Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Trebišov    02.10.2019

Je možné dostať rakovinu hrubého čreva z mäsa?

Strava bohatá na červené mäso a mäsové výrobky je rizikovým faktorom hlavne pre rakovinu hrubého čreva, žalúdka.

 

Strava bohatá na tuky, s nízkym podielom ovocia a zeleniny, nízkym podielom vlákniny môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny. K vzniku ďalších karcinogénov môže dôjsť pri vyprážaní, grilovaní a pod.

Prevenciou je primeraná konzumácia červeného mäsa a mäsových výrobkov, pričom preferujte konzumáciu bieleho mäsa, zvoľte šetrnejšiu prípravu mäsa pred vyprážaním či grilovaním, nejedzte spálené časti a pod.

Aké druhy rakoviny môžu byť nákazlivé?

Niektoré druhy rakoviny sú spájané s vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Neznamená to, že je táto rakovina nákazlivá alebo prenosná. Človek sa nakazí vírusovou, prípadne bakteriálnou infekciou, nie rakovinou.

Zistila sa súvislosť medzi infekciou niektorými podtypmi HPV (human papiloma virus) – hlavne 16 a 18 a rakovinou krčka maternice a tiež nádormi hlavy a krku. V súčastnosti je infikovaných HPV vírusom takmer 300 miliónov žien, hlavne sexuálne aktívne ženy do 25. roku.

Nie všetky ženy však ochorejú na rakovinu krčka maternice. HPV sám nedokáže vyvolať ochorenie, spolupôsobia aj ďalšie faktory. Ide predovšetkým o faktory, ktoré oslabujú celkovú alebo lokálnu imunitu napríklad aj po opakujúcich sa alebo chronických vaginálnych infekciách.

Výskyt HPV infekcie je častejší aj u žien s rizikovým sexuálnym správaním

Máme k dispozícii profylaktické vakcíny proti rizikovým kmeňom. Tiež napríklad infekcia baktériou Helicobacter pylori je spojená so zvýšeným rizikom rakoviny žalúdka a lymfómov žalúdka. Baktéria spôsobuje chronický zápal alebo vredy žalúdka. Neliečený zápal môže po dlhom čase spôsobiť u niektorých pacientov (približne u 1-3%) vznik rakoviny. To znamená, že samotná infekcia ešte neznamená, že budeme mať rakovinu.

V súčasnosti je infikovaných vyše 40% obyvateľov. Prenos infekcie je prostredníctvom slín alebo stolice, napr.pri bozkávaní, použitím nedostatočne umytého riadu, nedostatočným umytím rúk). Infekcia sa lieči antibiotikami. Tiež sa zistila súvislosť medzi infekciou EBV (Ebstein-Barrovej vírus) a nádormi nosohltana a lymfómom – nádorovým ochorením lymfatického systému. Hepatocelulárny karcinóm (rakovina vychádzajúca z pečeňových buniek) vzniká teréne cirhózy pečene v 90% prípadov, príčinou cirhózy je často chronická vírusová hepatitída typu B alebo C. To však neznamená, že pacienti s chronickou hepatitídou dostanú automaticky rakovinu.

Aké sú príznaky rakoviny?

Napríklad pri rakovine prsníka sú prejavom najmä:

Dôležité je pravidelne samovyšetrovanie prsníkov napríklad pri sprchovaní. Tiež netreba zabúdať, že sa môže vyskytnúť, aj keď zriedkavo, aj u mužov.

 

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Bibiána Brezinová, onkologička Nemocnice Svet zdravia Trebišov.

ŠPECIALIZOVANÁ KOMPLEXNÁ PREHLIADKA ONKO

Prehliadku sme pripravili na mieru ženám, ako aj mužom. Vybrať si môžete z dvoch možností ONA alebo ON.

Špecializovaná komplexná prehliadka OnkoĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 31.07.2020

Michalovská pôrodnica sa snaží získať titul Baby Friendly Hospital

Iniciatíva nemocníc priateľských k deťom (BFHI) je celosvetový program Svetovej zdravotníckej organizácie a  UNICEFU presadzovaný na našom území od roku 1993.

Aktuality 30.07.2020

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ V PARTIZÁNSKEJ PÔRODNICI

Aktuality 30.07.2020

Aké nápoje najlepšie uhasia smäd v lete?

Aká je ideálna teplota nápoja v lete? Je dobré piť vychladené nápoje? Dozviete sa v rade gastroenterológa MUDr. Pavla Blahu z Nemocnice Svet zdravia v Humennom.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO