Blog, Procare, Rady lekárov    16.05.2017

Mliečne zuby by mali vydržať u detí celé roky

Prvé zuby sú totiž životne dôležité, prečo je to tak, vysvetľuje MDDr. Jitka Lukáčová, zubný lekár ProCare Bory.

Naučte sa to už v útlom veku

Každé obdobie dieťaťa, od dojčaťa až po školáka je spojené či už so začatím rastu prvých zúbkov, až po obdobie, kedy sa objaví prvý kaz.

Máte doma dojča a prvé zúbky sú už von? Okrem pasty mu dávajte piť čistú vodu

Len čo má dieťa dva alebo viac zubov vedľa seba, snažte sa zistiť, či mu medzi nimi neostali kúsky jedla a či mu neostávajú v ústočkách dlhé hodiny. Keď uvidíte kúsok mrkvy alebo jablka, vyberte ho. Namiesto sladkých štiav je oveľa viac prospešná na pitie čistá voda, pretože tá dieťaťu pomáha vypláchnuť tiež mlieko a iné jedlo.

Ťažkosti skoro vždy spôsobujú prvé stoličky

Mäkká zubná kefka a detská zubná pasta s fluoridom udržiava sklovinu zdravú. Sklovina sa tak stáva odolnejšia voči kyselinám, ktoré by sa inak do nej zažierali a umožnili by tým prienik baktérií. Mnohí odborníci dokazujú, že pravidelné používanie zubných pást s fluórom je dostačujúce, nakoľko znižuje počet zubných kazov u detí.

Čo pomôže pri prerezávaní stoličiek? Radí MDDr. Jitka Lukáčová, zubný lekár ProCare Bory: 

„Dieťa si väčšinou samo nájde spôsob, ktorý mu prinesie úľavu a často krát je to napríklad hryzenie do suchej kôrky chleba, ktorou si dieťa zároveň masíruje postihnuté ďasno. Na trhu sú dostupné aj špeciálne hryzadlá, ktoré je možné pred použitím schladiť v chladničke. Chlad prináša boľavému miestu úľavu. Trenie postihnutého miesta prstami, prípadne použitie špeciálneho gélu zakúpeného v lekárni, ktorý má mierne anestetické účinky je taktiež jednou z možností, ako prispieť k bezbolestnému prerezávaniu sa zúbkov. Ľahko dostupný, nenáročný na prípravu a zároveň prinášajúci úľavu je doma pripravený čaj z repíka lekárskeho. Repík lekársky má antiseptické účinky, podporuje hojenie a regeneráciu sliznice a výplachy dutiny ústnej sú prakticky neobmedzené. Môžu sa aplikovať aj niekoľkokrát denne.”

Po dovŕšení dvoch rokov je čas pre prvú návštevu

Detský stomatológovia vedia zvyčajne citlivo zaobchádzať najmä s batoľatami a ovládajú zábavné spôsoby. Žiaden rodič by nemal takúto návštevu považovať za stratu času, aj keď sa problém so zúbkami ešte neobjavil. Prečo?

Prvé zuby sú totiž životne dôležité

Stály chrup sa nezačne prerezávať skôr ako okolo šiesteho roka, takže mliečne zuby musia dieťaťu vydržať celé roky. Udržujú dostatočne široký priestor pre ďalšie zuby a pomáhajú tak rastu čeľustí do konečného tvaru a veľkostí. Nečakajte preto s návštevou zubného lekára až kým zub začne bolieť. V ProCare Bory máte k dispozícii tých najlepších odborníkov, ktorí majú s ošetrením zubov bohaté skúsenosti.

Nezabúdajte u detí ani na dentálnu hygienu

Hovorí MDDr. Jitka Lukáčová, zubný lekár ProCare Bory: „Dentálna hygiena u detí je prospešná z dôvodu pravidelného odstraňovania povlakov a usadených pigmentov a zároveň slúži ako prevencia pred vznikom zubného kameňa. Zubný kameň je zmineralizovaný zubný povlak. Ten sa najčastejšie usádza v okolí horných stoličiek a z vnútornej strany spodných rezákov. Ak sa zubný kameň neodstráni, postupne dôjde k zhrubnutiu jeho vrstvy a môže spôsobiť zápal okolitého ďasna. Pri pravidelnej návšteve zubnej ambulancie sú prípadné usadeniny a povlaky efektívne a včas odstránené“.

Práve z toho dôvodu je s návštevou stomatológa vhodné začať už vo veku 3 rokov dieťaťa, keď už je kompletne prerezaný mliečny chrup. Ako na záver dodáva doktorka Lukáčová: „dôležité je absolvovať preventívne prehliadky dvakrát ročne“, hovorí MDDr. Jitka Lukáčová, zubný lekár ProCare Bory.

MDDr. Jitka Lukáčová

V ProCare vás ošetria:

• Vždy hravou formou
• Odstránia povlaky zo zúbkov
• Naučia vás i vaše dieťa zvládnuť techniku čistenia zubov
• Ukážu správne používanie pomôcok pri čistení zubov i medzizubných priestorov
• Preventívna fluoridácia a možné pečatenie prerezaných trvalých stoličiek

Starostlivosť v ProCare Bory je zameraná nie len o chrup detí a dospelých, ale pacienti môžu zároveň využívať zdravotnú starostlivosť všeobecných lekárov, ktorá je v akútnych prípadoch dostupná aj počas víkendov.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 23.09.2019

Mali by ísť nezaočkované deti do materskej školy?

Očkovanie patrí k najvýznamnejším objavom v histórii medicíny. Realizácia očkovania sa prejavila vo výraznom poklese chorobnosti a úmrtnosti detskej populácie a došlo k eliminácii až eradikácii (vykoreneniu) niektorých detských infekčných ochorení.

Blog 19.09.2019

Endorfín má podporné účinky na imunitu

Endorfíny sú endogénne opioidné neuropeptidy, ktoré patria do veľkej skupiny endogénnych opiátov .

Aktuality 18.09.2019

Prešovská poliklinika ProCare vytvorila pre mamičky prvý dojčenský kútik

Najväčšia poliklinika v meste zrekonštruovala aj dve pediatrické ambulancie.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO