Blog, Procare, Rady lekárov, Železničná Nemocnica Košice    06.07.2017

Klíma našej nosovej sliznici neprospieva

Najviac ohrození ľudia, ktorých suchá sliznica dlhodobo trápi sú práve fajčiari, ľudia pracujúci dlhodobo v suchom a horúcom prostredí, resp. ľudia pracujúci v prašnom prostredí. Vlhkosť je to, čo náš nos potrebuje na to, aby správne fungoval. Odborníci odporúčajú udržiavať v miestnosti správnu vlhkosť, ktorá by nemala prekročiť päťdesiat percent.


Čo vysušovanie nosovej sliznice zapríčiňuje?

MUDr. Daniela Hurajová, otorinolaryngológ ProCare KVP Košice vysvetľuje: „Vysušovanie nosovej sliznice môže vznikať následkom pôsobenia suchého vzduchu, klimatizácie, fajčenia, prašného a chemicky znečisteného prostredia. Príčinou môže byť i dlhodobé používanie tzv. “dekongestívnych” nosových sprejov na uvoľnenie nosa. Veľmi často môžu tento jav spôsobovať i prekonávané vírusové a bakteriálne infekcie s výraznejšou afinitou ku nosovej sliznici, niektoré lieky na vysoký krvný tlak, alergiu, depresiu. Môžu ho podporovať i hormonálne zmeny u žien v čase menopauzy. Ak sa však vysušovanie vyskytuje i na iných slizniciach, treba pátrať i po celkových príčinách v zmysle autoimúnnych ochorení“.

Tip: Ak však už vaša sliznica vykazuje známky vysušovania a podráždenia, zvlhčiť ju pomôže aj dostatočný príjem tekutín a tiež pobyt v parnej saune.

Na nosovej sliznici môže dôjsť ku zníženej tvorbe hlienu, ku jeho zahusťovaniu, čo sa môže prejaviť tvorbou zasychajúcich hlienových chrást. Tieto následne zhoršujú prietok vzduchu nosom. Stáva sa to najmä u tzv. atrofickej nádchy, kedy dochádza ku postupnému stenčovaniu sliznice. Podľa doktorky MUDr. Daniely Hurajovej sú známe i atrofické nádchy po rozsiahlejších chirurgických zákrokoch v nosových dutinách, ktoré sa však vyskytovali častejšie v minulosti. Súčasné chirurgické techniky sú menej rozsiahle a prihliadajú na fyziologické funkcie nosa. Po určitom čase sa pokračujúca atrofia sliznice môže prejaviť i tvorbou tzv. erózií sliznice s následným krvácaním z nosa. Ak sa predpokladá infekcia v nose a objavuje sa častejšie krvácanie z nosa, je nutné vyšetrenie u otorinolaryngológa pre možnosť chronickej bakteriálnej infekcie alebo iného problému nosovej sliznice, resp. v prínosových dutinách, v nosohltane. Z výterov sa dá zistiť pôvodca problému a následná liečba je potom cielená.

Dlhodobé používanie nosných kvapiek neprospieva

Najviac ohrození ľudia, ktorých suchá sliznica dlhodobo trápi sú práve fajčiari, ľudia pracujúci dlhodobo v suchom a horúcom prostredí, resp. ľudia pracujúci v prašnom prostredí. Ako doktorka Hurajová ďalej dodáva: „nosu neprospieva ani dlhodobé používanie nosných kvapiek, ktoré môže vzniknúť i po bežnej nádche pre dlhšie pretrvávajúce problémy s dýchaním nosom, po prekonaní zápalu dutín“.

Tip: Vysušovaniu nosovej sliznice je možné predchádzať najmä výplachmi nosových dutín soľnými roztokmi

Vhodné sú i preplachy nosa konvičkou, kedy si roztok pripravíte sami doma. Ak je problém výraznejší, potom odporúčame spreje s prímesou olejových zložiek, kyseliny hyalurónovej, dexpantenolu, hypromelózy. V prípade výraznejšieho stupňa atrofie sliznice sú vhodné i nosové masti, ktoré dlhšie pôsobia na povrchu sliznice. Ako na záver MUDr. Daniela Hurajová upozorňuje, každý človek s nádchou trvajúcou dlhšie ako 2 týždne by mal ORL ambulanciu určite navštíviť.

ORL ambulancia Procare Central

Detská ORL ambulancia ProCare MedissimoĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Procare 14.01.2019

Bradavice sú nepríjemný problém. Viete ako sa šíria?

Prečo sa u ľudí, ktorí majú bradavice časom objavujú ďalšie a ďalšie?

Blog 08.01.2019

Kedy sa odporúča včasný odber plodovej vody?

Včasná amniocentéza (odber plodovej vody) sa vykonáva zriedka a v špecifických prípadoch na rozdiel od klasickej v 15. až v 20 týždni gravidity a vtedy sú k dispozícii aj výsledky Tripple testu.

Aktuality 04.01.2019

Štúdia z Prešova zaujala svetových odborníkov

Diabetických pacientov stredného veku ohrozuje tzv. tichá ischémia myokardu.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO