Oddelenia pôrodnice a služby

Moja pôrodnica vo Vranove nad Topľou poskytuje služby v nasledovných kategóriách:

Pôrodníctvo

Pôrodnica Vranov nad Topľou v oblasti pôrodníctva zabezpečuje komplexnú predpôrodnú prípravu, samotný pôrod a popôrodnú starostlivosť. V pôrodnici  sa vykonávajú spontánne fyziologické a patologické pôrody v PEDA, alebo s použitím ENTONOXU; sectio caesarea v celkovej alebo spinálnej anestéze;  vákuumextrakcia; manuálna lýza  placenty; indukcia pôrodov a programovanie pôrodov na žiadosť pacientky.

Na pôrodnej sále sa odvádzajú pôrody vaginálne (spontánne), medikamentózne vedené, programované pôrody, pri splnení určitých podmienok aj pôrody po predchádzajúcom cisárskom reze a pôrody koncom panvovým. Na žiadosť rodičky sa realizuje odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka. Oddelenie je vybavené novou, modernou prístrojovou technikou. Vyšetrenia sa vykonávajú  USG prístrojmi  vyššej triedy.

Za rok 2019 mala pôrodnica Vranov nad Topľou 1023 pôrodov.

PÔRODNÝ PLÁN

Pôrodnica Vranov nad Topľou ponúka rodičkám možnosť rodiť podľa vopred pripraveného pôrodného plánu. Poskytuje odborné poradenstvo pri tvorbe pôrodného plánu a osobné konzultácie s pôrodníkom a pôrodnou asistentkou. Súčasťou pôrodného plánu sú požiadavky rodičiek ohľadom podávania medikamentov pred pôrodom, epidurálnej anestézie pri pôrode, spinálnej anestézie pri cisárskom reze, holenia, podávania klystíru,  bondingu, priloženia dieťatka na brucho, prvého priloženia k prsníku na pôrodnej sále  a  akceptovanie iných požiadaviek.

Pôrodnica poskytuje služby v oblasti psychofyzickej prípravy na pôrod. Obsahom kurzu je príprava na dobré zvládnutie tehotenstva a pôrodu. Kurz pozostáva zo 4 tematických celkov a vedie ho certifikovaná pôrodná asistentka. Predpôrodná príprava je určená tehotným ženám – prvorodičkám aj viacrodičkám, partnerom a osobám sprevádzajúcim rodičky pri  pôrode.  Okrem kurzu ponúka aj možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu individuálne s partnerom podľa vlastných požiadaviek, na vybranú tému, vrátane prehliadky pôrodnej sály a oddelenia.

BENEFITY

Pôrodnica Vranov nad Topľou má zavedený 24-hodinový rooming-in systém na všetkých izbách. Pre pacientky je k dispozícií nová forma pôrodníckej analgézie – inhalovanie zmesi Entonoxu. Pôrodnica ponúka aj možnosť výberu pôrodníka a pôrodnej asistentky, doprovod jednej, ale aj viacerých osôb pri pôrode. Oddelenie je vybavené modernou prístrojovou technikou.  Vyšetrenia sa vykonávajú novými USG prístrojmi vyššej triedy.

Na oddelení akceptujeme individuálny pôrodný plán rodičky vrátane jeho konzultácie. Bonding sa vykonáva pri každom pôrode, aj pri cisárskom reze. Pred pôrodom môžu naše rodičky využívať muzikoterapiu, hydroterapiu, cvičenie na fitloptách a aromaterapiu.

Po pôrode je na oddelení k dispozícii laktačná sestra a mamičky môžu využiť jej odborné poradenstvo.

Gynekológia

Gynekologicko – pôrodnícke oddelenie zabezpečuje komplexnú diagnostiku, liečbu a  gynekologickú operatívu /okrem onkologickej operatívy/. Gynekológia má 12 lôžok,  z toho 3 pooperačné lôžka na intenzívnu pooperačnú starostlivosť, 1 nadštandardnú  jednolôžkovú izbu. Každá nadštandardná izba má samostatné zariadenia osobnej hygieny (WC a sprchovací kút), je vybavená  chladničkou, varnou kanvicou a televízorom.

GYNEKOLOGICKÉ VÝKONY

 • laparoskopická adnexektómia, cystektómia; hysterektómia abdominálna; hysterektómia vaginálna; adnexektómia, cystektómia abdominálna; LAVH / laparoskopicky asistovaná vaginálna hysterektómia; laparoskopia / vrátane chromopertubácie/; vaginálne plastiky;  možnosť použitia HYALOBARIER gélu (prípravok na prevenciu pooperačných zrastov) počas operácie –  nehradený poisťovňou

ZÁKROKY V RÁMCI JJAS

Jednotka jednodňovej ambulantnej starostlivosti

 • hysteroskopie; konizácie / klasické aj LOOP /; odstránenie polypov a kyretáže; incízie a extirpácie  cýst a abscesov Bartholiniho žliaz; laparoskopické sterilizácie; suburetrálne pásky / TOT, TVT / vrátane zabezpečenia urodynamického vyšetrenia

Neonatológia

Neonatologický úsek vo Vranove nad Topľou poskytuje starostlivosť novorodencom od pôrodu až po prepustenie do domácej a ambulantnej starostlivosti. Starostlivosť poskytuje  všetkým fyziologickým  novorodencom, novorodencom s ľahšími a prechodnými adaptačnými poruchami, ako aj novorodencom, ktorí vyžadujú resuscitáciu, stabilizáciu stavu a prípravu na transport novorodenca na vyššie pracovisko.

PRÍSTROJOVÉ VYBAVENIE

Oddelenie má dostatočné prístrojové vybavenie – inkubátory, termolôžka a k dispozícii sú 3 fototerapeutické LED lampy, ktoré predstavujú úplne najnovší trend v liečbe novorodeneckých žltačiek a podstatne skracujú dobu pobytu dieťatka a mamičky na oddelení kvôli žltačke.

PO PÔRODE

Základom starostlivosti o fyziologického novorodenca je starostlivosť rooming-in – dieťa je uložené spolu s matkou na jednej izbe v bezprostrednej vzájomnej blízkosti. Spolu sú od pôrodu, kedy je podporované včasné priloženie novorodenca k prsníku matky a uloženie novorodenca na brucho matky hneď po pôrode – tzv. bonding. Novorodenec môže zostať pri matke v postieľke aj počas prvých 2 hodín po pôrode. Prítomnosť otca, alebo inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode je taktiež  možná. Pri cisárskych rezoch je sprostredkovaný kontakt matky s dieťaťom, priložením líčko na líčko. Novorodenec je v prvých minútach stále pod dohľadom ošetrujúceho personálu.

Podporujeme prolaktačný program v súlade s iniciatívou WHO a UNICEF, máme vlastnú laktačnú sestru, ktorá sa venuje mamičkám. Personál oddelenia vykonáva osvetu a vzdelávanie matiek počas pobytu v pôrodnici.  K požiadavkám mamičiek sa pristupuje individuálne, nakoľko popôrodná adaptácia dieťatka aj matky je rozdielna. Oddelenie je otvorené novým metódam v ošetrovaní a starostlivosti o novorodenca.

Od roku 2010 spolupracuje pôrodnica Vranov nad Topľou – neonatologické oddelenie s Nadáciou Križovatka a sprostredkováva požičanie Apnoe monitorov – monitorov dychu.

VYŠETRENIA VYKONÁVANÉ U NOVORODENCOV

Súčasťou starostlivosti je vykonávanie skríningového vyšetrenia, vykonávame všetky predpísané vyšetrenia:

 • Apgarovej skóre
 • orientačné neurologické vyšetrenie
 • vyšetrenie postduktálnej saturácie
 • ultrazvukový skríning obličiek a ultrazvukový skríning mozgu
 • skríning  fenylketonúrie, kongenitálnej hypotyreózy, kongenitálna adrenálna hyperplázia, cystická fibróza a od.1.1.2013  bol skríning  rozšírený o  13 vrodených a dedičných ochorení
 • skríning sluchu- TEOAE – tranzietných otoakustických emísií pomocou špeciálneho prístroja
 • skríning vrodenej katarakty pomocou oftalmoskopu

NADŠTANDARDNÉ VÝKONY

 • perforácia ušníc so zavedením náušníc novorodencom – 10 eur

Pobyt na oddelení šestonedelia

Snažíme sa, aby bol Váš pobyt na oddelení šestonedelia čo najpríjemnejší. Známkami kvality nášho oddelenia sú izby s vysokým štandardom, príjemnou vôňou, kompletne vybudovaný rooming-in systém, možnosť návštev, ale i nadštandardné izby za polovičné ceny.

V pôrodnici Vranov nad Topľou sú  k dispozícii 3 predpôrodné lôžka v rámci 1. doby pôrodnej, 4 pôrodnícke lôžka (2 na pôrodnej sále a po jednom na nových pôrodných izbách. Priamo na oddelení šestonedelia je 20 lôžok  na štandardných a nadštandardných izbách a 3 pooperačné lôžka pre  intenzívnu pooperačnú starostlivosť.

