Aktuality, Humenné    16.07.2020

Humenská nemocnica nanovo vybudovala pracovisko JIS

Neurologické a interné oddelenie postupne vytvára klaster s plávajúcimi lôžkami

 

O neurologických a internistických pacientov sa v Nemocnici Svet zdravia Humenné starajú v nových, moderných priestoroch. Nemocnica totiž ukončila prvú časť rekonštrukcie spolufinancovanú z fondov Európskej únie a dnes slávnostne predstavila nové priestory jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) a časť klastra. Spoločne s JIS totiž prešlo obnovou aj prvé z poschodí interného a neurologického oddelenia, ktoré spolu začalo postupne vytvárať klaster s plávajúcimi lôžkami. Náklady na stavebné práce na danom predstavenom úseku sa vyšplhali na vyše 635-tisíc eur, za ďalších vyše 481-tisíc sa postupne nakupuje medicínsky a štandardný mobiliár pre celé pracovisko. Novým benefitom pre pacienta je dvojlôžkový štandard a vlastné sociálne zariadenie na každej izbe. Humenská nemocnica zároveň pokračuje v ďalších stavebných prácach.

„Chceme neustále zvyšovať kvalitu našej zdravotnej starostlivosti i bezpečnosť pacienta. Vďaka dotácii z eurofondov budeme schopní rýchlejšie naplniť naše plány – zefektívniť fungovanie jednotlivých oddelení a nakúpiť novú medicínsku techniku, čomu sa veľmi teším. Celkovo preinvestujeme s pomocou eurofondov do obnovy nemocnice viac než 3,5 milióna eur,“ hovorí riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Humenné Jaroslav Marčišin.

Pôvodné pracovisko JIS sa kompletne zbúralo

Práce odštartovali vlani v júli. Pacientov, personál i zariadenie nemocnica dočasne presťahovala a začala búrať. Zriadila nové vodovodné, tepelné a kanalizačné rozvody, kompletne vymenila elektroinštaláciu a štruktúrovanú kabeláž. Pracovisko má tiež nové tepelné telesá a na oddelení bola zriadená nová vzduchotechnická jednotka. Vymenili sa dvere a zárubne, stropy vrátane stropných medicínskych rámp a aj všetky podlahové plochy. Nové sú aj rozvody medicinálnych plynov a stlačeného vzduchu, JIS je kompletne klimatizovaná.

„Pracovisko JIS sa v podstate zmenilo od základov, pôvodné priestory totiž úplne zanikli a my sme ich prestavali tak, aby lepšie slúžili svojmu účelu. Aj pacienti oddelenia, nového klastru, pocítia vyšší komfort. Sociálne zariadenia,  ktoré boli dosiaľ spoločné pre dve izby, sú dnes prestavané tak, aby mala každá izba vlastnú toaletu, umývadlo a sprchový kút. Vstup do sociálneho zariadenia je, samozrejme, bezbariérový. Zaviedli sme tiež dvojlôžkový štandard, takže v každej izbe sú hospitalizovaní maximálne dvaja pacienti,“ vysvetľuje riaditeľ.

Oddelenie je vybavené kompletne novým osvetlením a tiež náhradným zdrojom elektrickej energie pre medicínske prístroje a elektrické rozvody, ktorý sa využije v prípade náhleho výpadku elektrického prúdu. Súčasťou vybavenia je aj nový signalizačný systém ohlasovania požiaru.

Namiesto oddelení spoločný klaster s plávajúcimi lôžkami

Nemocnica zároveň v rámci prestavby zlúčila neurologickú a internú JIS, a tiež pôvodné interné a neurologické oddelenie a postupne tak vzniká nový klaster. Plnohodnotne v tomto profile  však bude fungovať až po prestavbe ešte ďalších dvoch poschodí pracoviska, ktorých rekonštrukcia už prebieha.

