Krajší deň v Trebišove
 

Krajší deň Trebišov

Dobrovoľnícka skupina Krajší deň je združenie, ktoré má za cieľ spríjemniť pacientom našej nemocnice (dospelým aj deťom) chvíle strávené v našom zariadení a ponúknuť im „ľudskú prítomnosť.“
Pôsobíme v rámci Nemocnice Trebišov na Detskom oddelení  a Oddelení dlhodobo chorých. Našou snahou je skvalitniť služby poskytované našim pacientom a spríjemniť im chvíle strávené v nemocničnom prostredí.

 

O projekte

Ambasádorkou dobrovoľníckych centier Krajší deň sa stala speváčka Katarína Knechtová.  „Som veľmi rada, že môžem osobne podporiť túto peknú myšlienku. Viem sa vcítiť do malých a veľkých pacientov, ktorí sú nútení stráviť nejaký čas v nemocnici a verím, že aj ja svojou prítomnosťou budem spestrením a psychickou podporou pre týchto ľudí,“ povedala Katarína Knechtová pri oficiálnom predstavení dobrovoľníckych centier Krajší deň.
Poslaním dobrovoľníckej skupiny Krajší deň je zlepšiť a spríjemniť pobyt v nemocnici dospelým aj detským pacientom, zmierniť ich utrpenie, prinášať zmenu atmosféry v zariadení. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky nezištne darujú časť svojho voľného času v prospech pacientov. Robia im spoločnosť pri lôžku, vypĺňajú voľný čas, rozptyľujú negatívne myšlienky, jednoducho ich sprevádzajú rôznymi im príjemnými aktivitami (prechádzky, čítanie, hry, rozhovor, tvorivé dielničky).

Dobrovoľníctvo

 • Pravidelné dobrovoľníctvo

  Pravidelní dobrovoľníci a dobrovoľníčky prichádzajú spravidla 1x týždenne, vždy v konkrétny dohodnutý deň na 1-2 hodiny a venujú sa rôznym činnostiam. Prichádzajú na oddelenia a ponúkajú im svoju prítomnosť, rozhovor, vypočutie, čítanie knihy. Celý priebeh návštevy prebieha vždy podľa predstáv pacientov.
  Vedenie tvorivých dielní
  Dobrovoľníci a dobrovoľníčky malým pacientom na oddelení pediatrie ponúkajú zapojiť sa do pravidelných tvorivých dní. Spoločne vyrábajú výrobky, vzájomne si vymenia nápady, podelia sa o svoje talenty. Väčšinou sa stretnú spravidla dvaja dobrovoľníci s vybranou skupinkou detí a po dohode si vyberú kreatívnu činnosť, pri ktorej sa veľakrát rozprúdia vzájomné rozhovory, vďaka ktorým pacienti aspoň na chvíľu zabudnú, že sú v nemocnici.
  Hranie spoločenských hier
  Dobrovoľníci a dobrovoľníčky navštevujú pacientov a pacientky na ODCH a pediatrii, kde im ponúkajú možnosť zahrať si spoločenské hry. V ponuke sú karty, dáma, človeče, nehnevaj sa… Spravidla sa objaví práve hráčske nadšenie a sú z toho príjemné zážitky.
  Čítanie kníh
  Dobrovoľníci pri svojich návštevách čítajú deťom rozprávky a rôzne veselé príbehy, rozprávajú sa a prezerajú si spolu obrázky a ilustrácie kníh.

 • Príležitostné dobrovoľníctvo

  V DC Krajší deň nájdu uplatnenie dobrovoľníci aj príležitostne. V našej nemocnici s nimi organizujeme rôzne podujatia. Zmena atmosféry na oddeleniach a následne aj v celej nemocnici sa deje vďaka rôznym návštevám, koncertom, umeleckým zážitkom.
  Tešíme sa na spoluprácu s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami, ľuďmi ochotnými pomôcť akoukoľvek formou.

 • Naši dobrovoľníci

  Momentálne pracuje v našom dobrovoľníckom centre 40 dobrovoľníkov. Venujú sa detským pacientom na oddelení pediatrie a pacientom na oddelení dlhodobo chorých. Sú medzi nimi študenti, dospelí zamestnanci, ale aj dôchodcovia, ktorí sa rozhodli prichádzať na oddelenia nezištne, s jediným cieľom – pomáhať druhým.
  Mimoriadnej úcty je hodná dáma, ktorá navštevuje naše Oddelenie dlhodobo chorých ako dobrovoľníčka už druhý rok. Je ňou pani Zita Horváthová, ktorá na oddelení roky pracovala ako zdravotnícky asistent. Napriek tomu, že je na dôchodku, prichádza medzi pacientov pravidelne a necháva pri chorých kus seba.
  V rámci dobrovoľníctva spolupracujeme so:

  • Súkromnou strednou odbornou školou DSA v Trebišove
  • Firmou DeutschMann
  • Klubom dôchodcov
 • Brožúrka

  Stiahnite si krátku brožúrku o dobrovoľníckej skupine Krajší deň v Trebišove tu.

Video

Speváčka Katarína Knechtová venovala svoju pieseň Motýľ Hlavolam všetkým dobrovoľníkom, ktorí v rámci projektu Krajší deň pomáhajú spríjemniť hospitalizáciu najmladším a najstarším pacientom.

Kontakt

Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.
SNP 1079/76, 075 01 Trebišov
Mgr. Miriama Rusinová
E-mail: krajsiden.tv@svetzdravia.com 
Tel: +421 56/ 6660 442
Web: www.procare.sk/krajsi-den/krajsi-den-v-trebisove/

Napíšte nám

Aktuality

Deň úcty k starším v nemocnici Svet zdravia Trebišov
Trebišovský deň úcty k starším

Mesiac október sa už tradične označuje ako mesiac venovaný úcte starším. Nezostali zabudnutí ani seniori hospitalizovaní na našom oddelení dlhodobo chorých v Trebišove.

VIAC...