Aktuality, Svet Zdravia, Svidník    07.07.2017

Dýchacie cesty pod drobnohľadom

Nemocnica Svetu Zdravia vo Svidníku na oddelení intenzívnej medicíny zefektívnila diagnostické a terapeutické možnosti zakúpením mobilného bronchoskopu. Celková investícia bola 12 300€.

 

Bronchoskopia je endoskopický postup, ktorý umožňuje lekárovi skontrolovať vnútorný povrch hlasiviek, hrtana, priedušnice, priedušiek. Jedná sa o efektívnu metódu v rýchlej diagnostike zápalových ochorení dýchacích ciest, tuberkúlózy, nádorových ochorení. Pre oddelenie intenzívnej medicíny je bronchoskopia veľmi významnou pomocnou metódou pri zaistení dýchacích ciest ak to nie je možné klasickou cestou či už v dôsledku rôznych anatomických pomerov v oblasti krku alebo pri úrazoch hlavy a krku, kde je obtiažné zaistenie dýchacích ciest. Zároveň bronchoskopia slúži aj na odstránenie cudzích telies z priedušnice, ktoré boli náhodne vdýchnuté, ale taktiež aj na odber vzorky tkanív a vyyčistenie aspoň časti pľúc od patologických procesov .

Nemocnica Svidník zakúpila flexibilný intubačný bronchoskop, ktorý má dvojaké využitie, a to ako pomôcka pri obtiažnom zaistení dýchacích ciest a zároveň je využiteľný aj na zobrazenie tkaniva v priedušnici a prieduškách s možnosťou odberu vzorky na potrebné vyšetrenia. Z hľadiska flexibility, čiže možnosti rôzheho ohybu v mieste vyšetrenie bez nutnosti polohovania pacienta predstabvuje významný komfort pre pacienta a aj lekára počas vyšetrenia. Tento prístroj je vybavený obrazovkou s možnosťou vykonať obrazovú dokumentáciu, či už v podobe fotografie alebo aj krátkeho videa.Súčasťou tohto prístroja sú odberové kliešte na odber vzorky z tkaniva, odberové kefky, ktoré slúžia k vyšetreniu sliznice a spúta z pľúc.

Bronchoskopiu vykonávame u pacientov v lokálnej, alebo celkovej anestézii. Pred plánovanou bronchoskopiou je žiadajúce mať prázdny žalúdok, aby sa predišlo zvracaniu, resp. nevoľnosti., čo v však v intenzívnej medicíne nie je vždy možné zabezpečiť. Pacient má počas celej doby monitorované základne životné funkcie, ako pulz, EKG, krvný tlak, saturáciu kyslíka, ale zároveň je sledovaný aj odborným personálom.

Zakúpením daného prístroja sa na OAIM nemocnice Svidník doplnilo prístrojové vybavenie pre obtiažné zabezpečenie dýchacích ciest či už na oddelení laebo na operačnom sále. Taktiež sa rozšírilo spektrum výkonov, ktoré naša nemocnica poskytuje, a ktoré pomôžu pri diagnostike ochorení dýchacieho systému nielen v intenzívnej medicíne, ale v budúcnosti ja u pacientov na iných oddeleniach.

 

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 21.02.2018

Nové monitory dychu pre novorodencov pribudli aj v trebišovskej nemocnici

Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Trebišov dnes dostalo od Nadácie Križovatka sedem monitorov dychu pre novorodencov BabySense. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Mamičky si monitory dychu z trebišovskej nemocnice môžu požičať aj domov.

Aktuality 21.02.2018

Rožňavská nemocnica dostala pre novorodencov monitory dychu

Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Rožňava dnes dostalo od Nadácie Križovatka osem monitorov dychu pre novorodencov BabySense. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).

Aktuality 19.02.2018

Humenská nemocnica dostala pre bábätká neonatologické prístroje

Prístroj na kyslíkovú liečbu, fototerapeutická lampa či výhrevné lôžko. Nemocnica Svet zdravia Humenné dostala od spoločnosti Lidl set neonatologických prístrojov pre novorodencov za približne 19-tisíc eur. Darovať ich nemocnici pomohli zákazníci potravinového reťazca, ktorí sa zapojili do projektu Dobré rozprávky. Urobili tak už tretí rok po sebe.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO