Aktuality, Svet Zdravia, Rimavská Sobota    09.06.2017

Lidl obdaroval aj nemocnicu v Rimavskej Sobote

Zostava špičkových prístrojov pomôže zachrániť novorodencov a skvalitniť život tisíckam ďalších

 

Zákazníci diskontného reťazca Lidl dostali v závere minulého roka možnosť získať za každých dvadsať eur nákupu jednu z troch klasických rozprávok. Za každú zaplatili len symbolické jedno euro a to euro malo v predvianočnom čase čarovnú moc. Lidl sa zaviazal celý výnos zo spomínanej akcie venovať slovenským pôrodniciam.

Výsledkom je päťdesiatdva zostáv prístrojov pre novorodencov v hodnote takmer 850-tisíc eur, teda každá za šestnásťtisíc. Získali ich všetky slovenské pôrodnice, ktoré umožňujú bezplatný pôrod, vrátane dvanástich pôrodníc Svet zdravia.

Prístrojová zostava spĺňa prísne medicínske kritériá. Lôžko umožňuje udržať telesnú teplotu dieťaťa po narodení a k dispozícii je aj prístroj na dýchanie. Saturáciu krvi kyslíkom vyhodnocuje monitor – pulzný oxymeter. Súprava navyše umožní každému novorodencovi absolvovať vyšetrenie vrodených chýb srdca. Obsahuje aj dávkovač liekov alebo infúznych roztokov. „Súbor prístrojov je zostavený tak, aby pomohol pacienta vyliečiť alebo aspoň stabilizovať do príchodu transportného tímu, ktorý ho prevezie na špecializované novorodenecké pracovisko,” vysvetľuje prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc., hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neonatológiu a odborný garant projektu.

Na Slovensku sa ročne narodí 50-tisíc detí a približne každý desiaty novorodenec potrebuje bezprostredne po narodení medicínsku pomoc. „V prvých minútach po narodení sa rozhoduje o tom, či dieťa bude mať do budúcna šancu na kvalitný a šťastný život. A v takejto situácii je okrem skúseného personálu potrebné aj špecifické prístrojové vybavenie,” povedala doc. MUDr. Katarína Maťašová, PhD., predsedníčka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 17.01.2018

V Trebišove vlani uskutočnili 679 pôrodov, do nemocnice prišli aj rodičky z Bardejova či Prešova

V nemocnici Svet zdravia Trebišov sa počas minulého roku uskutočnilo 679 pôrodov. Dievčat sa v Trebišove narodilo viac ako chlapcov a päť mamičiek priviedlo na svet dvojičky.

Aktuality 17.01.2018

V michalovskej pôrodnici sa vlani narodila takmer tisícka detí

V nemocnici Svet zdravia Michalovce sa počas minulého roka narodilo 966 detí. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a osem mamičiek si domov z nemocnice odnieslo dvojičky.

Aktuality 17.01.2018

LIDL opäť podporil novorodenecké oddelenie NsP Trebišov, a.s.

Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a. s. bola jednou z nemocníc, ktorej v rámci projektu „Dobré rozprávky“ venoval obchodný reťazec LIDL špičkový prístroj na liečbu kriticky chorých novorodencov.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO