Aktuality, Galanta    08.11.2019

Kampaň na podporu fyzického a duševného zdravia mužov Galanta 2019

Napriek dlhotrvajúcemu priaznivému počasiu, dorazila skutočná jeseň tento rok už aj k nám. Jesenné obdobie mnohí z nás, aj keď určite nie všetci, spájajú skôr s pochmúrnou náladou, daždivými dňami, opadaným lístím zo stromov, a samozrejme, spomienkou na našich najbližších, ktorí už nie sú medzi nami.

 

Jeseň má svoje čaro, je však treba ho vidieť v kráse drobných detailov. Kombinácia menej priaznivého počasia a ubúdajúcich slnečných lúčov môže v ľudskej mysli spôsobiť nečakanú búrku, ktorá vedie nielen k zhoršenej nálade, ale aj k depresívne ladeným stavom, niekedy dokonca k myšlienkam na dobrovoľné ukončenie svojho života.

Človeku je vždy ľahšie na duši, ak sa so svojimi problémami podelí s blízkymi či menej blízkymi osobami. Aj preto sa skupina zamestnancov galantskej nemocnice, rozhodla poukázať na potrebu spoločenskej diskusie, týkajúcej sa fyzického i duševného zdravia mužov. Inšpiráciou je celosvetová kampaň Movember, ktorá sa úspešne šíri od roku 2003 až z ďalekej Austrálie a je zameraná najmä na prevenciu rakoviny semenníkov, prostaty a prevenciu samovrážd u mužov.

Kampaň po celom svete prebieha spôsobom, že si muži pestujú fúzy práve v priebehu mesiaca november. Fúzy z anglického Moustage v kombinácii s novembrom dali vznik názvu kampane, teda Movember. Pracovníci galantskej nemocnice by sa radi do kampane oficiálne zapojili v roku 2020, čo znamená serióznu prípravu a najmä poriadne fúzy. Tento rok sa preto rozhodli pripojiť sa ku kampani neoficiálne, symbolicky, a vyzvať tak svojich kolegov, aby sa k nim v roku 2020 pridali s maximálnou podporou.

Ústrednou postavou tohtoročnej neoficiálnej podpory kampane nie je nik symbolickejší, ako lekár, MUDr. Ondrej Hajdúk, primár Oddelenia urológie Nemocnice Galanta a zároveň TOP lekár na Slovensku za rok 2019, v ankete Zdravotníckych novín za odbor urológie. Symbolická podpora rôznych povolaní v rámci nemocnice dáva myšlienke multidisciplinárny rozmer.

Napriek tomu, že podpora kampane je vyjadrená vo svete najmä fúzmi, naši kolegovia sa tak celkom nechceli vzdať plnohodnotných fúzov v kombinácii s bradami, ktoré im bezpochyby svedčia. Preto možno považovať túto podporu v tomto kalendárnom roku za neoficiálnu. Ako povedal samotný primár Hajdúk „možno nemôžeme byť všetci typickí fúzači, ale všetci určite môžeme zreteľne a nahlas hovoriť o veciach, ktoré by nám nemali byť ľahostajné. Aj preto sme sa rozhodli neoficiálne, symbolicky, sa pripojiť k celosvetovej jesennej kampani na podporu fyzického a duševného zdravia mužov. Prevencia rakoviny semenníkov, rakoviny prostaty a prevencia samovrážd u mužov sa dotýka nás všetkých. Nebojme sa otvorenou diskusiou prispievať k vzájomnej podpore tejto prevencie. Hovorme nahlas o tom čo nás trápi a inšpirujme svoje okolie zamyslieť sa nad každodennými problémami, súvisiacimi so zdravím mužskej populácie“.

Veríme, že aj týmto krokom sa podarí galantskej nemocnici šíriť podporu kampane ďalej a v roku 2020 sa na ňu plnohodnotne pripraviť, aj v spolupráci s kolegami z celej siete ProCare a Sveta zdravia, ktorým na prevencii záleží rovnako ako na ostatných segmentoch poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Iniciatívu za nemocnicu v roku 2019 podporili:

 1. Ondrej Hajdúk – primár Oddelenia urológie;
 2. Róbert Figura – primár Oddelenia chirurgie;
 3. Jozef Hlinka – lekár Ambulancie pneumológie a ftizeológie;
 4. Jozef Kováč – lekár Ambulancie onkológie;
 5. Jozef Fatrsík – lekár Urgentného príjmu;
 6. Zoltán Keszler – lekár Oddelenia vnútorného lekárstva;
 7. Viliam Šlachta – rádiologický technik Oddelenia rádiodiagnostiky;
 8. Rudolf Chudý – sestra Oddelenia neurológie;
 9. Zoltán Derzsi – manažér prevádzky;
 10. Michal Magnus – špecialista IT;
 11. Vladimír Horváth – vedúci kuchár Oddelenia liečebnej výživy a stravovania;
 12. Martin Ballay, MPH, MBA – námestník pre ošetrovateľskú starostlivosť;

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 24.01.2020

V dunajskostredskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 900 detí

V Nemocnici Svet zdravia Dunajská Streda sa počas minulého roku uskutočnilo 925 pôrodov, čo je najvyšší počet pôrodov za posledných päť rokov. Najviac pôrodov bolo v mesiacoch marec, august a september. Chlapcov v dunajskostredskej pôrodnici prišlo na svet len o niečo viac ako dievčat a štyrom mamičkám sa narodili dvojičky.

Aktuality 24.01.2020

V rimavskosobotskej nemocnici sa vlani narodilo 1116 detí

V Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota sa vlani uskutočnilo 1105 pôrodov. Najviac ich bolo v mesiaci september, a to 115. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a 11 mamičiek si domov z pôrodnice odnieslo dvojičky.

Aktuality 22.01.2020

Vítanie Nového roka v Humennom

Je už peknou tradíciou, že s príchodom Nového roka sa zamestnanci Nemocnice Humenné stretávajú spoločne na Novoročnom večierku.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO