Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    28.10.2019

Má vnútromaternicové teliesko vedľajšie účinky?

Máte veľmi silnú menštruáciu a lekár vám poradil vnútromaternicové teliesko na jej zmiernenie? V rozhodovaní často prídu obavy z vedľajších účinkov hormónov. Je to skutočne tak? Dozviete sa v rade lekára MUDr. Štefana Novysedláka, primára Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia spišskovoveskej nemocnice.

 

Vnútromaternicové teliesko s postupným uvoľňovaním gestagénu (hormón s efektom progesterónu) bolo vyvinuté okrem antikoncepčnej funkcie aj na liečbu hormonálnych porúch, ako je hlavne:

  • silná menštruácia,
  • predĺžená menštruácia,
  • vysoká výstelka dutiny maternice (endometrium),
  • iné poruchy menštruačného cyklu a
  • pri kontraindikovanej systémovej liečbe hormónmi.

Jeho výhoda je, že pôsobí iba lokálne v maternici, nemá systémový účinok, nezaťažuje pečeň.

Po zavedení telieska zhruba do pol roka ešte môže byť krvácanie nepravidelné, potom sa výrazne zníži jeho intenzita, dokonca až vymizne. Po jeho odstránení dochádza k návratu schopnosti otehotnieť. Okrem toho, že zmierňuje krvácanie, spôsobuje aj zahustenie hlienu v krčku maternice, čím bráni vniknutiu baktérií do dutiny maternice cez kanál krčka.

 

Telieska majú hormonálnu účinnosť 5 alebo 3 roky, po uplynutí sa jednoducho vymenia. Pozor, vnútromaternicové telieska bez hormonálnej aktivity s prídavkom medi naopak spôsobujú silnejšie krvácania a vyššie riziko vzniku infekcie na vnútorných rodidlách.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Štefan Novysedlák, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 31.03.2020

Ako ochrániť deti pred prenosom COVID-19?

Aby ste deti uchránili pred prenosom ochorenia COVID-19, mali by ste ich častejšie upozorňovať na preventívne odporúčania, až sa z nich stanú postupne správne návyky.

Aktuality 18.03.2020

Môžu sa nakaziť koronavírusom aj deti? Zmizne vírus s prichádzajúcim otepľovaním?

Chceli by ste aj vy vedieť odpovede na tieto otázky? Opýtali sme sa ich za vás našej hlavnej epidemiologičky Jany Skalovej.

Aktuality 04.03.2020

Medicína dnes nie je len otázka chcenia, ale aj otázka financií

Medicína ho najprv vôbec nelákala, videl sa skôr v športe. Všetko sa zmenilo v maturitnom ročníku a dnes je primárom chirurgicko-urologického oddelenia v Nemocnici v Galante. Prečítajte si rozhovor s MUDr. Ondrejom Hajdúkom, primárom chirurgicko-urologického oddelenia v Nemocnici Svet zdravia Galanta, ktorý poskytol Zdravotníckym novinám.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO