Blog, Procare    29.04.2022

Mentálna anorexia začína nenápadne

Denne počúvame, aká nezdravá je nadváha a aký dôležitý je zdravý životný štýl. No prehnaný záujem o štíhlu líniu, stravu a pohyb môže signalizovať veľmi vážny problém - mentálnu anorexiu.

Zena trpiaca mentalnou axorexiou

Snaha o telo bez tukových vankúšikov, vyváženú stravu a športovanie je takmer to najlepšie, čo môžeme všetci pre svoje zdravie urobiť. Ale len do chvíle, kým sa z toho nestane posadnutosť. Ak sa niekto ustavične a podrobne zaoberá tým, čo vloží do úst, obmedzuje prijaté kalórie a kriticky sleduje svoj vzhľad, mali by sme zbystriť pozornosť.

Mentálna anorexia je totiž vážne ochorenie, ktoré sa môže skončiť aj fatálne! Najčastejšie začína vo veku 13 až 15 rokov a postihuje najmä dievčatá, no výnimkou nie sú ani chlapci či ľudia v strednom veku. A, žiaľ, postihuje aj mladšie deti.

Zena si kraja salat

Čo poukazuje na mentálnu anorexiu?

Niekto si chce vyskúšať každú diétu, o ktorej sa dopočuje, a nemusí to byť žiadny problém, len viac či menej hlúpe experimentovanie. Na mentálnu anorexiu, čo už problém je, poukazujú tieto príznaky:

 • chorobný strach z obezity
 • obmedzovanie jedla, najprv sladkého či tučného, neskôr všetkého
 • napriek štíhlosti sa anorektici neustále cítia tuční
 • nadmerne cvičia
 • vyvolávajú si úmyselne zvracanie či hnačky, užívajú laxatíva, diuretiká či prípravky podporujúce chudnutie

Veľa prezradí aj psychika a telo

Človek so zdravou a odolnou psychikou sa málokedy stane anorektikom. K tomuto ochoreniu majú náchylnosť viac úzkostní precitlivení ľudia, perfekcionisti, tí čo majú radi presne stanovené pravidlá, takí, čo sa ťažšie adaptujú na zmeny a nie sú schopní sa dobre vyrovnať s nejakým zlyhaním.

Aj ich telo v dôsledku zlej výživy signalizuje, že nie je v poriadku. Anorektici sú výrazne chudí, majú nezdravo vyzerajúcu bledú, suchú pokožku, môžu im padať vlasy, lámať sa nechty, viac sa kaziť zuby. Dievčatá strácajú menštruačné krvácanie. Ak sa anorektik nelieči, môže u neho dôjsť až k životu nebezpečnému rozvratu vnútorného prostredia.

Anorexia

Kto je náchylnejší na mentálnu anorexiu?

Okrem genetickej predispozície môže byť vyvolávajúcim faktorom konkrétna udalosť, s ktorou sa človek nevie vyrovnať, ako smrť blízkej osoby, zmena prostredia či nejaká stresová príhoda. Častým spoločným znakom sú pomery v rodine, kde chýbajú vrelé city, kde sa jej členovia snažia silou-mocou vyhýbať konfliktom no vďaka tomu cítia vnútorné napätie, kde sa kladú privysoké nároky na výkonnosť a bezchybné fungovanie. A k tomu celému rozhodne neprispieva kult štíhleho dokonalého tela a krásy, ktorý pretláčajú všetky médiá. Koniec-koncov, väčšina fotografií super chudých modeliek je upravená v počítači!

Na konci blogu sú dva testy – pre dievčatá aj pre chlapcov – ktoré môžu pomôcť odhaliť poruchu príjmu potravy.

Zena na diete

Ako sa dá mentálnej anorexie zbaviť?

Je to veľmi ťažké! Anorektici sú hlboko presvedčení, že sú tuční, a ani keď im trčia všetky kosti nepriznajú si, že ich zdravie je vážne ohrozené podvýživou. Liečba si spravidla vyžaduje nielen psychiatra či výživového poradcu, ale aj endokrinológa, gynekológa či internistu. Okrem sedení s psychológom alebo s psychiatrom sú niekedy potrebné aj lieky, najmä antidepresíva, či dokonca hospitalizácia v nemocnici pre zlý telesný aj duševný stav. Stretnúť s odborníkom by sa však mali aj ostatní členovia rodiny, aby sa ozdravilo celkové rodinné prostredie.

Máte tínedžera? Všímajte si ho!

Mentálnej anorexii je oveľa lepšie predísť, než ako liečiť už prepuknutú chorobu. Preto, ak máte „-násťročné“ dieťa, venujte mu naozaj dostatok pozornosti a všímajte si hlavne:

 • náhly záujem o recepty a kalorické hodnoty jedál
 • prehnaný záujem o šport a pohyb
 • zmeny v stravovaní, držanie diét, prehrabávanie sa v jedle
 • náladovosť, úzkostnosť, uzatváranie sa do seba, stratu záujmu o predtým obľúbené aktivity.

