Blog, Prevencia, Svet Zdravia, Ženy a zdravie, Mammacentrum    27.10.2021

Jana Hospodárová odkazuje Slovenkám: Ženy, nebojte sa mamografie!

3 sekundy. Približne toľko trvá vyhotovenie jednej snímky na mamografe, ktorá môže žene zachrániť život. Mamografické vyšetrenie by mali ženy po štyridsiatke absolvovať každé dva roky. Na Slovensku však na pravidelné preventívne prehliadky chodí približne len 25 % žien tejto vekovej kategórie, čo je v porovnaní s Českou republikou takmer o 60 % žien menej. Rakovina prsníka je pritom ochorenie, na ktoré u nás zomiera najviac žien.

Dôležitosť mamografického vyšetrenia

Najpresnejšou formou preventívnej diagnostiky a záchytu minimálneho karcinómu je mamografické vyšetrenie. Prevencia na vyhľadávanie karcinómu prsníka je pre vysokú úmrtnosť na toto ochorenie nesmierne dôležitá. V drvivej väčšine prípadov sa však ženy po štyridsiatke mamografické vyšetrenie obávajú absolvovať a dokonca ho aj po odporúčaní lekára pri pravidelnej prehliadke odmietajú. Najväčšími strašiakmi sú pre ne rôzne mýty, ktoré o mamografii kolujú, ako napríklad bolesť či dávka žiarenia.

„Na pracovisku sú špeciálne vyškolené rádiologické asistentky, ktoré vedia s prsníkom pracovať, vedia žľazu pri mamografii rovnomerne rozložiť, aby to ženu nebolelo. Tlak v prsníku pri mamografii určite nespôsobuje rakovinu prsníka. Tlak pri dojčení, ktorý sa vyvinie pri zmenách pri tvorbe mlieka, je ďaleko vyšší, ako je tlak pri mamografii,“ upozorňuje primárka rádiologického oddelenia Mammacentra sv. Agáty Marcela Beerová, ktorá musí veľakrát na pracovisku so ženami „bojovať.“

Rovnakým mýtom zostáva aj dávka žiarenia, ktorému je žena vystavená. Množstvo mäkkého žiarenia je porovnateľné s dávkou, ktorú prijmeme z kozmu v bežnom živote za jeden týždeň. V súčasnosti sú dokonca pri mamografii každej ženy dávky žiarenia monitorované cez DQC monitor, ktorý dozoruje Ústav radiačnej ochrany.

KARCINÓM PRSNÍKA SA TÝKA ČORAZ VÄČŠIEHO POČTU ŽIEN

Hrozba rakoviny prsníka spočíva najmä v tom, že je nebolestivý. Práve preto je dôležitá prevencia.

„Často sa stane, že ženy vyšetrenie podcenia, a potom aj v 21. storočí prídu v štádiu, ktoré ani nemôžem opísať, sú to občas strašné nálezy. S tým sa, žiaľ, stretávame stále,“ smutne hovorí primárka.

U žien po štyridsiatke žľaza involvuje, teda sa premieňa na tukové tkanivo, ktoré je prehľadné pri rovnomernom rozložení žľazy pri mamografii. Aj minimálny karcinóm, veľkosti 3-4 milimetre, sa dá vtedy veľmi dobre vyčítať a zachytiť. Rovnako je to aj s mikrokalcifikátmi, usadeninami vápnika, ktoré môžu ešte v predštádiu vývoja karcinómu signalizovať, že je prsník chorý. V prípade včasného zachytenia mamografom majú pacientky veľmi dobré prognózy sa nielen liečiť, ale sa aj úplne vyliečiť.

Odhodila predsudky! Svoje prvé mamografické vyšetrenie má už za sebou

Pre fámy, ktoré sa o mamografii šíria, z nej mala obavy aj známa televízna moderátorka Jana Hospodárová. Prekonala ich a v Mammacentre sv. Agáty v Banskej Bystrici absolvovala svoje . Ako sama hovorí, na vlastnej koži zistila, že mamografia je rýchla, bezpečná a bezbolestná.

„Aj ja som patrila k ženám, a zámerne hovorím v minulom čase, ktoré mali otázky, najmä v súvislosti so žiarením a s bolesťou. Ale realita je úplne iná ako fámy, ktoré sa o mamografii šíria. Tlak vyvíjaný pri vyšetrení na prsník, by som vôbec neprirovnala k bolesti. Okrem toho si vravím, že keď si vytknem členok, čo sa mi stalo pred dvoma rokmi, tiež idem na röntgen a nebojím sa nejakého žiarenia. Tak neviem, prečo by som sa mala báť v tomto prípade. Pri vyšetrení som mala zakrytú štítnu žľazu aj ženské orgány, preto si myslím, že je to nanajvýš bezpečné,“ hovorí Jana Hospodárová už z vlastnej skúsenosti.

Žiadna žena si nedokáže sama nahmatať, ani posúdiť milimetrové hrozby

Samú seba opisuje ako človeka, ktorý nerád navštevuje lekárov. Preto si doteraz kládla otázku, prečo by na vyšetrenie mala ísť? Cítila sa dobre, subjektívne si hovorila, že jej nič nie je, v prsníku si nenahmatala žiadne hrčky.  „Našťastie, moje mamografické vyšetrenie dopadlo momentálne dobre, ale som presvedčená, že o dva roky pôjdem znova. Jednoducho, cítim sa na svete dobre, mám rada život a nechcem o neho prísť predčasne,“ konštatuje moderátorka.

Najpresvedčivejším dôvodom, prečo absolvovať mamografické vyšetrenie, by mal byť však pre všetky ženy  ten, že dokáže zachrániť život. Dnes už poučená z praxe aj samotná Jana Hospodárová odkazuje všetkým ženám, aby sa mamografie nebáli a starali sa o svoje zdravie aj preventívne.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Aktuality 28.10.2022

Soňa rakovinu prekonala už druhýkrát: „Zverila som sa do rúk odborníkov a verila som, že to dobre dopadne“

Prvýkrát pacientke Soni rakovinu diagnostikovali v 90-tych rokoch ako mladému dievčaťu. Nedostatočné množstvo informácií ju viedlo k tým najhorším myšlienkam. Chorobu však porazila a opäť sa zaradila do bežného života.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO