Aktuality, Krajší deň Žiar nad Hronom, Žiar nad Hronom    23.12.2019

Malým pacientom v žiarskej nemocnici sa budú venovať dobrovoľníci

Nemocnica Svet zdravia Žiar nad Hronom odštartovala dobrovoľnícky projekt Krajší deň
Prečítajú im rozprávku, zahrajú sa spoločenské hry alebo budú kreovať ozdoby v tvorivej dielničke. Detským pacientom v Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom budú chvíle strávené v nemocnici spríjemňovať dobrovoľníci. Žiarska nemocnica dnes totiž slávnostne a v predvianočnej nálade odštartovala projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň a stala sa tak trinástou v sieti Svet zdravia, ktorá sa doň oficiálne zapojila. Ambasádorom Krajšieho dňa v Žiari nad Hronom sa stal spevák Tomáš Bezdeda.

 

„Mnohí pacienti sa môžu cítiť v nemocnici opustení. Ak sú deti hospitalizované bez rodiča alebo ide o seniorov bez príbuzných, je dôležité, aby svoj voľný čas po ukončení liečebno-diagnostických procedúr trávili zmysluplne. To zlepšuje ich psychickú pohodu a napomáha liečebnému procesu. Aj preto sme sa pred vyše troma rokmi rozhodli vytvoriť tento dobrovoľnícky projekt, priniesť na oddelenia viac pozitívnej energie a  podporiť tak pohodu a starostlivosť o pacienta v nemocnici,“  hovorí Tatiana Kosťová, autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti nemocníc Svet zdravia.

Dobrovoľnícky projekt vznikol ešte v roku 2016, kedy sa doň zapojili prvé nemocnice siete Svet zdravia, a to v Humennom a Banskej Štiavnici. Postupne sa pridávali ďalšie a dnes oficiálne projekt spustila aj nemocnica v Žiari nad Hronom, a to ako trinásta v poradí.

„Deti, hoci sú často sprevádzané rodičom, zažívajú v nemocnici určitý stres. Nachádzajú sa v cudzom prostredí a musia podstupovať vyšetrenia, ktoré sú pre nich nové, zaťažujúce a nikdy predtým ich nezažili. Ich pozornosť preto potrebujeme rozptýliť a je nesmierne ľudské a krásne, ak nám v tom pomáhajú dobrovoľníci. Zrieknu sa časti svojho voľného času, aby ho venovali pacientom a za to sme im veľmi vďační,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom Ivan Mokrý.

Svoju aktivitu dobrovoľníci v žiarskej nemocnici zamerajú primárne na pacientov na detskom oddelení. Celý priebeh návštevy bude prispôsobený ich predstavám a zdravotnému stavu. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, prechádzku, čítanie knihy či hranie spoločenskej hry. Obľúbené sú aj tvorivé dielničky, v rámci ktorých dobrovoľníci s pacientmi vyrábajú rôzne maličkosti, ktorými potom obdarúvajú svojich blízkych alebo sa využívajú na skrášlenie nemocničných priestorov. Okrem individuálnej dobrovoľníckej práce centrá organizujú aj spoločné akcie pri príležitosti sviatkov, ako sú Mikuláš, Vianoce či Veľká noc.

Ambasádorom dobrovoľníckeho projektu v Žiari nad Hronom sa stal spevák Tomáš Bezdeda, ktorý dnes potešil svojím hudobným vystúpením pacientov aj zamestnancov nemocnice.  „Ak dokážeme na inej tvári vyčariť úsmev, potešiť milým slovom, vypočuť trápenie či urobiť niekomu krajší deň,  to je skutočná pomoc. Nemusíme hneď tvoriť megalomanské veci a byť hrdinami. Stačí, ak má naša podpora veľký význam pre jedného konkrétneho človeka. Aj preto som sa rozhodol zapojiť do projektu Krajší deň, ktorý je práve o jednoduchých, no dôležitých dobrých skutkoch,“ povedal spevák.

V rámci centra Krajší deň sa v žiarskej nemocnici vyškolilo už 20 dobrovoľníkov. V nemocnici im je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste. Pomáha dobrovoľníkom pri výbere vhodných pacientov, predstaví dobrovoľníka pacientovi, venuje sa dobrovoľníkom pri zabezpečovaní ich potrieb vyplývajúcich z pôsobenia v nemocnici. Najviac záujemcov o dobrovoľnícku činnosť pochádza z radov študentov, no sú medzi nimi aj dôchodcovia a ľudia v produktívnom veku.

Odporúčaný profil dobrovoľníka:

 vek 17 rokov a viac;

  • dobrý zdravotný stav;
  • správna dávka sebareflexie, empatie a trpezlivosti;
  • pozitívne naladený;
  • ochotný aspoň jedenkrát do týždňa navštíviť pacientov nemocnici na jednu až dve hodiny.

Minulý rok projekt prebiehal v celkovo desiatich nemocniciach Sveta zdravia – v Humennom, Banskej Štiavnici, Trebišove, Rimavskej Sobote, Rožňave, Svidníku, Spišskej Novej Vsi, Michalovciach, Partizánskom a Dunajskej Strede. Tento rok sa doň zapojila aj topoľčianska a galantská nemocnica.

V roku 2019 bolo počas prvých deviatich mesiacov do projektu zapojených celkovo 334 pravidelných, aktívnych dobrovoľníkov, ktorí spoločne odpracovali 3200 dobrovoľníckych hodín. Spolu pomohli 653 pacientom na detských oddeleniach a 1792 pacientom na oddeleniach dlhodobo chorých, resp. geriatrických oddeleniach. Okrem pravidelných dobrovoľníkov do nemocnice prichádzajú počas jednorazových akcií (napr. Mikuláš) aj nárazoví dobrovoľníci.

Bližšie informácie vrátane potrebných kontaktov na dobrovoľnícke centrá Krajší deň pre záujemcov nájdete na www.krajsi-den.sk.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 10.08.2022

Sieť polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia sa rozširuje o špecializované pracovisko Sportclinic

V sieti polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia pribudlo nové pracovisko. Najnovším členom sa stala bratislavská športová klinika Sportclinic, ktorá sa venuje nielen vrcholovým, ale už aj rekreačným športovcom. V rámci polikliník ProCare ide o 14. pracovisko siete.

Aktuality 10.08.2022

Vo svidníckej a stropkovskej nemocnici vyrobili dobrovoľníci pre pacientov vejáre

Pacienti vo svidníckej a stropkovskej nemocnici dostali vlastnoručne vyrobené vejáre. Vytvorili ich pre nich dobrovoľníci nemocničného projektu Krajší deň, aby najmä starším pacientom spríjemnili horúce letné dni. Dobrovoľníci pre pacientov vyrobili až päť desiatok vejárov.

Aktuality 08.08.2022

Piknik v tráve s laktačnou poradkyňou v galantskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia, sa galantská nemocnica rozhodla uskutočniť 1. 8. piknik mamičiek a budúcich mamičiek s laktačnými poradkyňami, ktoré pracujú v nemocnici.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO