Prejsť na obsah

Kedy je vhodné riešiť chyby detskej chôdze?

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy. Pre dieťa je zvládnutie chôdze dôležitým medzníkom. Dá sa odnaučiť zlú chôdzu? Môže ísť o príznak ochorenia? Aj na tieto otázky odpovedala MUDr. Dana Jurečková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre pediatriu…

08.04.2021

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy.

Pre dieťa je zvládnutie chôdze dôležitým medzníkom. Dá sa odnaučiť zlú chôdzu? Môže ísť o príznak ochorenia? Aj na tieto otázky odpovedala MUDr. Dana Jurečková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre pediatriu a primárka pediatrie a neonatológie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Pravidelné preventívne prehliadky

S dieťaťom chodia rodičia na pravidelné preventívne prehliadky k pediatrovi. Prehliadky sú určené aj k odhaleniu problému. V prípade, že by pediater mal podozrenie, odoslal by dieťaťa na podrobnejšie vyšetrenie k detskému neurológovi alebo k fyzioterapeutovi.

Nohy sa rastom dieťaťa narovnávajú

U novorodencov až približne do 2 rokov majú kolená a predkolenie postavenie do tvaru „O“. Okolo 3 až 4 rokov je prirodzené mierne vybočenie kolien do tvaru „X“.

Akékoľvek chyby detských nôh je vhodné riešiť až po 3. roku života dieťaťa a neskôr, pretože dovtedy sa nohy i chôdza ešte vyvíjajú. Vhodné je dieťatko sledovať dlhší čas počas dňa.

Postavenie päty či členka sa zhoršuje napríklad, ak je dieťa unavené alebo po prekonaní choroby, kedy je telo vyčerpané. U malých detí je najdôležitejšie aktívne zapájanie a postupné posilňovanie svalov celého tela. Tieto všetky aspekty ovplyvňujú ďalší vývoj nielen chodidiel, nôh, ale aj celého držania tela.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dana Jurečková, PhD. primárka detského a novorodeneckého oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce. Páčila sa vám táto rada od našej lekárky? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 14.08.2017 | Blog

    Čo spôsobuje ukladanie tukov v cievach?

    Hyperlipidémia znamená zvýšenú hladinu lipidov (tukov), vrátane cholesterolu a triglyceridov v krvi. Zvýšená hladina tukov môže byť spôsobená vysokým kalorickým príjmom alebo môže mať genetický pôvod.   Môžu sa tuky v cievach ukladať aj chudým ľuďom? Asi u 20% ľudí, ktorí napriek tomu, že sa zdravo stravujú a majú aktívny životný štýl, je zvýšený výskyt tukov…
  • 14.06.2019 | Aktuality

    Reakcia na článok denníka SME k téme stratifikácia nemocníc na Slovensku

    V dnešnom vydaní denníka SME vyšiel veľký článok (14. júna 2019, „Bude ich menej, ale mali by byť kvalitnejšie. Nemocnice čaká revolúcia“) o plánovanej stratifikácii nemocníc na Slovensku. V rámci článku bola použitá aj ilustračná mapa, kde boli uvedené všetky súčasné nemocnice z hľadiska budúcej reprofilácie. Žiaľ, pri dvoch našich nemocniciach v Partizánskom a vo…
  • 09.10.2015 | Aktuality

    V žiarskej nemocnici sa podaril unikátny operačný zákrok 100 ročnej pacientky

    Chirurgické oddelenie pod vedením primára MUDr. Emila Šramka minulý týždeň úspešne zrealizovalo raritný operačný zákrok takmer 101 ročnej pacientky. Išlo o operáciu zlomeného krčku stehennej kosti. Výnimočný bol aj fakt, že rovnakého zákroku sa tá istá pacientka podrobila pred 10 mesiacmi na druhej dolnej končatine. „Operácia trvala približne 45 minút. Počas nej sme najprv pod…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)