Každá nadštandardná izba má samostatné zariadenia osobnej hygieny (WC a sprchovací kút), je vybavená  chladničkou, varnou kanvicou, mikrovlnou rúrou a televízorom.

V pôrodnici je ponuka ubytovania aj pre sprevádzajúce a blízke osoby na izbe spolu s rodičkou.

Pôrodnica sa v roku 2013 umiestnila na 1. mieste v hodnotení mamičiek v Sprievodcovi pôrodnicami. V roku 2014 sa umiestnila v 1. desiatke na Slovensku a na 1. mieste v Prešovskom kraji. NÁŠ TÍM GCC (SNEŽIENKY) – GPO a neonatológia –  získal 2. miesto na Slovensku.

Príprava do pôrodnice

Všetky potrebné informácie o návštevných hodinách, potrebách pre mamičky, príprave na pobyt v pôrodnici či všeobecných informáciách o postupoch a prípravách na zdravotnícke výkony poskytované oddelením. Nájdete tu aj edukačné materiály pre mamičky, ktoré pomôžu zvládnuť prvé dni so svojim malým dieťatkom.

EDUKAČNÉ MATERIÁLY

 • Prvá masáž bábätiek
 • Dojčenie
 • Starostlivosť o prsníky počas dojčenia
 • Výživa počas dojčenia
 • Kúpanie
 • Prebaľovanie
 • Životospráva v šestonedelí

NÁVŠTEVNÉ HODINY

Pondelok: 14:00 – 16:00
Utorok: 14:00 – 16:00
Streda: 14:00 – 16:00
Štvrtok: 14:00 – 16:00
Piatok: 14:00 – 16:00
Sobota: 14:00 – 16:00
Nedeľa: 14:00 – 16:00

ORDINAČNÉ HODINY

Príjmová gynekologicko-pôrodnícka ambulancia:

Pondelok – piatok: 08:00 – 12:00
Po 16.00 a počas víkendov a sviatkov ÚPS 24 hod.

Ambulancia rizikovej tehotnosti:

Pondelok – piatok    12:00 – 16:00

ČO SI VZIAŤ SO SEBOU DO PÔRODNICE

K pôrodu  si nezabudnite priniesť:

 • doklady: občiansky preukaz, tehotenský preukaz, lekárske nálezy, kartička poistenca, sobášny list osobné veci: nočné košele, uteráky, osuška, prezuvky, potreby osobnej hygieny
 • pre novorodenca: jednorazové plienky, vlhčené utierky, výbavička na domov

BABYSENSE – MONITOR NA KONTROLU DYCHU

Od roku 2010 spolupracujeme s Nadáciou Križovatka a zapožičiavame monitor za poplatok. Mamičky si môžu tento monitor zapožičať priamo na neonatologickom oddelení. Pri zapožičaní dostávajú od manažérky dennej zmeny kompletné informácie o montáži a prevádzke prístroja. Mamičky sú informované aj o ďalších preventívnych opatreniach SIDS (Syndróm náhleho kojeneckého úmrtia)

Monitor dychu je prístroj ktorý monitoruje dychovú a pohybovú aktivitu dieťaťa a slúži ako prevencia  SIDS (Syndróm náhleho dojčeneckého úmrtia)  Tento syndróm nemožno diagnostikovať dopredu, a ani moderná medicína doposiaľ neprišla so žiadnymi liečebnými prostriedkami či riešením. Je to monitorovacie zariadenie, ktoré môže rodičom pomôcť zdolať nebezpečenstvo dýchacích ťažkostí.

 • Monitor sleduje pohyby dieťaťa a spúšťa zvukový a optický signál, ak sa dychová akcia zastaví na viac ako 20 sekúnd alebo ak dychová frekvencia poklesne pod 10 nádychov za minútu.
 • Prístroj sa skladá z kontrolnej jednotky, senzorovej dosky, spojovacieho kábla a závesnej príchytky.
 • Poskytuje neustálu kontrolu dýchania prostredníctvom svetelného ukazovateľa.
 • Na prístroji pri nebezpečných zmenách dýchania zaznie výrazný zvukový signál.
 • Senzorové dosky, ktoré sa vkladajú pod matrac postieľky. Dajú sa použiť aj do kočíka na záhradu.
 • Prístroj včas indikuje vybitie batérií.
 • Je potrebné si dokúpiť 4 tužkové batérie AA, ktoré sú potrebné na prevádzku.

Nenašli ste, čo ste hľadali? Napíšte nám