Blog, Procare, Rady lekárov, Prešov    28.01.2021

Kardiológ z Polikliniky ProCare Prešov lieči detských pacientov už vyše 50 rokov

Dlhé roky bol MUDr. Vasiľ Janko jediným atestovaným lekárom pre detskú kardiológiu nielen pre Prešov, ale aj pre ďalšie 4 okresy. Detskej kardiológii sa profesionálne venuje od roku 1980. Vykonal vyše 5 000 vyšetrení svojich detských pacientov.

 

MUDr. Vasiľ Janko nastúpil ako lekár do nemocnice v Bardejove v roku 1966. O desať rokov neskôr prešiel do prešovskej nemocnice, kde sa vyprofiloval ako detský kardiológ. Jeho meno je známe v celom regióne. „Pacientov mám neúrekom nielen z Prešova, ale aj zo širokého okolia,” prezradil lekár, ktorý ordinuje vo svojej ambulancii v Poliklinike ProCare Prešov každý pracovný deň. A seknúť s tým nehodlá. „Zvažoval som, že si skrátim úväzok, ale mám dve veľmi šikovné a milé sestry. Tým by to skomplikovalo život,” vysvetľuje.

Hmatom zistil srdcovú chybu

Doktor Janko sa na začiatku svojej kariéry, keď ešte neboli dostupné moderné prístroje, musel spoliehať len na svoje ruky a svoj sluch, s pomocou ktorých stanovoval diagnózy. „Pamätám si na prípad, keď som hmatom a sluchom zistil srdcovú chybu, zúženie hlavnej tepny. Odporučil som operáciu. Rodičia išli za kardiológom, ktorý mal k dispozícii ultrazvuk. Jeho vyšetrenie moju diagnózu nepotvrdilo. Rodičia teda nešli do kardiocentra.

Po čase znova zopakovali vyšetrenie ultrazvukom. Chyba sa zase nepotvrdila. Prešlo desať rokov, keď mohlo dieťa zomrieť. Potom sa k nám vrátilo pre vysoký krvný tlak, ktorý spôsobila zúžená tepna. Okamžite sme ho poslali na operáciu. Dieťa sme zachránili, ale bude trpieť na vysoký tlak do konca života,” spomína na jeden z mnohých prípadov, kedy pomohol chorému dieťaťu.

MUDr. Vasiľ Janko vedie tím detskej kardiologickej ambulancie v poliklinike ProCare PrešovV kardiologickej ambulancii poskytujeme kompletnú starostlivosť o deti s vrodenými a získanými ochoreniami srdca, dysrytmiou, hypertenziou a ďalšími ochoreniami, ktoré súvisia s kardiovaskulárnym systémom.

Celý článok o MUDr. Vasiľovi Jankovi si môžete prečítať tu.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 18.02.2021

Lekárka odpovedá na najčastejšie otázky o očkovaní proti COVID-19

K očkovaniu proti Covid-19 celkom prirodzene prichádza stále veľa otázok, a veľa otázok si kladie aj odborná verejnosť. Týka sa to jednak nového typu vakcíny – teda mRNA vakcíny, ktorou sa očkuje, ale tiež stratégie očkovania. Rôzne krajiny postupujú rôznymi spôsobmi – čo sa týka prioritizácie alebo intervalu podania vakcíny.

Koronavirus 10.02.2021

Špecialista upokojuje: Napriek pandémii koronavírusu sme neprestali liečiť iné choroby

Ľudia dnes v dôsledku pandémie odkladajú návštevu odborných ambulancií. Prevláda názor, že špecialisti svoje ordinácie zatvorili. Ako však hovorí vedúci lekár pre ústavnú starostlivosť polikliniky ProCare Trnavské mýto Peter Filan, odborné ambulancie sú stále v prevádzke.

Koronavirus 10.02.2021

Aj keď je pandémia, neodkladajte návštevu ambulantného lekára

Veľa ľudí odkladá návštevu lekára. Boja sa, že sa nakazia koronavírusom. Podľa vedúcej lekárky pre ambulantnú starostlivosť polikliniky ProCare Trnavské mýto Márie Žitňanovej sú tieto obavy neopodstatnené. Pacienti, naopak, riskujú, že sa im zhorší zdravotný stav.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO