Blog, Procare, Rady lekárov, Prešov    28.01.2021

Kardiológ z Polikliniky ProCare Prešov lieči detských pacientov už vyše 50 rokov

Dlhé roky bol MUDr. Vasiľ Janko jediným atestovaným lekárom pre detskú kardiológiu nielen pre Prešov, ale aj pre ďalšie 4 okresy. Detskej kardiológii sa profesionálne venuje od roku 1980. Vykonal vyše 5 000 vyšetrení svojich detských pacientov.

ProCare poliklinka Detska kardiologicka ambulancia v Presove

MUDr. Vasiľ Janko nastúpil ako lekár do nemocnice v Bardejove v roku 1966. O desať rokov neskôr prešiel do prešovskej nemocnice, kde sa vyprofiloval ako detský kardiológ. Jeho meno je známe v celom regióne. „Pacientov mám neúrekom nielen z Prešova, ale aj zo širokého okolia,” prezradil lekár, ktorý ordinuje vo svojej detskej kardiologickej ambulancii v Poliklinike ProCare Prešov každý pracovný deň. A seknúť s tým nehodlá. „Zvažoval som, že si skrátim úväzok, ale mám dve veľmi šikovné a milé sestry. Tým by to skomplikovalo život,” vysvetľuje.

Hmatom zistil srdcovú chybu

Doktor Janko sa na začiatku svojej kariéry, keď ešte neboli dostupné moderné prístroje, musel spoliehať len na svoje ruky a svoj sluch, s pomocou ktorých stanovoval diagnózy. „Pamätám si na prípad, keď som hmatom a sluchom zistil srdcovú chybu, zúženie hlavnej tepny. Odporučil som operáciu. Rodičia išli za kardiológom, ktorý mal k dispozícii ultrazvuk. Jeho vyšetrenie moju diagnózu nepotvrdilo. Rodičia teda nešli do kardiocentra.

Moderné vs. zastaralé vyšetrenie srdca

Po čase znova zopakovali vyšetrenie ultrazvukom. Chyba sa zase nepotvrdila. Prešlo desať rokov, keď mohlo dieťa zomrieť. Potom sa k nám vrátilo pre vysoký krvný tlak, ktorý spôsobila zúžená tepna. Okamžite sme ho poslali na operáciu. Dieťa sme zachránili, ale bude trpieť na vysoký tlak do konca života,“ spomína na jeden z mnohých prípadov, kedy pomohol chorému dieťaťu.

MUDr. Vasiľ Janko vedie tím detskej kardiologickej ambulancie v poliklinike ProCare PrešovV kardiologickej ambulancii poskytujeme kompletnú starostlivosť o deti s vrodenými a získanými ochoreniami srdca, dysrytmiou, hypertenziou a ďalšími ochoreniami, ktoré súvisia s kardiovaskulárnym systémom.

Celý článok o MUDr. Vasiľovi Jankovi si môžete prečítať tu.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Bolest noh a krcove nohy

Procare 29.09.2021

Kedy môže bolesť nohy súvisieť s cievami?

Šesť ľudí z desiatich, prevažne žien, dnes na Slovensku trápia kŕčové žily. Súvisí však každá bolesť nôh s ochorením žíl? Odpoveď sa dozviete v novom blogu o zdraví.

Blog 07.09.2021

Aké procesy v tele ovplyvňuje štítna žľaza?

Štítna žľaza je malý orgán motýlikovitého tvaru umiestnený v oblasti krku blízko hrtana, je zložený z dvoch lalokov a spojený mostíkom (istmom), jej hmotnosť je u dospelého človeka 10 až 20g.

Blog 25.08.2021

Máte pocit nafúknutého brucha?

Meteorizmus sa používa v laickej populácii, ako aj v odbornej medicínskej terminológii. Vo všeobecnosti vyjadruje zvýšenú tvorbu, resp. prítomnosť plynu v tráviacej trubici, hlavne v črevách.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO