Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    28.10.2019

Má vnútromaternicové teliesko vedľajšie účinky?

Máte veľmi silnú menštruáciu a lekár vám poradil vnútromaternicové teliesko na jej zmiernenie? V rozhodovaní často prídu obavy z vedľajších účinkov hormónov. Je to skutočne tak? Dozviete sa v rade lekára MUDr. Štefana Novysedláka, primára Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia spišskovoveskej nemocnice.

 

Ako funguje vnútromaternicové teliesko

Vnútromaternicové teliesko s postupným uvoľňovaním gestagénu (hormón s efektom progesterónu) bolo vyvinuté okrem antikoncepčnej funkcie aj na liečbu hormonálnych porúch, ako je hlavne:

  • silná menštruácia,
  • predĺžená menštruácia,
  • vysoká výstelka dutiny maternice (endometrium),
  • iné poruchy menštruačného cyklu a
  • pri kontraindikovanej systémovej liečbe hormónmi.

Výhody vnútromaternicového telieska

Jeho výhoda je, že pôsobí iba lokálne v maternici, nemá systémový účinok, nezaťažuje pečeň.

Po zavedení telieska zhruba do pol roka ešte môže byť krvácanie nepravidelné, potom sa výrazne zníži jeho intenzita, dokonca až vymizne. Po jeho odstránení dochádza k návratu schopnosti otehotnieť. Okrem toho, že zmierňuje krvácanie, spôsobuje aj zahustenie hlienu v krčku maternice, čím bráni vniknutiu baktérií do dutiny maternice cez kanál krčka.

 

Telieska majú hormonálnu účinnosť 5 alebo 3 roky, po uplynutí sa jednoducho vymenia. Pozor, vnútromaternicové telieska bez hormonálnej aktivity s prídavkom medi naopak spôsobujú silnejšie krvácania a vyššie riziko vzniku infekcie na vnútorných rodidlách.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Štefan Novysedlák, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Blog 10.08.2022

Odstriekavanie kolostra

Už od 16. týždňa tehotenstva sa v prsníkoch začína tvoriť tzv. KOLOSTRUM. Je to životodarná tekutina, ktorá svojou vysokou kvalitou a výživovou hodnotou predstihuje materské mlieko.

Blog 03.08.2022

Problémy pri dojčení? 7 polôh a riešení, ako si poradiť

Dojčenie je síce prirodzené, no treba sa ho naučiť. Ktoré hlavné zásady treba dodržať, aby šlo ako po masle?

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO