Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce, Pre deti    13.09.2019

Je svrbenie konečníka u detí nebezpečné?

Svrbenie konečníka je jeden z príznakov, ktorý by človek určite nemal prehliadať.

 

Môže byť totiž symptómom ochorenia. V detskom veku sú to najčastejšie parazity. Parazitárne ochorenia v detskom veku nie sú nezvyčajným stavom. Deti prichádzajú do styku s parazitmi na pieskoviskách, pri hre a kontakte s domácimi zvieratkami. Príznaky ochorení nemusia byť výrazne, liečba väčšinou nie je zložitá.

Parazitárne ochorenia u detí sú najčastejšie spôsobené červami

Mrľa (Enerobius vermicularis) je fixovaná k stene črevnej, avšak ak je samička naplnená vajíčkami, nedokáže sa udržať v čreve a dostáva sa stolicou von. Občas ju môžeme v stolici aj vidieť. Pri pohybe v okolí konečníka vylučuje vajíčka, ktoré sa dajú vyšetriť. Pri dotyku s oblasťou konečníka sa dostávajú vajíčka na prsty, za nechty a takto môžu byť zanesené opäť do úst. Z úst sa dostávajú do čreva, kde dozrievajú v dospelé mrle. Vzniká bludný kruh. Od nakazeného dieťaťa sa môžu dostať aj na posteľnú bielizeň, podlahu, odtiaľ na okolité predmety aj na potraviny, vajíčka sú prítomné aj v rozvírenom vzduchu. Ostatní členovia rodiny ich môžu vdýchnuť alebo prehltnúť. Preto pri liečbe by sa mali preliečiť všetci členovia rodiny.

U ľudí s oslabenou imunitou, cukrovkou, po užívaní antibiotík môže byť príčinou svrbenia konečníka pleseň. Svrbenie konečníka je častým javom pri hemoroidoch. Okrem svrbenia je často prítomné krvácanie. Hemoroidy sa však vyskytujú u dospelých nad 30 rokov.

Niekedy sa svrbenie okolo análneho otvoru prejavuje u pacientov s alergickou dermatitídou. K podráždeniu dochádza kvôli precitlivenosti na liečebné prostriedky (mastičky a čapíky), na pracie prostriedky, ktoré sa používajú pri praní spodnej bielizne. Dermatitída sa môže objaviť aj pri nedostatočnej hygiene v oblasti análneho otvoru. V niektorých prípadoch svrbenie vzniká kvôli zápche – tvrdá stolica dráždi sliznicu konečníka. Pálenie a svrbenie sa môže objaviť aj pri hnačkách.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dana Jurečková, PhD. primárka detského a novorodeneckého oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce. 

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 14.01.2021

Od pondelka sa začínajú v troch nemocniciach Svet zdravia očkovať vybrané skupiny ľudí

Od pondelka 18. januára začnú v Nemocniciach Svet zdravia Michalovce, Rožnava a Humenné očkovať proti ochoreniu COVID-19 určené skupiny ľudí, ktorí sa prihlásia cez národný portál na voľné kapacity v rámci dňa. Ide o konkrétne definované zdravotnícke pozície v zmysle národnej očkovacej stratégie.

Aktuality 14.01.2021

Lekárka radí: Čo treba vedieť o očkovaní proti COVID-19?

Na Slovensku sa začalo s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 mRNA vakcínou. Pre koho je vhodné a treba sa niečoho báť? Aj to vysvetľuje MUDr. Katarína Varechová z ambulancie všeobecného lekára Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Blog 13.01.2021

Masáž lávovými kameňmi zbaví bolesti i stresu

Masáž je pre väčšinu z nás veľmi príjemným zážitkom, ktorý má navyše mnohé zdravotné benefity. Čoraz obľúbenejšia sa stáva masáž lávovými kameňmi. A právom! Patrí totiž k najlepším terapiám na celkovú regeneráciu a relaxáciu organizmu.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO