Blog, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    05.10.2019

Hormón oxytocín ovplyvňuje nielen pôrod, kojenie ale aj emócie

Jeho názov v gréčtine znamená rýchly pôrod. Je tvorený v hypotalame v supraoptickom a paraventrikulárnom jadre odtiaľ cez neuróny je uskladnený v zadnom laloku hypofýzy odtiaľ je pulzatívne vylučovaný prostredníctvom nervových signálov do krvného obehu.

 

Naviac je známy v súvislosti s pôrodom a kojením

Podnetom pre jeho tvorbu je vonkajší podnet hlavne fyzikálneho charakteru. Jeho biologický polčas je krátky, trvá asi 3-4 minúty. Je zložený z 9 aminokyselín.  Je to relatívne samostatný hormón, ovplyvňovaný je estrogénmi a lokálnymi prostaglandínmi, ovplyvňuje aj hladinu inositolsulfátu ktorý je potrebný pri prenose hormonálneho podnetu na bunku. Jeho účinok je ovplyvnený a modifikovaný súčasným spolupôsobením estrogénu, testosterónu a hormónu nadobličiek kortizolu.

Výskumu oxytocínu a jeho účínkom mimo pôrod a kojenie sa venujú vedci hlavne v USA, Austrálii a Izraeli. Mnohé poznatky sú v štádiu pokusov, predpokladov a hypotéz, ktoré musia byť potvrdené ďalšími overovacími metódami. Na liečbu niektorých ochorení alebo problémov syntetickým oxytocínom si ešte budeme musieť počkať.

Hlavné účinky oxytocínu na ľudský organizmus:

 • spôsobuje kontrakcie hladkého svalstva maternice počas pôrodu a pri pohlavnom dráždení,
 • vplýva na pohyblivosť vajíčkovodov pri transporte spermií,
 • sťahmi svalových buniek v mliečnej žľaze uľahčuje transport mlieka mliekovodmi pri kojení,
 • má vplyv na správny vývoj a premenu neurogénnych buniek hlavne neuritov,
 • ovplyvňuje rast a činnosť svalových buniek,
 • vplýva na tvorbu kostných buniek,
 • vyvoláva pocit dôvery, pohody a upokojenia – „hormón šťastia“, tlmí stres, úzkosť a depresiu, podľa niektorých autorov oxytocín produkuje sociálne emócie ako celok, pozitívne aj negatívne /závisť, škodoradosť/,
 • u mužov má vzťah k erekcii a k jej podpore najmä zo psychického hľadiska.

Moja pôrodnica v nemocnici Svet zdravia Partizánske

Môže ho mať človek za nejakých okolností nedostatok?

Znížená hodnota oxytocínu počas pôrodu predĺžuje pôrod, všetky fázy pôrodu a po pôrode môže spôsobiť nadmerné až život ohrozujúce krvácanie, v tejto úlohe je oxytocín najviac preskúmaný aj použitie syntetického oxytocínu v liečbe týchto pôrodníckzch diagnóz. Nízka hladina oxytocínu je popisovaná u ľudí žijúcich osamote, aj u ľudí trpiacich autizmom.

Nízka hladina sa prejavuje:

 • vyššie vnímanie depresie, stresu, nervozity,
 • sú úzkostlivejší, majú nedostatočný pocit šťastia, nedostatočná radosť z úspechu,
 • majú problém nadviazania partnerských vzťahov, v existujúcom partnerstve je ochladenie vzťahu, časté sú problémy v intímnom živote.

Kedy sa vylučuje najviac oxytocínu?

Tvorba oxytocínu je málo ovplyvnená časťou dňa alebo ročným obdobím. Hlavným stimulom tvorby oxytocínu su taktilné podnety hlavne dotyky – fylogeneticky najstaršia forma komunikácie, podstatne skôr ako verbálna. Najviac oxytocínu u ženy sa vyplavuje počas tehotenstva a počas pôrodu, hlavne v  II. dobe pôrodnej, pri priložení novorodenca /bonding/, pri kojení – prisatí novorodenca na bradavky matky. Umelý spôsob podanie syntetického oxytocínu je podaním do žily, svalu alebo nosovým sprejom.

Mimo pôrodu sa produkcia oxytocínu zvyšuje pri:

 • dráždenie pohlavných orgánov a pohlavný styk a dosiahnutie orgazmu, vtedy sa vyplavia spolu s endorfínmi,
 • sexuálna masáž,
 • častý fyzický kontakt, začína už medzi matkou a dieťaťom,, nepatrí tu len sexuálny kontakt, ale aj maznanie, kontakt s blízkymi osobami, aj s domácim miláčikom /pes, mačka../,
 • športové aktivity,
 • zvýšená hodnota bola zistená aj u ľudí nachádzajúcich sa v blízkosti modrej farby.

Dostatočná hladina oxytocínu sa prejavuje lepším priechodom emócií spojených s uspokojením, zlepšením nálady, pohodou a pocitom istoty.

Používa sa oxytocín aj v terapii rôznych ochorení?

Najviac preskúmaná a overená liečba oxytocínom je v súvislosti s pôrodom, popôrodným krvácaním a kojením. Prebiehajú klinické štúdie v USA pri liečbe autizmu podaním oxytocínu bola popisovaná okamžitá aktivácia tých častí mozgu, ktoré kontrolujú a riadia komunikáciu.

Ďaľšia klinická štúdia zistila, že pri liečbe oxtocínom sa znižuje príjem potravy a množstvo viscerálneho tuku, zmierňuje obezitu, znižuje množstvo tuku v pečeni a intoleranciu glukózy, pritom neovplyvnil chuť do jedla, zatiaľ nie je jasné ako hormón v tejto súvislosti účinkuje, čo predstavuje nový možný prístup v liečbe obezity a prejedania.

Je ešte dlhá cesta kým bude hromadné využívanie oxytocínu, potrebné sú ďalšie štúdie a výskumy kým sa vylúčia riziká dlhodobého užívania, optimálna dávka a spôsob podania.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Štefan Novysedlák, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.04.2021

Nová Nemocnica Bory: Do svojich radov hľadá špičkových odborníkov s tímovým duchom

Niektorí uchádzači o prácu v novej nemocnici si myslia, že hľadáme kozmonautov. Je to však jedinečná možnosť raz za život postaviť niečo od základov. Aj toto prezradila v rozhovore HR riaditeľka Nemocnice Bory Jana Pálenčárová.

Blog 13.04.2021

Pokojný spánok sa u dieťaťa pod tlakom a stresom nedostaví

Vedci skúmajú dopad spánku na kvalitu nášho života už celé roky. A všetky výskumy sa zhodujú, že kvalitný a pravidelný spánok je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré pre svoje fyzické i psychické zdravie potrebujeme.

Blog 08.04.2021

Kedy je vhodné riešiť chyby detskej chôdze?

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO