Aktuality, Svet Zdravia, Galanta    31.07.2019

Galantská nemocnica odštartovala rozsiahlu rekonštrukciu

Nemocnica Svet zdravia Galanta odštartovala v týchto dňoch rozsiahlu rekonštrukciu. Jej výsledkom bude moderný urgentný príjem s úplne novou organizáciou pacientov a nové oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS).

 Investícia, ktorá bude financovaná z eurofondov so spoluúčasťou nemocnice, sa vyšplhá na vyše 3,7 milióna eur vrátane nákupu nového medicínskeho vybavenia. Nemocnica zároveň počas leta ukončila tretiu etapu rekonštrukcie svojej vonkajšej fasády, ktorá kazila jej vonkajší vzhľad dlhé roky.


„Naším cieľom je vybudovať kvalifikovanú urgentnú starostlivosť, v rámci ktorej bude moderný urgentný príjem, oddelenie OAMIS a rádiodiagnostické oddelenie tvoriť jeden funkčný celok. Tým, že budú špecialisti a diagnostické vybavenie koncentrované v tesnej blízkosti, odstránime zbytočné straty pri presune akútnych pacientov a dokážeme tak poskytovať komplexnejšiu a bezpečnejšiu zdravotnú starostlivosť,“
hovorí riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Galanta Alexandra Pavlovičová.

Práce v nemocnici v týchto dňoch odštartovala výstavba nového multiodborového pracoviska OAMIS. To vznikne spojením jednotiek intenzívnej starostlivosti interného oddelenia, chirurgie a neurológie a pôvodného oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny.

„Koncept OAMIS vychádza zo zahraničných modelov intenzívnej starostlivosti a jeho cieľom je neustále zvyšovanie bezpečnosti v starostlivosti o kriticky chorého pacienta. Model zahŕňa tzv. plávajúce lôžka, ktoré budeme v rámci oddelenia využívať podľa aktuálnej potreby nemocnice. Dokážeme vďaka tomu vždy dynamicky reagovať na potreby jednotlivých odborností,“ vysvetľuje riaditeľka s tým, že nemocnica bude mať k dispozícii 17 takýchto lôžok.

Centralizácia zároveň okrem zvýšenia kvality zdravotnej starostlivosti vytvorí aj priestor pre multiodborovú spoluprácu. OAMIS bude teda priamo prepojený na urgentný príjem a rádiodiagnostiku.

Nový OAMIS sa bude nachádzať na prvom poschodí. V priebehu apríla bol preto kvôli stavebným prácam z týchto priestorov presťahovaný urgentný príjem. Dočasne ho pacienti nájdu na treťom poschodí nemocnice.

Urgentný príjem s modernou triážou pacientov

Po ukončení stavebných prác súvisiacich s OAMIS nemocnica odštartuje výstavbu nového urgentného príjmu. Pracovisko budú tvoriť ambulancie, zákroková miestnosť pre poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti, sedem expektačných lôžok vrátane jedného izolovaného a spoločné pracovisko sestier. To bude umiestnené tak, aby mali sestry dobrý prehľad o dianí na zverenom úseku.

Súčasťou nového urgentného príjmu bude aj čakáreň a vstupná recepcia s takzvanou triediacou miestnosťou. Poradie pacientov sa bude určovať na základe moderného triediaceho systému, tzv. triáže.

Pacienti budú rozdelení do piatich skupín na základe závažnosti ich zdravotného stavu. Poradie ich ošetrenia nebude stanovené podľa času ich príchodu na urgentný príjem, ale podľa naliehavosti zdravotného stavu. Znamená to, že najvážnejšie prípady dostanú najvyššiu prioritu,“ vysvetľuje riaditeľka galantskej nemocnice.

Na urgentnom príjme nemocnica v ďalších rokoch očakáva nárast počtu pacientov. V roku 2020 by tam mali ošetriť vyše 18-tisíc pacientov ročne, teda o vyše tisíc pacientov viac, ako v súčasnosti.

Súčasťou projektu je aj nákup medicínskych prístrojov. Pre troma rokmi nemocnica za vyše milión eur zrekonštruovala oddelenie rádiodiagnostiky. Teraz preň vďaka dotácii plánuje nakúpiť ešte nový digitálny röntgenový skiagraf a digitálny mamograf. Pracovisko tak bude plne digitalizované.

„Práce súvisiace s vybudovaním nového pracoviska OAMIS by mali byť ukončené v júni 2020 a urgentný príjem následne dobudovaný a daný do prevádzky v máji 2021. Chceme preto poprosiť pacientov o trpezlivosť a rešpektovanie obmedzení. Veríme, že všetko pôjde podľa harmonogramu a čoskoro pacientom poskytneme nielen kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, ale aj krajšie priestory,“ dodáva Pavlovičová.

Nemocnica získala nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Cieľom výzvy na predkladanie žiadostí je modernizácia infraštruktúry ústavných zariadení poskytujúcich akútnu zdravotnú starostlivosť, zvýšenie ich produktivity a efektívnosti vrátane lôžkového fondu a znižovania priemernej dĺžky hospitalizácie.

Oprava fasády skončí do konca roka

V polovici marca minulého roku odštartovala galantská nemocnica aj dlho očakávanú rekonštrukciu fasády. Vonkajší plášť budovy roky kazil jej imidž a na návštevníkov pôsobil až odpudivo.

„Príčinou bola nevhodne použitá stavebná technológia sklenej mozaiky, ktorá zle odolávala vonkajším poveternostným podmienkam. Niekoľko rokov po kolaudácii v roku 1981 začala mozaika odpadávať a prestala plniť svoju estetickú funkciu. Navyše, použité tmavé farby pohlcovali slnečné žiarenie, čo v letných mesiacoch spôsobovalo silné prehrievanie budovy,“ vysvetľuje manažér pre investície v sieti Svet zdravia Martin Bača.

Komplexná rekonštrukcia fasády je rozdelená na štyri etapy. Minulý rok sa zrekonštruovalo ľavé vonkajšie krídlo nemocnice zo strany hlavného vchodu, a to vrátane skleného kopilitu – kruhového schodiska. Ďalšia etapa zahŕňala fasádu na centrálnej časti monobloku (čierna fasáda).

„Tento rok v lete bola ukončená tretia etapa, ktorá zahŕňala výmenu fasády pravého krídla nemocnice a momentálne prebiehajú práce na poslednej etape. V rámci nej prejde obnovou zadná južná strana nemocnice s balkónmi. Práce by mali byť ukončené do konca roka 2019,“ priblížil Bača.

Rekonštrukcia fasády má riešiť vonkajší estetický problém nemocnice s dôrazom na bezpečnosť pacienta, keďže v minulosti dochádzalo k nebezpečným, samovoľným uvoľneniam kusov fasády. Zároveň sa vďaka použitým stavebným technológiám zlepšia aj izolačné vlastnosti budovy a zvýši komfort pre pacientov.

Farebná úprava novej vonkajšej fasády je vo svetlejších farbách, v kombinácii béžovej a sivej. V strednej časti monobloku sú navyše použité estetické prvky modrej a zelenej, čo sú vlastne farby siete nemocníc Svet zdravia.

Celkové investície do tohto projektu si vyžiadajú vyše 1,4 milióna eur.

 

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Blog 30.06.2020

Pripravte sa na alergickú sezónu

Obsah alergénov peľu v ovzduší závisí od počasia. Ako sa pripraviť na letné obdobie plné peľu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Aktuality 29.06.2020

Vďaka tabletom sa naši klienti skontaktovali so svojou rodinou

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO