Mamografia

V žiarskej všeobecnej nemocnici funguje od začiatku novembra 2013 plne digitalizované mamografické pracovisko. Cieľom je diagnostika na jednom mieste. To by malo zjednodušiť prístup žien z okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica k špecializovanému vyšetreniu, ktoré odhalí rakovinu prsníka už v jej raných štádiách.

Za najväčšie pozitívum pre klientky je považovaná výhodná poloha v budove polikliniky v centre Žiaru a čakacie doby na úrovni mesiac a menej. Ženy už nebudú musieť čakať na vyšetrenie aj mesiace, prípadne za vyšetrením cestovať do iného mesta.

KVALITNEJŠÍ OBRAZ VO VYSOKOM ROZLÍŠENÍ

Nový digitálny mamograf dokáže vyhotoviť oveľa kvalitnejšie snímky ako prístroje, ktoré sa pri vyšetreniach používali v minulosti. Odpadá práca s filmami, tmavou komorou, chemikáliami. Stlačenie prsníkov, ktoré každá žena znáša inak, je rovnaké, ale výsledný obraz sa získava rýchlo a lekár ho môže takmer okamžite vyhodnocovať. Výhodou je vysoké rozlíšenie jednotlivých detailov.

Na mamografickom pracovisku sa pracuje päť dní v týždni od rána do popoludnia v zložení lekár, rádiologický asistent a zdravotná sestra. Vykonávajú sa tu preventívne aj diagnostické vyšetrenia.

Z MAMODIAGNOSTIKY SA NA NAŠOM PRACOVISKU VYKONÁVAJÚ TIETO VYŠETRENIA:

  • mamografia
  • ultrasonografia prsníkov

Vykonávame tiež cytologické punkcie cýst a solídnych útvarov v prsníkoch tenkou ihlou či core-cut biopsie.

Ultrasonografia prsníkov je doplnkovou modalitou k mamografii, hlavne u žien s tzv. denznými prsníkmi, pomáha v diferenciálnej diagnostike solídnych a cystických lézií. Je prvou voľbou u žien s implantátmi (u tejto skupiny žien je mamografické vyšetrenie relatívnou kontraindikáciou, nakoľko pri nutnom stlačení prsníka môže dôjsť k poškodeniu implantátu).

Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré je schopné odhaliť malignitu vo včasnom štádiu. Zvyčajne sa robí v dvoch projekciách – kraniokaudálnej (CC) a šikmej či mediolatelárnej (MLO). Je to jediná metóda prevencie a skríningu karcinómu prsníka. Je to jediná metóda vhodná na diagnostiku mikrokalcifikátov a nepalpovateľných lézií. U žien nad 40 rokov event. u žien s vysokým rizikom vzniku karcinómu prsníka. Od 35 rokov sa používa ako prvá diagnostická modalita. U mladších žien sa na diagnostiku ako prvá modalita využíva ultrasonografia.

Preventívne vyšetrenie prsníkov garantuje ženám zákon a zdravotné poisťovne ho plne hradia. U mladších vekových skupín sa využíva sonograf, nad štyridsať rokov mamograf. Keď však žena spozoruje nejaký problém, nahmatá si hrčku, pociťuje bolestivosť, zaznamená výtok z prsníka, mala by čo najskôr vyhľadať svojho gynekológa. Skorým diagnostikovaním šance na vyliečenie rakoviny prsníka rastú.

K mamografickému vyšetreniu odosiela ženu lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo, všeobecné lekárstvo, klinická onkológia, onkológia v chirurgii, onkológia v gynekológii alebo mamológia.

OBJEDNAJTE SA

  • Na mamografické vyšetrenie sa môžete objednať v pracovných dňoch medzi 7:00 – 13:00 hod. na tel. čísle recepcie nemocnice 045/6709 122,
  • osobne priamo na evidencii RDG oddelenia v budove nemocnice – blok C pravá časť, v čase od 7:00 do 15:30 hod.,
  • vo vyhradenom čase v pracovných dňoch medzi 13:00 – 15:30 hod. je k dispozícii tel. číslo recepcie RDG pracoviska 045/6709 438

ORDINAČNÉ HODINY
Pondelok: 07:30 – 12:00  12:30 – 14:00
Utorok: 07:30 – 12:00  12:30 – 14:00
Streda: 07:30 – 12:00  12:30 – 14:00
Štvrtok: 07:30 – 12:00  12:30 – 14:00
Piatok: 07:30 – 12:00  12:30 – 14:00
Mamografické pracovisko sa nachádza na 4. poschodí budovy polikliniky a vstup je možný schodiskom alebo výťahom z prízemia.
Lekár: MUDr. Viera Müllerová