Aktuality, Prevencia, Procare, Svet Zdravia    06.05.2021

Spustili sme kampaň so Zuzkou Smatanovou k Svetovému dňu hygieny rúk

Svetový deň hygieny rúk si pripomíname každý rok 5. mája, a keďže je hygiena rúk základným krokom k zníženiu infekcií a k zvýšeniu bezpečnosti pacienta, aktívne sa k nemu hlásime aj my v spoločnostiach v ProCare a Svet zdravia.

 

Ruky sú prostriedkom komunikácie, pracovným nástrojom, liečia, no môžu byť aj hrozbou.

Dezinfekcia rúk

Ešte pred dvoma rokmi 5. máj bežným ľuďom takmer nič nehovoril. My sme počas tohto dňa v spolupráci s našimi epidemiologičkami zvykli edukovať pacientov, ako si správne dezinfikovať ruky a vysvetľovali im, prečo je to dôležité. A zároveň sme sa snažili aj sami sebe pripomínať, ako tento v zásade jednoduchý úkon môže zachrániť život pacienta. Hovorili sme pritom o nozokomiálnych nákazách, opakovali dookola základné zásady, no napriek tomu sme často neboli takí dôslední, ako by sme mali byť.

Hygiena rúk je najlepšia prevencia pred COVID19

Potom prišiel koronavírus a svet bol zrazu úplne iný. Okrem nosenia rúšok ako základnej prevencie nám pandémia ukázala, že aj nedostatočná hygiena rúk môže viesť k prenosu ochorenia. Celé dlhé mesiace sa téma hygieny rúk skloňuje v každom smere a my dnes už snáď ani nevojdeme do obchodu bez toho, aby sme si predtým nevydezinfikovali ruky. Povedomie Slovákov o hygiene rúk zásadne vzrástlo a všetci sme si uvedomili, že je to jeden zo spôsobov, ako si udržať nielen bezpečný, ale vôbec akýkoľvek kontakt so životom.

Keď mala speváčka Zuzka Smatanová len 16 rokov, napísala pieseň s názvom Tam, kde sa neumiera. A my sme zistili, že prvou slohou piesne Zuzka vlastne predbehla svoju dobu a napísala pieseň pre svet s koronavírusom. Pre svet, ktorý je unavený z toho, čo všetko musel prežiť, no už chce hľadieť vpred a vrátiť sa znova k tomu, čo bolo. Ku kontaktu človeka s človekom.

Veď sami posúďte, znie takto:

Podaj mi ruku, chcem mať kontakt so životom.

Už nejde o to, čo bolo, ale čo bude potom.

Obzri sa okolo, ten svet, kde sa umiera,

je hore nohami a pripomína netopiera.

Hľadám to miesto, tam, kde sa dnes už neumiera. Hľadám…

Avšak tento vytúžený kontakt so životom musí byť bezpečný. V spolupráci so Zuzkou sme sa preto rozhodli na základe tejto piesne naučiť našich pacientov, ako si správne dezinfikovať ruky a ako dlho by mala správna dezinfekcia trvať. Kým si totiž pacienti zaspievajú prvú slohu skladby, prejde 30 sekúnd, čo je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie odporúčaná doba pre správnu dezinfekciu rúk.

So Zuzanou sme zároveň natočili aj krátke video, ktoré si môžete pozrieť na našej stránke venovanej hygiene rúk www.procare.sk/hygienaruk alebo nižšie:

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 21.06.2021

Vo vranovskej nemocnici oceňovali elitu darcov krvi pri folklórnych tónoch

Pri príležitosti svetového dňa darcov krvi (14. júna) vo vranovskej nemocnici ocenili darcovskú elitu a spoločne im za tento opakovaný ušľachtilý čin poďakovali.

Aktuality 21.06.2021

OZ Chobotničky na návšteve vo vranovskej nemocnici

Pletené chobotničky a šité rybičky sa stali súčasťou dobrovoľníckeho projektu, ktorý sa na Slovensku každým rokom viac a viac dostáva do povedomia zdravotníckej a širšej verejnosti.

Aktuality 18.06.2021

Naši top darcovia v galantskej nemocnici

Dňa 14. júna si celý svet pripomenul Medzinárodný deň darcov krvi.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO