Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce    20.05.2021

Láska nášmu srdcu prospieva

Vraví sa, že máj je lásky čas. Srdce je symbolom lásky, ale láska je prejavom biochemických procesov, ktoré prebiehajú v ľudskom mozgu. Ovplyvňuje láska aj naše srdce a zdravie? Odpoveď sa dozviete v rade kardiologičky MUDr. Marty Bavoľárovej.

 

V stave zaľúbenosti dochádza v ňom k množstvu chemických dejov. Niektorí autori tomu hovoria aj „biochemická intoxikácia hormónmi“.
V prvej fáze romantickej zamilovanosti ide o istý druh stresovej reakcie s produkciou adrenalínu. Preto pociťujeme búšenie srdca, potenie, začervenanie, zrýchlený dych.

Existuje povestný Amorov šíp?

Na druhej strane však pociťujeme aj pocit eufórie, ktorý je navodený účinkom hormónov nadobličiek – noradrenalínu a dopamínu. Navyše náš limbický systém mozgu začne produkovať hormón zamilovanosti fenyletylamín (FEA) – niekedy označovaný ako Amorov šíp.

FEA je po chemickej stránke brat metamfetamínu, navodzuje pocit eufórie a energetickej nabudenosti. Po dvanástich až tridsiatich mesiacoch však telo prestane tvoriť nadprodukciu FEA a fáza zamilovanosti sa skončí.

Prichádzajú na rad endorfíny, ktoré pôsobia ako prirodzené analgetiká a sedatíva nášho tela a hormón šťastia oxytocín, ktoré za normálnych okolností preberajú štafetu v udržaní partnerského vzťahu.

Ľudia žijúci v romantickom dlhodobom vzťahu majú zvýšenú hladinu hormónu šťastia, oxytocínu, a hormónov vernosti – endorfínov. Sú to látky príbuzné endogénnym opiátom, pôsobia antistresovo a vyvolávajú pocit šťastia, pokoja a bezpečia.

Keď ste zaľúbení, môžete aj schudnúť

Noradrenalín aj FEA, ktoré sa produkujú vo zvýšenej miere v tele zamilovaného človeka, podporujú spaľovanie tukov a ich vplyvom dopamínové receptory v mozgu potláčajú chuť do jedla. Zistilo sa, že vášnivými bozkami môžeme spáliť sedemdesiat kalórií za hodinu.

Je známou skutočnosťou, že stav zaľúbenosti dokáže pôsobiť pozitívne na reguláciu krvného tlaku, posilňuje imunitný systém a s tým súvisí aj pokles výskytu srdcovocievnych ochorení.

Čo sa deje s vami, keď máte zlomené srdce?

Negatívne emócie spôsobujú v organizme stresovú reakciu. Je známy „syndróm zlomeného srdca“ – broken heart syndrome. Kedy po negatívnom zážitku dochádza k prechodnému poškodeniu srdca v zmysle zmeny tvaru srdca a poklesu vývrhovej funkcie ľavej komory, čo môže viesť až ku klinickým príznakom akútneho srdcového infarktu a zlyhávania srdca.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 16.06.2021

Koho ohrozuje rakovina prsníka?

Presná príčina vzniku rakoviny prsníka nie je známa. Ide skôr o spolupôsobenie viacerých rizikových faktorov, ktorých výsledkom je vznik choroby.

Blog 11.06.2021

Ako sa prejavuje toxoplazmóza?

Toxoplazmóza je infekčná choroba, ktorej pôvodcom je prvok Toxoplasma gondii. Je najviac nebezpečná pre tehotné ženy a imunokompromitovaných ľudí, teda pacientov s poruchami imunitného systému. Ľudia sa môžu nakaziť príjmaním nakazeného surového mäsa alebo kontaktom s mačacími fekáliami.

Aktuality 06.05.2021

Spustili sme kampaň so Zuzkou Smatanovou k Svetovému dňu hygieny rúk

Svetový deň hygieny rúk si pripomíname každý rok 5. mája, a keďže je hygiena rúk základným krokom k zníženiu infekcií a k zvýšeniu bezpečnosti pacienta, aktívne sa k nemu hlásime aj my v spoločnostiach v ProCare a Svet zdravia.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO