Aktuality, Svet Zdravia, Rimavská Sobota    02.11.2017

Dobrovoľníci z Krajšieho dňa pomáhajú už aj v rimavskosobotskej nemocnici

Sieť nemocníc Svet zdravia predstavila projekt nových dobrovoľníckych centier Krajší deň v prvých nemocniciach v Humennom a v Banskej Štiavnici ešte v novembri minulého roka.

 

Dnes oficiálne spúšťa tento projekt aj v rimavskosobotskej nemocnici. Jeho hlavným cieľom je spríjemniť dospelým a detským pacientom chvíle strávené v nemocničnom zariadení, prinášať pozitívnu atmosféru do oddelení a do pacientskych izieb. Zatiaľ jedenásť externých zaškolených dobrovoľníkov nezištne venuje časť svojho voľného času v prospech pacientov. Celý priebeh návštevy dobrovoľníkov je prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacientov. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, vypočutie, čítanie knihy, hranie spoločenskej hry alebo o vedenie tvorivých dielní. Táto spolupráca s dobrovoľníkmi je súčasťou väčšej podpory pohody pacienta a nadstavbou odbornej profesionálnej starostlivosti v celej sieti Svet zdravia. Speváčka Katarína Knechtová, ktorá je od začiatku hlavnou ambasádorkou projektu, dnes potešila svojim hudobným vystúpením pacientov aj zamestnancov nemocnice v Rimavskej Sobote.

V rámci centra Krajší deň pôsobí aktuálne v rimavskosobotskej nemocnici 11 dobrovoľníkov. Svoju aktivitu zameriavajú primárne na pacientov v detskom oddelení, respektíve na pacientov seniorov v oddeleniach pre dlhodobo chorých pacientov. Nemocnica verí, že sa tento počet ešte zvýši.

Dobrovoľníkom v nemocnici je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste. Pomáha dobrovoľníkom pri výbere vhodných pacientov, predstaví dobrovoľníka pacientovi, venuje sa dobrovoľníkom v zabezpečovaní ich potrieb vyplývajúcich z pôsobenia v nemocnici.

Odporúčaný profil dobrovoľníka:

  • vek 17 rokov a viac;
  • dobrý zdravotný stav;
  • správna dávka sebareflexie, empatie a trpezlivosti;
  • pozitívne naladený;
  • ochotný aspoň jedenkrát do týždňa navštíviť pacientov nemocnici na jednu až dve hodiny.

Prvé dobrovoľnícke centrá Krajšieho dňa sa otvorili v Nemocniciach Svet zdravia Humenné Banská Štiavnica v novembri 2016 a v máji 2017 v Trebišove Za ten čas nemocnice zaznamenali:

  • počet aktívnych dobrovoľníkov: 67;
  • počet odpracovaných hodín dobrovoľníkmi:  1658hodín, na jedného 24,74 hodiny;
  • počet pacientov, ktorým sa dobrovoľníci venovali individuálne alebo skupinovo: 1281.

Projekt dobrovoľníctva je súčasťou väčšej podpory pohody pacienta a nadstavbou odbornej profesionálnej starostlivosti v nemocniciach Sveta zdravia. Dobrovoľnícka činnosť je súčasťou prosociálneho správania a výrazom súcitu s inými ľuďmi. Je to prejav altruizmu, cítenia a myslenia pre iných ľudí. Rozhodnúť sa pre službu chorým deťom a dospelým v akomkoľvek smere je hodné nesmiernej úcty a obdivu,“ zdôraznila Tatiana Kosťová, autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti nemocníc Svet zdravia.

Veľmi dôležité je komunikovať s chorými ľuďmi pozitívne a s orientáciou na zdravé veci, na pekné spomienky z ich života a sprostredkovať im dianie z ich mikroregiónu. Každý dobrovoľník sa môže s jeho vybraným pacientom podeliť o svoje koníčky a pomôcť vyplniť čas človeku v náročnej životnej situácii, akou hospitalizácia, prirodzene, je.

„Zmysluplné trávenie času zlepšuje psychickú pohodu pacientov a tým napomáha liečebnému procesu. Verím, že o tento komunitný projekt prejaví záujem čo najviac dobrovoľníkov. Som presvedčený, že ich nezištnú pomoc a nasadenie ocenia všetci naši pacienti a že práve na pôde nemocnice vznikne medzi ľuďmi tohto regiónu ešte intenzívnejšie sociálne puto,“ vysvetlil Ivan Mokrý, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota.

Ambasádorkou dobrovoľníckych centier Krajší deň je od začiatku speváčka Katarína Knechtová. Tento rok venovala všetkým dobrovoľníkom svoju pieseň Motýľ Hlavolam (https://youtu.be/UqxIFEHKtz0).

„Táto pieseň je pôvodne o vzťahoch medzi mužmi a ženami. Je pozitívna, má energiu, a preto si myslím, že sa k projektu hodí. Verím, že každému dobrovoľníkovi jej melódia pripomenie, že pomáhať je prirodzené a nie je to žiadny hlavolam,“ doplnila Katarína Knechtová.

Tento rok by sa mal spustiť dobrovoľnícky projekt Krajší deň aj v nemocnici Svet zdravia Rožňava. Ďalších päť nemocníc sa k nemu pridá v roku 2018.

Bližšie informácie vrátane potrebných kontaktov na dobrovoľnícke centrá Krajší deň pre prípadných záujemcov nájdete na: www.krajsi-den.sk.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 19.02.2018

Humenská nemocnica dostala pre bábätká neonatologické prístroje

Prístroj na kyslíkovú liečbu, fototerapeutická lampa či výhrevné lôžko. Nemocnica Svet zdravia Humenné dostala od spoločnosti Lidl set neonatologických prístrojov pre novorodencov za približne 19-tisíc eur. Darovať ich nemocnici pomohli zákazníci potravinového reťazca, ktorí sa zapojili do projektu Dobré rozprávky. Urobili tak už tretí rok po sebe.

Aktuality 19.02.2018

Michalovská nemocnica dostala pre bábätká neonatologické prístroje

Prístroj na kyslíkovú liečbu, fototerapeutická lampa či výhrevné lôžko. Nemocnica Svet zdravia Michalovce dostala od spoločnosti Lidl set neonatologických prístrojov pre novorodencov za približne 19-tisíc eur. Darovať ich nemocnici pomohli zákazníci potravinového reťazca, ktorí sa zapojili do projektu Dobré rozprávky. Urobili tak už tretí rok po sebe.

Aktuality 19.02.2018

Začína sa štvrtý ročník súťaže Medik roka 2018

Sieť nemocníc Svet zdravia vyhlasuje spoločne s partnermi už štvrtý ročník odbornej súťaže určenej pre študentov 5. a 6. ročníka lekárskych fakúlt Medik roka 2018. Budúci lekári v odbore všeobecné lekárstvo si v nej môžu preveriť a zmerať svoje teoretické poznatky. Aprílové vyvrcholenie súťaže v Michalovciach ponúkne následne 20 finalistom kombináciu odborných workshopov a napínavého súťaženia v praktických podmienkach skutočnej nemocnice. Na jedného víťaza čaká finančná výhra v hodnote 3000 eur. Všetkým finalistom bude súčasne ponúknuté garantované pracovné miesto v nemocnici siete Svet zdravia, traja najlepší si budú môcť vybrať oddelenie podľa vlastného výberu. Registrácia do súťaže prebieha na stránke www.medikroka.sk do 18. marca 2018.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO