Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce    08.04.2021

Kedy je vhodné riešiť chyby detskej chôdze?

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy.

Pre dieťa je zvládnutie chôdze dôležitým medzníkom. Dá sa odnaučiť zlú chôdzu? Môže ísť o príznak ochorenia? Aj na tieto otázky odpovedala MUDr. Dana Jurečková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre pediatriu a primárka pediatrie a neonatológie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Pravidelné preventívne prehliadky

S dieťaťom chodia rodičia na pravidelné preventívne prehliadky k pediatrovi. Prehliadky sú určené aj k odhaleniu problému. V prípade, že by pediater mal podozrenie, odoslal by dieťaťa na podrobnejšie vyšetrenie k detskému neurológovi alebo k fyzioterapeutovi.

Nohy sa rastom dieťaťa narovnávajú

U novorodencov až približne do 2 rokov majú kolená a predkolenie postavenie do tvaru „O“. Okolo 3 až 4 rokov je prirodzené mierne vybočenie kolien do tvaru „X“.

Akékoľvek chyby detských nôh je vhodné riešiť až po 3. roku života dieťaťa a neskôr, pretože dovtedy sa nohy i chôdza ešte vyvíjajú. Vhodné je dieťatko sledovať dlhší čas počas dňa.

Postavenie päty či členka sa zhoršuje napríklad, ak je dieťa unavené alebo po prekonaní choroby, kedy je telo vyčerpané. U malých detí je najdôležitejšie aktívne zapájanie a postupné posilňovanie svalov celého tela. Tieto všetky aspekty ovplyvňujú ďalší vývoj nielen chodidiel, nôh, ale aj celého držania tela.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dana Jurečková, PhD. primárka detského a novorodeneckého oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce. Páčila sa vám táto rada od našej lekárky? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

 

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.07.2021

Rakovinu môžete aj zdediť

Všetky nádorové ochorenia sú geneticky podmienené, to znamená, že pri ich vzniku je rozhodujúca genetická zmena bunky. Ale pomerne malá časť onkologických ochorení je dedične podmienená, čiže genetická porucha sa priamo dedí.

Aktuality 06.07.2021

Odhodil predsudky a prihlásil sa na kemp medikov. Našiel si tam aj lásku

Keď mu kamarát v jedno leto povedal, že súkromná sieť nemocníc organizuje pre študentov medicíny letný kemp, bol skeptický. Nemyslel si, že by mu súkromník ako budúcemu lekárovi mohol ukázať niečo, čo ho odborne posunie.

Blog 01.07.2021

Sestra Ľubka pracuje v rimavskosobotskej nemocnici presne 50 rokov!

Ľuba Husáriková nastúpila na pozíciu sestry do nemocnice v Rimavskej Sobote 1. júla 1971. Odvtedy uplynulo presne 50 rokov, no ona vraví, že to ubehlo. Keď ešte ako osemročná ležala hospitalizovaná v nemocnici, zbadala milú a peknú sestru v krásnej modrej uniforme. Zostala ňou taká očarená, že už vtedy si povedala, že sa stane zdravotnou sestrou. A sľub, ktorý dala sama sebe, aj o pár rokov dodržala. A drží už polstoročie. Viac sa dozviete v rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO