Prejsť na obsah

Je lepšie používať tampóny alebo menštruačný kalíšok?

Tampón je ženská hygienická pomôcka slúžiaca na zachytenie menštruačnej krvi. Zásady používania tampónov sú rovnaké v lete aj v zime. Dôležité je dodržať hygienické zásady Pred zavedením resp. výmenou tampónu je potrebné si dobre umyť ruky Typ tampónu, ktorý si žena zvolí závisí od intenzity krvácania. Na začiatku menštruácie býva krvácanie silnejšie, preto je vhodné…

04.06.2019

Tampón je ženská hygienická pomôcka slúžiaca na zachytenie menštruačnej krvi. Zásady používania tampónov sú rovnaké v lete aj v zime.

Dôležité je dodržať hygienické zásady

Pred zavedením resp. výmenou tampónu je potrebné si dobre umyť ruky

Typ tampónu, ktorý si žena zvolí závisí od intenzity krvácania. Na začiatku menštruácie býva krvácanie silnejšie, preto je vhodné zvoliť tampón s vyššou absorpčnou schopnosťou. Tiež je potrebné tampón častejšie meniť (po 3- 6 hodinách). Na konci menštruácie býva krvácanie slabšie, preto je vhodné použiť tampón s nižšou absorpčnou schopnosťou. Predlžuje sa aj interval jeho výmeny na 6 až 8 hodín. Po malej potrebe nie je nutné tampón meniť, avšak treba dodržiavať potrebné intervaly, aby nedošlo k jeho pretečeniu. Odporúča sa dať šnúrku tampónu nabok, mimo prúdu moču. Kúpanie počas menštruácie so zavedeným tampónom sa neodporúča u žien, ktoré trpia častými zápalmi pošvy. Ak je kúpanie počas menštruácie nevyhnutné (vodné športy, súťažné plávanie), treba pobyt vo vode obmedziť na nevyhnutný čas a po kúpaní tampón vybrať.

Bráni tampón prieniku infekcie z vody, alebo naopak znásobuje riziko?

Tampón je schopný nasať určité množstvo vody v ktorej sa žena kúpe, čo môže dráždiť sliznicu pošvy. Drobné trhlinky na sliznici sú vstupnou bránou infekcie. Počas menštruácie je vaginálna mikroflóra nestabilná a zvyšuje sa aj pH v pošve, ktoré vyhovuje rizikovým mikroorganizmom. Tým sa zvyšuje ich aktivita a riziko vzniku zápalu sa zvyšuje až 5- násobne. Tampón určite nie je prevenciou, ani bariérou pri zavlečení infekcie z vody

Ako dlho môže ostať tampón zavedený?

Čo hrozí, ak si tampón nevymením hneď, ako je nasiaknutý krvou?
Čas, počas ktorého je tampón zavedený v pošve sa určí na základe intenzity (sily) krvácania. Pri silnej menštruácii je potrebné tampón meniť častejšie. Po určitom čase používania tampónov žena postupne sama spozná, kedy je tampón nasiaknutý a je vhodná doba na jeho výmenu. Nasiaknutý tampón môže spôsobovať aj pocit tlaku v pošve. V každom prípade sa ale neodporúča mať zavedený tampón dlhšie ako 8- 9 hodín. Lepšie je používať menšie tampóny a častejšie ich meniť, ako používať zbytočne veľké. Väčšie tampóny zvyčajne potrebujú ženy, ktoré už rodili.

Čo znamená syndróm toxického šoku súvisiaci s menštruáciou, aké veľké je riziko a za akých okolností?

Syndróm toxického šoku (toxic shock syndrome – TSS) je vzácne, ale závažné ochorenie, ktoré sa môže objaviť u žien, mužov aj detí. Približne polovica prípadov bola popísaná u menštruujúcich žien a v minulosti sa výskyt tohto syndrómu spájal s používaním vaginálnych tampónov. V súčasnostipríčina tohto syndrómu nie je úplne objasnená. Vyskytuje sa aj u žien, ktoré nepoužívali vaginálne tampóny. TSS sa vyskytuje u žien, ktoré majú vo vaginálnej fluóre prítomné baktérie Staphylococcus aureus. Ide o baktérie schopné produkovať toxín podieľajúci sa na vzniku tohto ochorenia.

Toxický šok (toxic shock syndrome – TSS)

Používanie tampónov, zvlášť vysokoabsorbčných a tiež ich predlžené zavedenie sa považuje za možný rizikový faktor podieľajúci sa na vzniku TSS, pretože podráždená sliznica pošvy (čím dlhšie je tampón zavedený tým väčšie je dráždenie sliznice) umožňuje ľahší prienik toxínov do organizmu. TSS sa prejavuje zvýšenou teplotou ( nad 38,9°C), zníženým tlakom krvi, výsypom (podobný ako pri popálení slnkom) a následným zlyhaním viacerých orgánov, čo vedie k smrtiacemu šoku. Často tomu predchádza obdobie, kedy žena pociťuje bolesti hlavy, má závraty, zimnicu, horúčku, bolesť svalov a gastrointestinálne ťažkosti (pocit na vracanie, vracanie, hnačka). TSS sa vyskytuje u približne 1-2 žien zo 100 000 menštruujúcich žien vo veku 15-44 rokov, riziko výskytu sa zvyšuje u dievčat mladších ako 19 rokov.

Odporúčali by ste namiesto klasických tampónov alternatívy ako biotampóny alebo nočné tampóny?

žívanie antibiotík, fajčenie, nadmerná hygiena ženských partií, hormonálne zmeny, nadmerný stres a nosenie syntetického alebo príliš tesného oblečenia, kúpanie v bazénoch, sauny, ale aj nechránený pohlavný styk môžu byť príčinou narušenia prirodzenej pošvovej fluóry. Probiotické tampóny majú dvojitý účinok, sú schopné absorbovať menštruačnú krv a tiež vďaka tomu, že obsahujú laktobacily, obnovujú prirodzenú vaginálnu flóru. Práve tieto baktérie chránia ženské telo pred vplyvom agresívnych mikroorganizmov, ktoré môžu byť príčinou rôznych infekcií.
Nočné tampóny boli špeciálne vyvinuté pre ženy, ktorým je používaniemenštruačných vložiek počas spánku nepríjemné. Avšak doba používania nočných tampónov by nemala prekročiť 8 hodín, ideálne je na noc používať klasickú menštruačnú vložku.

Kedy sa používanie tampónov určite neodporúča?

Stále existuje skupina žien, ktorá používanie vaginálnych tampónov odmieta. Niektoré mladé dievčatá používajú radšej menštruačné vložky pretože si myslia, že ako panny tampóny používať nemôžu alebo ich k tomu viedla matka. To je samozrejme mýtus, pretože dievčatá môžu používať tampóny už od prvej menštruácie bez toho, aby došlo k porušeniu panenskej blany. Staršie ženy odmietajú používanie tampónov preto, že na ne nie sú zvyknuté, nerady sa dotýkajú svojich pohlavných orgánov alebo kvôli prehnanému strachu z TSS. Každá žena si musí sama vybrať spôsob, ktorý je pre ňu najpohodlnejší a najvhodnejší počas menštruácie. Sama na základe vlastných skúseností príde na to, čo je pre ňu najvhodnejšie. Používanie tampónov sa neodporúča tiež ak menštruácia nastala v priebehu infekčného zápalu pošvy alebo prebieha jeho liečba.

Považujete za vhodnú alternatívu tampónov menštruačný kalíšok?

Menstruačný pohárik sa počas menštruácie vkladá do pošvy a jeho úlohou je zabrániť unikaniu menštruačnej krvi (zachytávať ju). Poháriky sú vyrobené z pružného silikónu v tvare zvona. Každých 4- 12 hodín sa pohárik vyberie, vyprázdni, umyje a znovu vloží. Na rozdiel od tampónov a vložiek krv neabsorbuje, ale ju zachytáva. Je možné ho opakovane používať až počas 5 rokov. Jeho výhodou je, že nemení citlivé vaginálne prostredie a môže byť použitý aj v čase kúpania počas menštruácie (pretože neabsorbuje tekutinu z okolia). Dôležité je zvoliť si správnu veľkosť pohárika.

Po každej menštruácii sa pohárik očistí “vyváraním”. Pokiaľ sa menštruačné poháriky používajú podľa pokynov sú bezpečné a neboli zaznamenané žiadne riziká v súvislosti s ich používaním. Prebehli štúdie, ktoré porovnávali výskyt infekcií močového a pohlavného systému v súvislosti s používaním tampónov a pohárikov, ktoré nezaznamenali žiaden významný rozdiel. Výsykt TSS v súvislosti s používaním menštruačných pohárikov je extrémne vzácny, pretože ako bolo spomenuté poháriky menštruačnú krv neabsorbujú, ale ju zachytávajú, nedráždia vaginálnu sliznicu a nemenia vaginálnu fluóru.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Štefan Novysedlák, primár GPO Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 30.06.2020 | Blog

    Pripravte sa na alergickú sezónu

    Obsah alergénov peľu v ovzduší závisí od počasia. Ako sa pripraviť na letné obdobie plné peľu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky interného oddelenia Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologičky. Faktory vplývajúce na alergiu Pri vlhkom daždivom počasí obsah alergénov peľov vo vzduchu klesá. Naopak,  pri horúcom, slnečnom a veternom počasí obsah alergénov…
  • 14.05.2019 | Aktuality

    Víťazka Slovenského pohára v cyklistike

    V sobotu 11. mája 2019 odštartovalo v Kráľovej pri Senci 2. kolo Merida road cup v pretekoch jednotlivcov. Preteku sa zúčastnila aj naša kolegyňa z ProCare Zvolen – sestra Oľga Cabanová.   Jednotlivci súťažili na okruhu 9 km dlhom so štartom a cieľom v Kráľovej pri Senci, potom cez Hrubú Boršu a Kostolnú. V nedeľu…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)