Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Pre deti, Trebišov    24.06.2019

Je neliečený zápal stredného ucha nebezpečný?

Aj keď sa väčšina zápalov stredného ucha sa vylieči spontánne, opakované alebo ťažké zápaly stredného ucha môžu mat za následok vážne komplikácie, prípadne trvalé následky na zdraví dieťaťa.

Komplikácie stredoušných zápalov v ére antobiotik sú zriedkavé. Najčastejšou komplikáciou je zápal v uzavretom hlávkovom výbežku – mastoiditída. Prejavuje sa opuchom a začervenaním  oblasti  za ušnicou a odstávaním ušnice. Typickým príznakom je bolestivý poklop na spánkovú kosť. Diagnostikuje sa pomocou CT vyšetrenia.  Ak zápal neliečime, infekcia sa môže rozšíriť do okolia. V takom prípade môže nasledovať:

  • zápal vnútorného ucha – hrozí poškodenie sluchu a rovnovážneho aparátu,
  • poškodenie bubienka – a tým aj sluchu,
  • opuch – môže zatlačiť na tvárový nerv, a tým vyvolať paralýzu tvárových svalov,
  • zápal mozgových blán,
  • porucha reči – u detí s opakovaným zápalom hrozí zhoršenie sluchu, a tým aj nesprávny vývin reči.

Väčšina zápalov stredného ucha má prudký začiatok, no mierny priebeh

Pri výbere liečby sa u väčšiny pacientov treba riadiť vekom pacienta, príznakmi ochorenia. V princípe platí, že čím menšie dieťa, tým skôr sa zvolí antibiotická liečba. U detí do 2 rokov – aj pri relatívne miernom priebehu ochorenia – možno zvoliť antibiotickú liečbu, keďže u malých detí je vývoj často rýchlejší  a v tomto veku sa častejšie vyskytujú komplikácie.

Nie každý zápal stredného ucha vyžaduje antibiotiká

U detí vo veku 2 a viac rokov sa možno rozhodnúť medzi iniciálnym sledovaním alebo antibiotickou liečbou. Počas 2 dní je možná u detí  a miernym priebehom (dobre tolerovateľné febrility, celkovo dobrý stav). Veľmi často tieto deti nepotrebujú dodatočnú antibiotickú liečbu a riziko komplikácií je počas 2 dní veľmi nízke.

Súčasťou liečby sú aj mukolytiká – lieky na riedenie hlienov, antihistaminiká, odsávanie obsahu nosovej dutiny niekoľkokrát denne, nosové kvapky s dekongestívnymi/proti zdureniu sliznice/ účinkom, vyššia poloha hlavičky v postieľke a dostatok tekutín.

Väčšina zápalov stredného ucha sa vylieči spontánne a imunitný systém organizmu si s nimi poradí v skorých štádiách ochorenia v priebehu 4 – 7 dní

V niektorých prípadoch sa ORL lekár môže rozhodnúť pre chirurgickú liečbu prepichnutím blanky bubienka – tzv. myringotómiu, čiže vytvorením otvoru do bubienka a odsatím obsahu bubienkovej dutiny. Kedy sa rozhoduje ORL odborník pre myringotomiu:

  • neklesá vysoká horúčka a pretrváva výrazná bolesť,
  • je nedostatočná odpoveď na antibiotickú liečbu,
  • je podozrenie alebo sa potvrdí  komplikácia,
  • zápal stredného ucha nastúpi pri liečbe antibiotikami,
  • u detí s poruchou imunity.

Obavy, že sa blanka bubienka po zákroku nezrastie sú zbytočné.  Skôr má tendenciu sa rýchlo zlepiť.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Ľudmila Vasilková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre ORL, primárka ORL oddelenia v trebišovskej nemocnici.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Blog 30.06.2020

Pripravte sa na alergickú sezónu

Obsah alergénov peľu v ovzduší závisí od počasia. Ako sa pripraviť na letné obdobie plné peľu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Rady lekárov 12.06.2020

Preventívna prehliadka

V súvislosti s koronakrízou sa veľa hovorilo o tom, že nevykonávanie preventívnych prehliadok bude mať za následok zvýšenú mieru odvrátiteľnej úmrtnosti. Je tomu tak naozaj? Dozviete sa v rade všeobecnej lekárky pre dospelých Nemocnice Svet zdravia Michalovce MUDr. Kataríny Varechovej.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO