Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna

Jednodňové operácie cievnej chirurgie

Portfólio výkonov cievnej chirurgie

  • EVLA (laserová termoablácia) a miniflebektómia – ide o miniinvazívne operačné odstránenie varixov s výborným efektom a veľmi dobre tolerované pacientmi.
  • Klasická operácia varixov (otvorený stripping s miniflebektómiou) u klientov, u ktorých nie je možné uskutočniť EVLA.

Operačný zákrok 

Operácie sa uskutočňujú buď v celkovej anestézii – OTI, u klientov, ktorých stav to vyžaduje alebo v TLA – lokálnej tumescentnej anestézii. Výhodou posledného postupu je nutnosť len laboratórnych testov pred OP, kým pri CA je potrebné IPV.
Operácie v oblasti cievnej chirurgie poskytujeme v režime jednodňovej chirurgie 1-krát týždenne (spravidla ochorenia venózneho systému DK – varixy a venózna incuficiencia).

Laserová termoablácia kŕčových žíl 

Laserová termoablácia slúži na to, aby sa spálením hlavnej povrchovej žily zamedzilo spätnému odtoku krvi. Tým, že ju odstránime, vyriešime podstatu ochorenia a zabránime jej obnoveniu.
Do poškodenej safény, hlavnej povrchovej žily, sa zavedie optické vlákno napojené na laserový generátor a pri jeho spätnom vyťahovaní sa táto žila jednoducho spáli. Potom už sa len vyberú ostatné napojené žily, na čo stačí niekoľko malých chirurgických rezov, ktoré sa zhoja prakticky bez jaziev.
Termoablácia na rozdiel od tradičnej operácie kŕčových žíl prebieha pod ultrazvukovou kontrolou, vďaka čomu pri nej nevznikajú prakticky žiadne komplikácie, ako je zlé hojenie rán alebo poškodenie okolitých tkanív. Zákrok sa vykonáva cielene len v tých miestach, kde je to nutné, takže nedochádza k zasiahnutiu kože, podkožia ani nervových vlákien.
Pokiaľ sa dá spraviť termoablácia, rekonvalescencia prebieha oveľa rýchlejšie. Človek sa väčšinou môže dva až tri dni po zákroku vrátiť do práce, pokiaľ nemá fyzicky náročné zamestnanie. Dostane kompresívnu pančuchu alebo ovínadlo, a môže fungovať.
Termoablácia sa vyznačuje aj vynikajúcimi kozmetickými výsledkami bez opuchov, vredov, jaziev, pigmentácií, sklerotizácie a rôznych subjektívnych ťažkostí.

Prečo by sa mali pacienti rozhodnúť práve pre operáciu u nás?

 

  • Laserová ablácia v našich podmienkach je špičkový moderný výkon žilovej chirurgie, odporúčaný vo svete.
  • Operácia je v prevažnej miere uhrádzaná zdravotnými poisťovňami s malým doplatkom.
  • Operácia sa vykonáva pod ultrazvukovou kontrolou.
  • V pooperačnom období sú pacienti sledovaní operatérom – cievnym chirurgom, erudovaným anestéziológom a skúsenými špecializovanými zdravotnými sestrami.
  • Spoľahlivé operácie bez komplikácií.
  • Operácie s veľmi dobrým a dlhodobým operačným efektom.
  • Výborný kozmetický efekt bez jaziev, pigmentácií a subjektívnych ťažkostí pacientov.
  • Riešime aj stavy po predchádzajúcich operáciách v iných zdravotníckych zariadeniach u pacientov, ktorí majú závažné ťažkosti pre technicky nesprávne uskutočnené výkony.

Kŕčové žily

Kŕčové žily sú jednou z najčastejších civilizačných chorôb. Na Slovensku nimi trpí asi 60 % dospelej populácie, najmä žien. Neliečené varixy môžu viesť k závažným zdravotným problémom. Kŕčové žily síce pacientom spôsobujú subjektívne ťažkosti, hlavne pre ženy sú nepríjemné z estetických dôvodov, v konečnom dôsledku sú však len vonkajším prejavom ochorenia, takže kľúčové je odstrániť jeho príčinu. Spoľahlivá eliminácia postihnutých žíl zároveň prináša dlhodobý operačný efekt. Varixy majú prirodzenú tendenciu k recidívam a ak sa prvá operácia neurobí správne, zvyšuje sa riziko, že sa kŕčové žily obnovia.
Musia sa odstrániť, na čo sa v minulosti používali bežné operačné metódy. Vyberali sa pomocou otvoreného chirurgického zásahu, najmä ak boli kŕčové žily veľmi rozsiahle. V poslednej dobe sa však čoraz viac presadzujú miniinvazívne zákroky v rámci jednodňovej chirurgie, na ktoré sa špecializuje aj naše pracovisko. Uplatňujú sa rôzne metódy, ktorých podstatou je spálenie varixov laserovým alebo rádiofrekvenčným katétrom. Na našej poliklinike sa orientujeme na laserovú termoabláciu v kombinácii s miniflebektómiou, ktorá má najväčšiu perspektívu a vo svete je najpoužívanejšia. Ďalšou, nie príliš rozšírenou a odporúčanou metódou, keďže nemá trvalý účinok, je sklerotizácia, keď sa do kŕčových žíl púšťa látka, ktorá ich rozleptá.