Prejsť na obsah

Krásny dar pre oddelenie rádiológie

Netradičné poďakovanie od pacienta a akademického maliara Juraja Tkáčika za príjemný, ľudský a profesionálny prístup zdravotníckeho personálu počas vyšetrenia na magnetickej rezonancii. Podnetom k podarovaniu obrazu bola vyšetrovňa magnetickej rezonancie, kde na stene miestnosti sa nachádza tapeta s divokými makmi. Pacientovi to pripomenulo príbeh z prvej svetovej vojny, posledný výstrel na poli s divokými makmi.…

08.06.2023

Netradičné poďakovanie od pacienta a akademického maliara Juraja Tkáčika za príjemný, ľudský a profesionálny prístup zdravotníckeho personálu počas vyšetrenia na magnetickej rezonancii. Podnetom k podarovaniu obrazu bola vyšetrovňa magnetickej rezonancie, kde na stene miestnosti sa nachádza tapeta s divokými makmi. Pacientovi to pripomenulo príbeh z prvej svetovej vojny, posledný výstrel na poli s divokými makmi. Divoké maky sa tak stali symbolom nádeje za nové začiatky. V mene celého oddelenia rádiológie ďakujeme za tento výnimočný dar. Veríme, že našich zdravotníkov to úprimne potešilo a povzbudilo v ďalšej náročnej práci.

Divoké maky ako symbol nového života  a nádeje

Kanadský vojenský lekár John Mc Crae (1872 – 1918) zložil v máji 1915, keď sa v oblasti západného Flámska zúčastnil na bitke o belgické mestečko Ypres, báseň o divých makoch na hroboch padlých, uviedla Únia vojnových veteránov Slovenskej republiky (ÚVV SR) na svojej webovej stránke. Na útrapy a bolesť ranených vojakov si nemohol zvyknúť, tlmil ich písaním básní. Očitý svedok seržant Cyril Allison opísal, že v to ráno, keď vial východný vetrík, sa červené maky medzi hrobmi akoby vlnili. Do svojej básne vpísal bolesť, ktorú prežíval, papierik s ňou zahodil. Okoloidúci dôstojník ho zodvihol a poslal do Anglicka, kde ju publikovali v časopise Punch 8. decembra 1915. Pre členku americkej asociácie Mladí kresťania Moiny Belly Michaelovú (1869 – 1944) sa báseň stala inšpiráciou – z divého maku urobila symbol obetí dovtedy najväčšieho vojnového konfliktu. Svoju ideu realizovala, keď divý mak ako symbol spomienky na vojnové hrôzy prvýkrát prijali v roku 1920 americkí vojnoví veteráni. V roku 1921 kvet divého maku ako symbol nového života rozšírila Anne Guérinová z Francúzska medzi kanadskými a britskými legionármi. V tom istom roku sa k symbolu červeného maku prihlásila aj Austrália. (zdroj: www.teraz.sk)

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 24.08.2018 | Aktuality

    Hrdí darcovia krvi na Zemplínskej Šírave

    K vrcholom letnej sezóny motorkárov patrí Medzinárodný Motozraz Sveta motocyklov na Zemplínskej Šírave. Jeho piatkovou dopoludňajšou súčasťou je naša mobilná odberová jednotka.   Pri vstupe do odberovej miestnosti našich kolegov z hematologicko – transfuziologického oddelenia už od rána očakávali pravidelní darcovia krvi – motorkári, ktorých bolo napokon 26. Ďakujeme za ich podporu a už tradične sa vidíme…
  • 08.06.2015 | Aktuality

    Zmena organizácie parkovania v areáli nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves

    Regulované parkovanie sa postupne stáva štandardom vo všetkých nemocniciach Sveta zdravia. Funkčné je vo Vranove na Topľou, v Humennom, Rožňave a vo Svidníku. Automatický parkovací systém funguje aj v ďalších okolitých nemocniciach na Spiši. Platný cenník parkovania v areáli nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves Základná sadzba parkovného je 0,50 EUR s DPH/hod., bezplatne prvých…
  • 12.11.2020 | Aktuality

    Otestujte sa bezplatne aj v našej sieti ProCare a Svet zdravia

    Otestovať sa bezplatne prostredníctvom antigénových testov je možné aj v rámci nemocníc siete Svet zdravia a polikliniky ProCare.   Pozrite sa, kde sa už mobilné odberové miesta nachádzajú a v ktorých časoch sa môžete prísť otestovať. Tieto odbery sa robia každý pracovný deň. Trebišovská nemocnica KDE: V areáli nemocnice, treba vstupovať do areálu cez zadný…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)