Prejsť na obsah

Hormón oxytocín ovplyvňuje nielen pôrod, kojenie ale aj emócie

Jeho názov v gréčtine znamená rýchly pôrod. Je tvorený v hypotalame v supraoptickom a paraventrikulárnom jadre odtiaľ cez neuróny je uskladnený v zadnom laloku hypofýzy odtiaľ je pulzatívne vylučovaný prostredníctvom nervových signálov do krvného obehu. Naviac je známy v súvislosti s pôrodom a dojčeným Podnetom pre jeho tvorbu je vonkajší podnet hlavne fyzikálneho charakteru. Jeho biologický…

05.10.2019

Jeho názov v gréčtine znamená rýchly pôrod. Je tvorený v hypotalame v supraoptickom a paraventrikulárnom jadre odtiaľ cez neuróny je uskladnený v zadnom laloku hypofýzy odtiaľ je pulzatívne vylučovaný prostredníctvom nervových signálov do krvného obehu.

Naviac je známy v súvislosti s pôrodom a dojčeným

Podnetom pre jeho tvorbu je vonkajší podnet hlavne fyzikálneho charakteru. Jeho biologický polčas je krátky, trvá asi 3-4 minúty. Je zložený z 9 aminokyselín.  Je to relatívne samostatný hormón, ovplyvňovaný je estrogénmi a lokálnymi prostaglandínmi, ovplyvňuje aj hladinu inositolsulfátu ktorý je potrebný pri prenose hormonálneho podnetu na bunku. Jeho účinok je ovplyvnený a modifikovaný súčasným spolupôsobením estrogénu, testosterónu a hormónu nadobličiek kortizolu.

Výskumu oxytocínu a jeho účínkom mimo pôrod a dojčenie sa venujú vedci hlavne v USA, Austrálii a Izraeli. Mnohé poznatky sú v štádiu pokusov, predpokladov a hypotéz, ktoré musia byť potvrdené ďalšími overovacími metódami. Na liečbu niektorých ochorení alebo problémov syntetickým oxytocínom si ešte budeme musieť počkať.

Hlavné účinky oxytocínu na ľudský organizmus:

  • spôsobuje kontrakcie hladkého svalstva maternice počas pôrodu a pri pohlavnom dráždení,
  • vplýva na pohyblivosť vajíčkovodov pri transporte spermií,
  • sťahmi svalových buniek v mliečnej žľaze uľahčuje transport mlieka mliekovodmi pri kojení,
  • má vplyv na správny vývoj a premenu neurogénnych buniek hlavne neuritov,
  • ovplyvňuje rast a činnosť svalových buniek,
  • vplýva na tvorbu kostných buniek,
  • vyvoláva pocit dôvery, pohody a upokojenia – „hormón šťastia“, tlmí stres, úzkosť a depresiu, podľa niektorých autorov oxytocín produkuje sociálne emócie ako celok, pozitívne aj negatívne /závisť, škodoradosť/,
  • u mužov má vzťah k erekcii a k jej podpore najmä zo psychického hľadiska.

Môžemať človek za nejakých okolností nedostatok oxytocínu?

Znížená hodnota oxytocínu počas pôrodu predĺžuje pôrod, všetky fázy pôrodu a po pôrode môže spôsobiť nadmerné až život ohrozujúce krvácanie, v tejto úlohe je oxytocín najviac preskúmaný aj použitie syntetického oxytocínu v liečbe týchto pôrodníckych diagnóz. Nízka hladina oxytocínu je popisovaná u ľudí žijúcich osamote, aj u ľudí trpiacich autizmom.

Nízka hladina sa prejavuje:

  • vyššie vnímanie depresie, stresu, nervozity,
  • sú úzkostlivejší, majú nedostatočný pocit šťastia, nedostatočná radosť z úspechu,
  • majú problém nadviazania partnerských vzťahov, v existujúcom partnerstve je ochladenie vzťahu, časté sú problémy v intímnom živote.

Kedy sa vylučuje najviac oxytocínu?

Tvorba oxytocínu je málo ovplyvnená časťou dňa alebo ročným obdobím. Hlavným stimulom tvorby oxytocínu su taktilné podnety hlavne dotyky – fylogeneticky najstaršia forma komunikácie, podstatne skôr ako verbálna. Najviac oxytocínu u ženy sa vyplavuje počas tehotenstva a počas pôrodu, hlavne v  II. dobe pôrodnej, pri priložení novorodenca /bonding/, pri kojení – prisatí novorodenca na bradavky matky. Umelý spôsob podanie syntetického oxytocínu je podaním do žily, svalu alebo nosovým sprejom.

Mimo pôrodu sa produkcia oxytocínu zvyšuje pri:

  • dráždenie pohlavných orgánov a pohlavný styk a dosiahnutie orgazmu, vtedy sa vyplavia spolu s endorfínmi,
  • sexuálna masáž,
  • častý fyzický kontakt, začína už medzi matkou a dieťaťom, nepatrí tu len sexuálny kontakt, ale aj maznanie, kontakt s blízkymi osobami, aj s domácim miláčikom /pes, mačka../,
  • športové aktivity,
  • zvýšená hodnota bola zistená aj u ľudí nachádzajúcich sa v blízkosti modrej farby.

Dostatočná hladina oxytocínu sa prejavuje lepším priechodom emócií spojených s uspokojením, zlepšením nálady, pohodou a pocitom istoty.

Používa sa oxytocín aj v terapii rôznych ochorení?

Najviac preskúmaná a overená liečba oxytocínom je v súvislosti s pôrodom, popôrodným krvácaním a kojením. Prebiehajú klinické štúdie v USA pri liečbe autizmu podaním oxytocínu bola popisovaná okamžitá aktivácia tých častí mozgu, ktoré kontrolujú a riadia komunikáciu.

Ďaľšia klinická štúdia zistila, že pri liečbe oxtocínom sa znižuje príjem potravy a množstvo viscerálneho tuku, zmierňuje obezitu, znižuje množstvo tuku v pečeni a intoleranciu glukózy, pritom neovplyvnil chuť do jedla, zatiaľ nie je jasné ako hormón v tejto súvislosti účinkuje, čo predstavuje nový možný prístup v liečbe obezity a prejedania.

Je ešte dlhá cesta kým bude hromadné využívanie oxytocínu, potrebné sú ďalšie štúdie a výskumy kým sa vylúčia riziká dlhodobého užívania, optimálna dávka a spôsob podania.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Štefan Novysedlák, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 09.06.2017 | Blog

    Musíte ísť na preventívnu prehliadku nalačno?

    Preventívnej prehliadky sa nemusíte vôbec báť. Jej účelom je nasmerovať vás, ako žiť ďalej, aké preventívne opatrenia urobiť, aby ste skvalitnili svoje zdravie a život. Čo vás čaká počas preventívnej prehliadky? Na preventívnu prehliadku musíte prísť nalačno. Po príchode do ambulancie odovzdáte sestričke vzorku moču. Sestrička vám odoberie krv. Následne vás lekár vyšetrí prostredníctvom EKG…
  • 11.12.2019 | Aktuality

    Vianočný večierok Vranovskej nemocnice

    Už tradične sa v tomto predvianočnom čase stretli zamestnanci Vranovskej nemocnice na vianočnom večierku. Svojou účasťou nás poctil primátor Ján Ragan a generálny riaditeľ Sveta zdravia a ProCare Vladimír Dvorový.   Spoločne s riaditeľom Eugenom Lešom a námestníčkami Alenou Tančákovou a Marínou Romanovou zablahoželali oceneným zamestnancom za ich úspechy a prínos pre nemocnicu za rok…
  • 27.08.2019 | Aktuality

    V dunajskostredskej pôrodnici chystajú deň otvorených dverí

    Mamičky z Dunajskej Stredy a okolia môžu prísť spoznať prostredie, v ktorom privedú na svet svoje bábätko. Nemocnica Svet zdravia Dunajská Streda totiž budúci týždeň 4. septembra chystá pre verejnosť deň otvorených dverí svojho gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Mamičkám personál nemocnice zodpovie všetky otázky, ktoré ich budú zaujímať a čaká ich aj bezplatné predpôrodné poradenstvo. Prehliadky dunajskostredskej pôrodnice sa…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)