„Zoskupením príbuzných medicínskych odborov do jedného spoločného celku dokážeme lepšie a racionálnejšie využívať prístrojovú techniku, personálne kapacity a zaviesť systém tzv. plávajúcich lôžok, aby sme ich dokázali efektívne využívať,“ vysvetľuje Marčišin.

Podotýka, že každý z pacientov tak bude môcť ležať na hociktorej izbe, kde bude preň voľné vhodné lôžko. Zatiaľ čo sestry sa budú starať o všetkých pacientov na zverenom úseku, lekári za nimi budú chodiť podľa svojej špecializácie, čiže internisti za internistickými pacientmi, neurológovia za neurologickými. Oddelenie je zároveň vybavené novým signalizačným a komunikačným zariadením, ktorý bude využívať pacient na privolanie personálu.

Na pracovisko bol v rámci projektu dodaný aj nový štandardný a medicínsky mobiliár a pribudli i nové postele pre pacientov. Prvé poschodie klastra poskytuje celkovo 22 lôžok na 11 izbách v spomínanom dvojlôžkovom štandarde. JIS má k dispozícii 11 lôžok v štyroch oddelených boxoch, pričom pracovisko má aj jednu osobitnú izolačnú izbu s kompletným príslušenstvom. V súčasnej dobe totiž narastá počet závažných epidemiologických ochorení, ktoré si vyžadujú intenzívnu zdravotnú starostlivosť. Nové priestory vrátane nového zariadenia získal aj personál.

Nemocnica pokračuje v ďalších prácach

Nemocnica ukončila práce na prvom poschodí klastra v apríli a zároveň hneď v tomto období rozbehla rekonštrukciu druhého poschodia pracoviska. Stavebné práce by tam mali trvať do konca septembra a neurologickým a internistickým pacientom by obnovené druhé lôžkové poschodie mohlo slúžiť v novom roku. Následne plánuje nemocnica pokračovať s rekonštrukciou tretieho poschodia, ktorá by mala trvať do septembra 2021.

Súčasťou rekonštrukcie z eurofondov je aj kompletná rekonštrukcia výťahov v pavilóne E.  Jeden z výťahov je v rámci ukončenia prvej fázy projektu už v plnej prevádzke.

Začiatkom júla nemocnica zároveň rozbehla aj rekonštrukciu rádiológie. Pripravuje priestory pre inštaláciu nového digitálneho skiagrafického RTG prístroja, CT prístroja a ultrasonografu. Stavebná investícia, ktorá je hradená z vlastných zdrojov nemocnice, sa vyšplhá na takmer 330-tisíc eur a zahŕňa komplexnú úpravu priestorov vrátane zmeny dispozičného usporiadania. Nové moderné rádiodiagnostické pracovisko bude priamo napojené na súčasný urgentný príjem. Ukončiť stavebné práce nemocnica plánuje tento rok v novembri.

„Následne pristúpime k zariadeniu priestorov a postupnému umiestneniu nových rádiodiagnostických prístrojov zaobstaraných formou spolufinancovania prostredníctvom eurofondov. Otvorenie vynovenej rádiológie je plánované na prelome rokov 2020 a 2021. Budúci rok by mal na pracovisko pribudnúť ešte nový digitálny mamografický prístroj,“ dodal riaditeľ.Galéria

Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 07.08.2020

Medzinárodný týždeň dojčenia v Michalovciach

V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa tieto dni nesú v duchu medzinárodného týždňa dojčenia.

Aktuality 05.08.2020

Slovakia strongest man a varenie kotlíkových špecialít

V sobou 25. 7. 2020 sa v Sládkovičove na letisku uskutočnilo podujatie s názvom Slovakia Strongest Man, kde silní muži bojovali o titul majstra Slovenska.

Aktuality 31.07.2020

Michalovská pôrodnica sa snaží získať titul Baby Friendly Hospital

Iniciatíva nemocníc priateľských k deťom (BFHI) je celosvetový program Svetovej zdravotníckej organizácie a  UNICEFU presadzovaný na našom území od roku 1993.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO