Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna
Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    28.10.2019

Má vnútromaternicové teliesko vedľajšie účinky?

Máte veľmi silnú menštruáciu a lekár vám poradil vnútromaternicové teliesko na jej zmiernenie? V rozhodovaní často prídu obavy z vedľajších účinkov hormónov. Je to skutočne tak? Dozviete sa v rade lekára MUDr. Štefana Novysedláka, primára Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia spišskovoveskej nemocnice.

 

Ako funguje vnútromaternicové teliesko

Vnútromaternicové teliesko s postupným uvoľňovaním gestagénu (hormón s efektom progesterónu) bolo vyvinuté okrem antikoncepčnej funkcie aj na liečbu hormonálnych porúch, ako je hlavne:

  • silná menštruácia,
  • predĺžená menštruácia,
  • vysoká výstelka dutiny maternice (endometrium),
  • iné poruchy menštruačného cyklu a
  • pri kontraindikovanej systémovej liečbe hormónmi.

Výhody vnútromaternicového telieska

Jeho výhoda je, že pôsobí iba lokálne v maternici, nemá systémový účinok, nezaťažuje pečeň.

Po zavedení telieska zhruba do pol roka ešte môže byť krvácanie nepravidelné, potom sa výrazne zníži jeho intenzita, dokonca až vymizne. Po jeho odstránení dochádza k návratu schopnosti otehotnieť. Okrem toho, že zmierňuje krvácanie, spôsobuje aj zahustenie hlienu v krčku maternice, čím bráni vniknutiu baktérií do dutiny maternice cez kanál krčka.

 

Telieska majú hormonálnu účinnosť 5 alebo 3 roky, po uplynutí sa jednoducho vymenia. Pozor, vnútromaternicové telieska bez hormonálnej aktivity s prídavkom medi naopak spôsobujú silnejšie krvácania a vyššie riziko vzniku infekcie na vnútorných rodidlách.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Štefan Novysedlák, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.



Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO