymi prostredníctvom bezplatného internetového pripojenia wifi.

Napíšte nám