Už v tejto fáze je najvyšší čas vyhľadať psychiatra. Dlhodobá podvýživa môže vážne poškodiť zdravie a aj keď sa podarí dostať anorexiu pod kontrolu, niektoré poškodené orgány sa už nemusia vrátiť do úplne stopercentného stavu. Čím neskôr sa s liečbou mentálnej anorexie začne, tým je komplikovanejšia, dlhšia a môže byť menej efektívna.

Zena po cviceni

TEST pre dievčatá

2 odpovede ÁNO znamenajú, že by bolo vhodné odborné vyšetrenie pre podozrenie na poruchu príjmu potravy:

 1. Cítiš sa niekedy až na zbláznenie nepríjemne plná?
 2. Bojíš sa straty kontroly nad množstvom zjedeného jedla?
 3. Stratila si v poslednom období na hmotnosti viac ako 7 kg počas 3 mesiacov?
 4. Myslíš si, že si obézna, zatiaľ čo ostatní ti tvrdia, že si príliš štíhla?
 5. Myslíš si, že jedlo ovláda tvoj život?

TEST pre chlapcov

Ak odpoveď ÁNO platí na viacero otázok, určite stojí za to skonzultovať stav vášho syna s odborníkom.

 1. Cvičí váš syn dlhšie ako 2 hodiny denne v posilňovni, viac ako športové aktivity vyžadujú? Zanedbáva ostatné aktivity, t. j. štúdium, priateľov či iné záujmy?
 2. Zaoberá sa svojím zovňajškom tak, aby vyzeral ako kulturisti, hrdinovia z komiksov, videohier alebo filmov
 3. Používa potravinové doplnky na zvýšenie svalovej hmoty?
 4. Používa látky voľne predajné v posilňovniach či predajniach výživy, napríklad efedrín, DHEA alebo androstendión na zvýšenie svalovej hmoty?
 5. Zmenil sa jeho vzhľad tak, že by mohol brať steroidy? Napríklad rozvoj akné, zmeny nálady?
 6. Má zrazu výrazné zmeny v hmotnosti, nahor alebo nadol?
 7. Hladuje váš syn a drží extrémne diéty? Odmieta jesť s rodinou, pretože je na špeciálnej diéte? Užíva laxatíva a diuretiká?
 8. Trávi veľa času pred zrkadlom alebo inými zrkadlovými plochami, aby sa pozoroval?
 9. Trávi veľa času starostlivosťou o svoj zovňajšok a stále je nespokojný? Utráca na kozmetické prípravky veľa peňazí? Trávi veľa času úpravou zovňajšku?
 10. Používa často prostriedky na zakrytie častí tela, aj keď si to počasie nevyžaduje? Napríklad objemné odevy, ktoré ho zakrývajú?
 11. Pýta sa vás často, či vyzerá dobre, a potvrdeniu od ostatných ľudí neverí?
 12. Omieta chodiť do spoločnosti alebo do školy z neznámej príčiny?

PÁČILA SA VÁM TÁTO RADA OD NAŠEJ ODBORNÍČKY?

Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Túto radu pre vás pripravila na základe edukačnej brožúrky „Mentálna anorexia, porucha príjmu potravy“ Mgr. Magdaléna Kureková, hlavná sestra pre odbor psychiatria ProCare & Svet zdravia, ktorá je zároveň aj vedúcou sestrou psychiatrického oddelenia v Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota.

Magdaléna Kureková

VYLEPŠITE SVOJE STRAVOVACIE NÁVYKY UŽ DNES

Vylepšite svoje stravovacie návyky s ProCare Fit menu. Skladba Fit Menu je zostavená s ohľadom na vaše preferencie v stravovaní, intolerancie a cieľ, ktorý chcete zmenou stravovania dosiahnuť (napr. úprava telesnej hmotnosti). Pred zostavením stravovacieho plánu posúdime váš aktuálny zdravotný stav. Stravovací plán je schválený odborníkmi v oblasti preventívnej a športovej dietoterapie.

FIT MENU S OBSAHUJE:

  • nutričné formuláre pred spoluprácou – (kompletná rodinná, zdravotná, osobná anamnéza)
  • personalizovaný stravovací plán v elektronickej forme
  • personalizované odporúčania stravovacieho a pitného režimu

ProCare Fit menu

Zistiť viacĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 20.06.2022

Bezpečný spánok vášho bábätka

Pôrodnice Svet zdravia vám v spolupráci s nadáciou Križovatka umožňujú požičať si monitory dychu pre bábätka aj domov, aby ste mali istotu, že je vaše dieťatko v poriadku.

Blog 10.06.2022

Veľký manuál tajomnej reči bábätka

Čo hovorí jeho tvárička, telo a plač? Bábätko narieka, no netušíte prečo? Už ste ho nakŕmili, prebalili, popestovali, no stále nie je spokojné? Ak chcete s novorodencom efektívne komunikovať, musíte mu najprv správne porozumieť.

Kontrola glaukomu

Blog 31.05.2022

Neliečený glaukóm nenápadne oberá o zrak

Tušili ste, že zelený zákal sa môže objaviť u kohokoľvek od batoľaťa po dôchodcu? Ochorenie vedie k postupnej strate zraku. Zistite, či neničí oči aj vám, lebo liečbu treba začať čím skôr!

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO