Deň otvorených dverí v NNG Michalovce

Pozývame vás na Deň otvorených dverí v Nemocnici novej generácie v Michalovciach
v sobotu 24. novembra 2018 od 10:00 do 16:00 hod.

Program DOD

 • Diskusie o zdraví a prevencii s našimi lekármi

  10:30 – 11:00 hod.
  Pečeň má okrem alkoholu aj iných nepriateľov
  Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc. – hepatológ

  Pečeňové choroby sú v našom regióne pomerne zanedbané, je potrebné ich začať brať vážne. S profesorom MUDr. Štefanom Hrušovským, CSc. sa porozprávame o tom, čo všetko pečeňové choroby spôsobuje. Poškodená pečeň nemusí súvisieť iba s alkoholom, čo je najčastejší mýtus,  ale častá je aj nealkoholová tuková choroba pečene, vírusová hepatitída, nádory, alebo geneticky podmienené choroby pečene. Oboznámime sa s diagnostikou pečeňových chorôb a rovnako si povieme, kedy je potrebné vyšetrenie u hepatológa.

  11:10 – 11:40 hod.
  Je dieťa doma v bezpečí?
  MUDr. Maroš Eľko – traumatológ

  Najviac detských úmrtí je spôsobených práve úrazmi v domácnosti. Na Slovensku je to ročne okolo 120 detí. Najčastejšími úrazmi v domácom prostredí je pád (zo stoličky, odrážadla, bicykla), úraz kuchynským náradím, nepozornosť v blízkosti horúcich predmetov, otrava liekmi, utopenie, udusenie. Primár traumatológie (úrazovej chirurgie) v Michalovciach, MUDr. Maroš Eľko spomenie najčastejšie detské úrazy, konkrétne prípady z praxe, porozpráva o pravidlách prevencie.  Aj keď nedokážeme predísť všetkým drobným úrazom, odreninám a modrinám, správnou prevenciou a zohľadnením istých pravidiel vieme predísť vážnym, až smrteľným úrazom.

  11:50 – 12:20 hod.
  Diabetická noha
  MUDr. Ľubomír Špak, MUDr. Štefan Kvak

  Najčastejšími chorobami u nás sú srdcovo-cievne ochorenia. A práve cievam ako takým sa venuje odbor angiológia. Diagnostikuje a lieči ochorenia tepien a žíl, venuje sa tepnovému systému. Rovnako však robí diagnostiku a prípravu pacienta pre iné odbory, zväčša pre chirurgov. S MUDr. Ľubomírom Špakom, angiológom a MUDr. Štefanom Kvakom, chirurgom si povieme ako sú tieto dva odbory prepojené. Podrobnejšie sa budeme venovať syndrómu diabetickej nohy, jedná sa o postihnutie tkanív na nohe. Porozprávame sa o príznakoch, diagnostike a terapii tohto ochorenia.

  12:30 – 13:00 hod.
  S novým kĺbom aj na kraj sveta
  MUDr. Martin Žofčák

  S primárom ortopédie v Michalovciach, MUDr. Martinom Žofčákom si povieme všetko o náhrade bedrových kĺbov, kolien, ramenných kĺbov, lakťových kĺbov, či členkov – teda endoprotetike. Ľudia veľmi často otáľajú s operáciou kĺbov, majú strach, obavy. V súčasnosti, s využívaním kvalitných  implantátov je tento strach vo väčšine prípadov už neopodstatnený. Cieľom je odstránenie alebo aspoň podstatné zmiernenie bolesti a zlepšenie funkcie kĺbu u pacienta.

  13:40 – 14:10 hod.
  Zdravé prsia
  MUDr. Bohdan Koziak

  Karcinóm prsníka je najčastejšou príčinou úmrtia žien na zhubné ochorenie na Slovensku. Vďaka včasnej diagnostike a stále účinnejším možnostiam liečby však úmrtnosť stále klesá. S MUDr. Bohdanom Koziakom, onkochirurgom sa porozprávame o diagnostických metódach rakoviny prsníka, ako mimoriadne dôležité pre včasné odhalenie rakoviny prsníka je pravidelné samovyšetrovanie, o prevencii, ale aj liečbe tohto ochorenia. Čím skôr sa rakovina prsníka odhalí, tým optimistickejšie sú vyhliadky na jej vyliečenie.

  14:15 – 14:45 hod.
  Ach, tá chrbtica!
  MUDr. Peter Bačinský

  Kedy je potrebné vyhľadať neurochirurga? Je u mňa nevyhnutný operačný záktrok? Ako prebieha rehabilitácia po operácii chrbtice? Neurochirurgia v michalovskej nemocnici sa venuje pacientom s degeneratívnym ochorením krčnej a/alebo driekovej chrbtice, po neúspechu konzervatívnej liečby,  za účelom zváženia operácie. Aj o tomto sa budete mať možnosť porozprávať s MUDr. Petrom Bačinským, neurochirurgom.

  14:50 – 15:20 hod.
  Ako si poradiť s kašľom?
  MUDr. Andrea Mattová

  Kašeľ nás dokáže niekedy vysiliť rovnako ako horúčka. Najmä vtedy, ak sa nemôžeme kvôli kašľu ani vyspať alebo ak je dráždivý, suchý. Mnohí z vás sa pri kúpe lieku proti kašľu stretli s tým, že sa ich lekárnik opýtal, či je kašeľ suchý alebo vlhký. Nie každý vie, ako má odpovedať. Aký je teda medzi nimi rozdiel? Aj to bude témou diskusie o kašli, ale aj o omyloch pacientov v súvislosti s nesprávne nasadenými liekmi, o vyšetrovacích metódach. Ak kašeľ trvá príliš dlho, môže signalizovať vážnejší problém.

 • Narodeninová kvapka krvi

  Termín

  24. november od 09:00 do 13:00 hod.

  Miesto

  Hematologicko-transfúziologické oddelenie

  Prečo darovať krv?

  V zdravotníctve je akútny nedostatok krvi pre pacientov v ohrození života. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, na ochorenia krvných buniek, oni všetci potrebujú krv.

  V deň narodenín čaká na každého darcu darček. 

  Ďakujeme vám.

  Viac informácií.

 • Otvorenie dobrovoľníckeho centra Krajší deň

  Dobrovoľnícke centrum Krajší deň je združenie, ktorého cieľom je spríjemniť našim dospelým a detským pacientom chvíle strávené v nemocnici v Michalovciach. Počas Dňa otvorených dverí sa budete môcť prihlásiť ako do centra, stretnúť sa s dobrovoľníkmi, ktorí si už vyskúšali dobrovoľníctvo v nemocnici.

  Dobrovoľnícke centrum Krajší deň otvoríme s našim hudobným hosťom a ambasádorom projektu – Tomášom Bezdedom. Viac informácií o projekte Krajší deň si môžete prečítať v letáku.

 • Meranie základných telesných hodnôt

  Počas celého dňa vám študenti Strednej zdravotníckej školy v Michalovciach a študenti Vysokej zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety zmerajú:

  • tlak krvi
  • určenie krvnej skupiny
  • meranie glykémie
  • meranie BMI
  • masáže horných končatín (dlane, ruky)

 • 3D virtuálna medicína

  Aké svaly má človek v tele, kadiaľ prechádzajú cievy či z koľkých častí sa skladá kostra – to všetko sa dá vidieť pomocou virtuálnej reality, v 3D priestore. Vďaka aplikácii možno vidieť jednotlivé štruktúry ľudského tela z rôznych perspektív. Možno ich interaktívne otáčať, nakláňať, zväčšovať či oddeľovať tak, akoby ste mali reálne sústavy ľudského tela pred sebou. Uvidíte ako vyzerá ľudský organizmus v troch dimenziách.

 • Kúzelná fyzika

  Kúzelná fyzika je zábavno-vzdelávacie predstavenie pásma experimentov s fyzikálnou podstatou a často neočakávaným dejom (fyzikálne kúzla). Jednotlivé experimenty sú vyberané tak, aby zaujali divákov všetkých vekových kategórií.

 • Tvorivé dielne pre deti

  Pre deti máme pripravené zaujímavé aktivity. Počas celého dňa sa im budú venovať naši dobrovoľníci z Krajšieho dňa.

  Deti budú mať pripravené plátna na maľovanie, finálne obrazy budú po skončení akcie umiestnené v onkologickom pavilóne. Spoločne si vyrobíme náramky priateľstva, k dispozícii budú omaľovánky, balóny a mnoho ďalších aktivít.

 • Tomáš Bezdeda a Jana Hospodárová

  Jana Hospodárová – moderátorka podujatia
  Tomáš Bezdeda – hudobný hosť, ambasádor dobrovoľníckeho centra Krajší deň