Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce, Pre deti    13.09.2019

Je svrbenie konečníka u detí nebezpečné?

Svrbenie konečníka je jeden z príznakov, ktorý by človek určite nemal prehliadať.

 

Môže byť totiž symptómom ochorenia. V detskom veku sú to najčastejšie parazity. Parazitárne ochorenia v detskom veku nie sú nezvyčajným stavom. Deti prichádzajú do styku s parazitmi na pieskoviskách, pri hre a kontakte s domácimi zvieratkami. Príznaky ochorení nemusia byť výrazne, liečba väčšinou nie je zložitá.

Parazitárne ochorenia u detí sú najčastejšie spôsobené červami

Mrľa (Enerobius vermicularis) je fixovaná k stene črevnej, avšak ak je samička naplnená vajíčkami, nedokáže sa udržať v čreve a dostáva sa stolicou von. Občas ju môžeme v stolici aj vidieť. Pri pohybe v okolí konečníka vylučuje vajíčka, ktoré sa dajú vyšetriť. Pri dotyku s oblasťou konečníka sa dostávajú vajíčka na prsty, za nechty a takto môžu byť zanesené opäť do úst. Z úst sa dostávajú do čreva, kde dozrievajú v dospelé mrle. Vzniká bludný kruh. Od nakazeného dieťaťa sa môžu dostať aj na posteľnú bielizeň, podlahu, odtiaľ na okolité predmety aj na potraviny, vajíčka sú prítomné aj v rozvírenom vzduchu. Ostatní členovia rodiny ich môžu vdýchnuť alebo prehltnúť. Preto pri liečbe by sa mali preliečiť všetci členovia rodiny.

U ľudí s oslabenou imunitou, cukrovkou, po užívaní antibiotík môže byť príčinou svrbenia konečníka pleseň. Svrbenie konečníka je častým javom pri hemoroidoch. Okrem svrbenia je často prítomné krvácanie. Hemoroidy sa však vyskytujú u dospelých nad 30 rokov.

Niekedy sa svrbenie okolo análneho otvoru prejavuje u pacientov s alergickou dermatitídou. K podráždeniu dochádza kvôli precitlivenosti na liečebné prostriedky (mastičky a čapíky), na pracie prostriedky, ktoré sa používajú pri praní spodnej bielizne. Dermatitída sa môže objaviť aj pri nedostatočnej hygiene v oblasti análneho otvoru. V niektorých prípadoch svrbenie vzniká kvôli zápche – tvrdá stolica dráždi sliznicu konečníka. Pálenie a svrbenie sa môže objaviť aj pri hnačkách.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dana Jurečková, PhD. primárka detského a novorodeneckého oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce. 

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 29.07.2021

Pociťujete suchosť v ústach?

Xerostómia označuje suchosť v ústach. Čo môže byť jej príčinou? Ako sa lieči? Aj na tieto otázky sme sa opýtali lekárky ORL MUDr. Marianny Pillárovej.

Aktuality 29.07.2021

Piknik s laktačnou poradkyňou v humenskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia pozývame mamičky na piknik v tráve s laktačnou poradkyňou.

Moja pôrodnica v nemocnici Svet zdravia Partizánske

Aktuality 29.07.2021

Piknik s laktačnou poradkyňou v partizánskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia pozývame mamičky na piknik v tráve s laktačnou poradkyňou.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO