Aktuality, Galanta    08.11.2019

Kampaň na podporu fyzického a duševného zdravia mužov Galanta 2019

Napriek dlhotrvajúcemu priaznivému počasiu, dorazila skutočná jeseň tento rok už aj k nám. Jesenné obdobie mnohí z nás, aj keď určite nie všetci, spájajú skôr s pochmúrnou náladou, daždivými dňami, opadaným lístím zo stromov, a samozrejme, spomienkou na našich najbližších, ktorí už nie sú medzi nami.

 

Jeseň má svoje čaro, je však treba ho vidieť v kráse drobných detailov. Kombinácia menej priaznivého počasia a ubúdajúcich slnečných lúčov môže v ľudskej mysli spôsobiť nečakanú búrku, ktorá vedie nielen k zhoršenej nálade, ale aj k depresívne ladeným stavom, niekedy dokonca k myšlienkam na dobrovoľné ukončenie svojho života.

Človeku je vždy ľahšie na duši, ak sa so svojimi problémami podelí s blízkymi či menej blízkymi osobami. Aj preto sa skupina zamestnancov galantskej nemocnice, rozhodla poukázať na potrebu spoločenskej diskusie, týkajúcej sa fyzického i duševného zdravia mužov. Inšpiráciou je celosvetová kampaň Movember, ktorá sa úspešne šíri od roku 2003 až z ďalekej Austrálie a je zameraná najmä na prevenciu rakoviny semenníkov, prostaty a prevenciu samovrážd u mužov.

Kampaň po celom svete prebieha spôsobom, že si muži pestujú fúzy práve v priebehu mesiaca november. Fúzy z anglického Moustage v kombinácii s novembrom dali vznik názvu kampane, teda Movember. Pracovníci galantskej nemocnice by sa radi do kampane oficiálne zapojili v roku 2020, čo znamená serióznu prípravu a najmä poriadne fúzy. Tento rok sa preto rozhodli pripojiť sa ku kampani neoficiálne, symbolicky, a vyzvať tak svojich kolegov, aby sa k nim v roku 2020 pridali s maximálnou podporou.

Ústrednou postavou tohtoročnej neoficiálnej podpory kampane nie je nik symbolickejší, ako lekár, MUDr. Ondrej Hajdúk, primár Oddelenia urológie Nemocnice Galanta a zároveň TOP lekár na Slovensku za rok 2019, v ankete Zdravotníckych novín za odbor urológie. Symbolická podpora rôznych povolaní v rámci nemocnice dáva myšlienke multidisciplinárny rozmer.

Napriek tomu, že podpora kampane je vyjadrená vo svete najmä fúzmi, naši kolegovia sa tak celkom nechceli vzdať plnohodnotných fúzov v kombinácii s bradami, ktoré im bezpochyby svedčia. Preto možno považovať túto podporu v tomto kalendárnom roku za neoficiálnu. Ako povedal samotný primár Hajdúk „možno nemôžeme byť všetci typickí fúzači, ale všetci určite môžeme zreteľne a nahlas hovoriť o veciach, ktoré by nám nemali byť ľahostajné. Aj preto sme sa rozhodli neoficiálne, symbolicky, sa pripojiť k celosvetovej jesennej kampani na podporu fyzického a duševného zdravia mužov. Prevencia rakoviny semenníkov, rakoviny prostaty a prevencia samovrážd u mužov sa dotýka nás všetkých. Nebojme sa otvorenou diskusiou prispievať k vzájomnej podpore tejto prevencie. Hovorme nahlas o tom čo nás trápi a inšpirujme svoje okolie zamyslieť sa nad každodennými problémami, súvisiacimi so zdravím mužskej populácie“.

Veríme, že aj týmto krokom sa podarí galantskej nemocnici šíriť podporu kampane ďalej a v roku 2020 sa na ňu plnohodnotne pripraviť, aj v spolupráci s kolegami z celej siete ProCare a Sveta zdravia, ktorým na prevencii záleží rovnako ako na ostatných segmentoch poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Iniciatívu za nemocnicu v roku 2019 podporili:

 1. Ondrej Hajdúk – primár Oddelenia urológie;
 2. Róbert Figura – primár Oddelenia chirurgie;
 3. Jozef Hlinka – lekár Ambulancie pneumológie a ftizeológie;
 4. Jozef Kováč – lekár Ambulancie onkológie;
 5. Jozef Fatrsík – lekár Urgentného príjmu;
 6. Zoltán Keszler – lekár Oddelenia vnútorného lekárstva;
 7. Viliam Šlachta – rádiologický technik Oddelenia rádiodiagnostiky;
 8. Rudolf Chudý – sestra Oddelenia neurológie;
 9. Zoltán Derzsi – manažér prevádzky;
 10. Michal Magnus – špecialista IT;
 11. Vladimír Horváth – vedúci kuchár Oddelenia liečebnej výživy a stravovania;
 12. Martin Ballay, MPH, MBA – námestník pre ošetrovateľskú starostlivosť;

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 14.11.2019

Topoľčianska nemocnica vymenila vyše 120 postelí

V Nemocnici Svet zdravia Topoľčany vymenili vyše 120 postelí. Nové elektricky polohovateľné lôžka dostalo gynekologicko-pôrodnícke a ortopedické oddelenie i oddelenie úrazovej chirurgie. Nemocnica zároveň vymenila aj intenzivistické a transportné lôžka. Celková investícia, ktorá bola spolufinancovaná z eurofondov, sa vyšplhala na 300-tisíc eur.

Vranovska nemocnice ziskala hlavnu cenu medzi najlepsimi projektami energetickej efektivnosti - Efektia 2019

Aktuality 14.11.2019

Vranovská nemocnica získala hlavnú cenu EFEKTIA 2019

Opäť sme získali významné ocenenie za projekt v oblasti energetického hospodárstva. Vranovská nemocnica získala hlavnú cenu Efektia 2019.

Aktuality 14.11.2019

Akútna operácia slovenskej hokejovej reprezentantky

Ženský hokejový turnaj 6 krajín, ktorý sa konal v Michalovciach od 6. do 9. novembra sa nezaobišiel bez zranení.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO