Zábavné hry nielen pre deti a praktické rady pre rodičov

Mať zdravé dieťa je snom a želaním každého rodiča. Zdravie dieťaťa je pre rodiča tou najcennejšou hodnotou. Ako rodičia sa snažíte, aby ste dieťaťu vytvorili čo najlepšie podmienky pre jeho zdravý vývin a rozvoj.
Je dokázané, že určité návyky, postoje a prístupy ku zdraviu sa vytvárajú už v detstve. Správna motivácia robí s deťmi zázraky. Úžasné je, keď má rodičov, ktorí ho povzbudzujú, veria mu a v primeranej miere ho aj chvália. Takéto dieťa k akejkoľvek činnosti pristupuje pozitívnejšie a s väčšou chuťou.
Prevencia má v dnešnej dobe z pohľadu ochrany zdravia detí veľmi významnú úlohu a dôležitú rolu v tom zohrávajú práve rodičia.

 
 
 

 

Náučné hry pre deti

Rád sa hráš a chceš sa popri tom aj niečo naučiť?
Vyber si svoju obľúbenú aktivitu. Nájdi správnu cestu v zamotanom bludisku pre smutného alebo chorého zajka. Pospájaj bodky a dozvieš sa, kto je na obrázku. Alebo si vymaľuj obrázok a nauč sa, čo vieš urobiť pre svoje zdravie. Čo vieš o zdraví, ako sa chrániť pred ochorením si môžeš vyskúšať vo vedomostnom kvíze.

Bludiská

 • Zajko je hladný. Nájdeš zajkovi správnu cestičku k mrkvičke?

 • Zajko stratil ochranné rúško. Pomôžeš mu ho nájsť?

 • Zajko ochorel. Ako sa dostane do nemocnice?

 • Zajko má teplotu a nemá teplomer. Nájdeš cestičku k teplomeru?

 • Zajko má špinavé labky. Pomôžeš mu nájsť cestičku k vode?

Nájdi 5 rozdielov

Pozri sa na obrázky. Zdanlivo sú rovnaké, ale predsa len, keď sa lepšie zapozeráš, zistíš, že sú rozdielne. Zakrúžkuj 5 vecí, ktoré sú na obrázku navyše.

 • Radšej zostaňme doma. Všade vo svete je veľa chorých ľudí a mohli by sme sa nakaziť.

 • Nákupy pre rodinu urobia rodičia. Deti by nemali ísť do obchodov, kde je veľa ľudí.

 • Starých rodičov chráňme a pomáhajme im. Nenavštevujme ich bez rúška.

Spájame bodky

Vieš, kto je na obrázku? Pospájaj bodky a dozvieš sa to.

Maľovanky

Vymaľuj si obrázok a nauč sa, čo vieš urobiť pre svoje zdravie

 • Zvieratká máme radi, ale môžeme ich len pozorovať. Nedotýkame sa zvieratiek na ulici.

 • Starých rodičov chráňme a pomáhajme im. Nenavštevujme ich bez rúška.

Sudoku

Do prázdnych políčok zakresli obrázky tak, aby sa v každom riadku a v každom stĺpci nachádzali iba raz.

Kvíz

Máte radi hry, pri ktorých sa aj niečo nové naučíte?
Vyskúšajte si náš vedomostný kvíz, aby ste sa dozvedeli, čo robíte pre svoje zdravie správne a čomu sa treba vyvarovať.
Kvíz nájdete tu.

Pexeso "Čo robíš pre svoje zdravie správne"

RADI HRÁTE PEXESO? ALEBO SI LEN CHCETE POTRÉNOVAŤ PAMÄŤ A NIEČO SA PRI TOM NAUČIŤ?
Potom sa vám toto pexeso bude páčiť. Princíp hry je rovnaký ako v klasickom pexese, no rozdiel je v tom, že nehľadáte rovnaký pár kartičiek, ale hľadáte dve kartičky, ktoré spolu súvisia.
Jedna kartička ukazuje to, čo robíme správne, a druhá nás upozorňuje na nebezpečné situácie pre naše zdravie.
Ak to však neviete, pomôckou je číslo napísané v rohu kartičky.
Stiahnite si naše pexeso:

Pre rodičov

Výchova detí k zdravému spôsobu života je jednou zo súčastí podpory zdravia, čo predpokladá, že by mala byť súčasťou života každej rodiny. Je zameraná na nadobúdanie základných pravidiel ochrany zdravia u detí a na zabezpečovanie ich uplatňovania v každodennom živote.
Zdravie detí je stav ich fyzickej, psychickej a sociálnej pohody. Úlohou rodičov je vytvárať a rozvíjať u detí návyky správnej hygieny, zdravého životného štýlu, uskutočňovanie pravidelných pohybových aktivít vrátane pohybu vonku a v prírode.
Nezastupiteľnou súčasťou je učiť deti adekvátne reagovať na situácie ohrozujúce ich zdravie, ako aj upozorňovať ich na možné riziká.

Podcasty - O zdraví detí

 • Lekárka deťom: Gumičky za ušká a noštek do rúška

  Ako inšpirovať dieťa nosiť rúško a vysvetliť mu aktuálnu situáciu s koronavírusom? Robia sa COVID testy aj detským pacientom? A môže byť rodič aj v tomto období s hospitalizovaným dieťatkom v nemocnici?

  Viac...
 • Majú bábätká
  nosiť rúško?

  Ako sa starať o svojho najmladšieho člena rodiny tesne po pôrode, ak má mamička príznaky ochorenia COVID-19 alebo je pozitívna? Môže mamička dieťatko kojiť a prečo novorodencovi v žiadnom prípade nedávať rúško?

  Viac...
 • Koronavírus a pôrody.
  Čo sa mení?

  Ako prebieha pôrod budúcej mamičky, u ktorej sa potvrdilo ochorenie COVID-19? A dokáže vlastne tento vírus prejsť z mamičky na plod bábätka?

  Viac...

Rady lekárov

Bezlepková strava a liečba celiakie

Základom liečby celiakie je dodržiavanie prísnej bezlepkovej diéty, čím u vášho dieťaťa postupne zanikajú doterajšie príznaky, a to bez podania akýchkoľvek liekov.

VIAC...

Starostlivosť o dieťa s celiakiou

Celiakia je trvalá neznášanlivosť imunitného systému voči lepkovej bielkovine gluténu, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch obilia, ako je pšenica, raž, jačmeň, špalda, ovos...

VIAC...

Ako ochrániť deti pred prenosom COVID-19?

Aby ste deti uchránili pred prenosom ochorenia COVID-19, mali by ste ich častejšie upozorňovať na preventívne odporúčania, až sa z nich stanú postupne správne návyky.

VIAC...

Odporúča probiotiká a vitamínové doplnky pediatrička?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré podávané v dostatočnom množstve majú preukázateľne priaznivý účinok na hostiteľa (príjemcu).

VIAC...

ockovanie virus chripka prevencia procare
Očkovanie proti chrípke

Chrípka je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest charakterizované náhlou horúčkou nad 38 °C, únavou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov, neskôr sa pridružia kašeľ a nádcha. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia.

VIAC...

Akútny zápal slepého čreva - aké sú jeho príčiny?

Akútny zápal slepého čreva, odborne povedané apendicitída je zápal červovitého prívesku a môže mať rôzne príčiny.

VIAC...

Mali by ísť nezaočkované deti do materskej školy?

Očkovanie patrí k najvýznamnejším objavom v histórii medicíny. Realizácia očkovania sa prejavila vo výraznom poklese chorobnosti a úmrtnosti detskej populácie a došlo k eliminácii až eradikácii (vykoreneniu) niektorých detských infekčných ochorení.

VIAC...

Akým chybám sa vyhnúť pri odplienkovaní?

VIAC...

Je svrbenie konečníka u detí nebezpečné?

Svrbenie konečníka je jeden z príznakov, ktorý by človek určite nemal prehliadať.

VIAC...

Čím sa najčastejšie otrávia deti?

Ročne je v národnom toxikologickom centre konzultovaných približne 2000 otráv detí.

VIAC...

Správna nosová hygiena je dôležitá aj u malých detí

Najdôležitejšie v liečbe zápalu stredného ucha je odstrániť alebo zmierniť príčinu. Teda liečiť u pacienta nádchu, a to opakovaným odsávaním obsahu z nosovej dutiny alebo vyfúkaním hlienov z nosa a kvapkami do nosa.

VIAC...

Je neliečený zápal stredného ucha nebezpečný?

Aj keď sa väčšina zápalov stredného ucha sa vylieči spontánne, opakované alebo ťažké zápaly stredného ucha môžu mat za následok vážne komplikácie, prípadne trvalé následky na zdraví dieťaťa.

VIAC...

Praktické rady rodičom

Rodičia sa pýtajú

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, mám 9 ročnú dcérku, ktorá má stále silné bolesti hlavičky, boli sme na krčnom, všetko OK, na neurológii, všetko OK, ale EEG jej nerobili, očné nás čaká na druhý týždeň, berie už druhé antibiotiká, som už zúfalá. Ako jej mám pomôcť?
Je potrebné doplniť to neurologické vyšetrenie, čiže možno je potrebné urobiť elektroencefalografické vyšetrenie mozgu, pretože aj určité typy epilepsie by mohli mať jeden z týchto klinických príznakov. Zároveň aj v tomto veku sa môžu sporadicky u detí vyskytovať  tzv. migrenózne bolesti hlavičky a vtedy je potrebné doplniť aj ultrasonografické vyšetrenie ciev. Je potrebné vylúčiť aj krčné fokusy. Či tam nie je nejaký zápal prínosových dutín, v neposlednej miere je potrebné vyšetriť aj očné, je nutné doplniť možno aj gastroenterologické  vyšetrenie, pretože aj určité typy tráviacich problémov v detskom veku môžu byť spojené s bolesťami hlavy. Tak isto pri akejkoľvek respiračnej infekcii môže byť  sprievodným javom bolesť hlavy.
 
Chcela by som sa opýtať pani doktorky čo robiť v tomto období s chorobnosťou u  detí v škôlkach, moja dcéra je zdravá , ide do škôlky, vráti sa chorá so soplíkmi, teplotami, zase sme doma a dookola to isté. Či sa dá nejako efektívne bojovať proti týmto stavom a prípadne, aké opatrenia by mala prijať škôlka, aby sme sa vyhli chorobám.
Dieťa, keď začne chodiť do kolektívneho zariadenia tak sa samozrejme stretne s flórou patogénnou. Za fyziologické sa považuje u malých detí 6 až 8 infekcií horných alebo dolných dýchacích ciest v priebehu jedného roka. U starších detí sú to 2 až 4 infekcie. Až 90 % z týchto infekcií v detskom veku sú infekcie spôsobené  vírusom a si 10 % sú to infekcie spôsobené baktériami. Tým, že dieťa chodí do kolektívu, tak si buduje svoju pasívnu imunitu. Na jednej strane síce prichádza do kontaktu aj s infekciami svojich spolu vrstovníkov, ale zároveň si vytvára aj protilátky proti týmto ochoreniam. Ale malo by vo všeobecnosti platiť to, čo bolo kedysi, že pri príchode do kolektívneho zariadenia tá učiteľka, ktorá preberá to dieťatko, by mala pozorovať také jednoduché veci, či dieťa nemá zvýšenú telesnú teplotu , či nejako nesoplí, nekašle, aspoň takto vylúčiť možnosť prenosu infekcie na ostatných kolektíve.

Môj malý zvykne mať pri virózach vysoké teploty až 40 °C, obávam sa febrilných kŕčov, ako vyzerajú a čo pri nich robiť a ako ich zvládnuť?
Ak chceme hovoriť o febrilných kŕčoch, tak to dieťa musí spĺňať niekoľko kritérií: prvým kritériom je nejaká genetická predispozícia. Druhé je teplota, niektoré dieťa má nad 40 °C a kŕče sa u neho neobjavia a niektoré dieťa má teplotu 38 °C a kŕče sa u neho prejavia. Tretím kritériom je limitácia veku, do piateho roku života. Febrílne kŕče vyzerajú ako epileptický záchvat, čiže u dieťaťa náhle vystúpi teplota, tonické, klonické kŕče, zmodrá, má penu z úst, môže sa pomočiť. Je to dosť dramatická situácia pre toho rodiča, vtedy je potrebné privolať rýchlu záchrannú pomoc a dieťa je nutné dať vyšetriť neurológom.  Prevenciou febrílnych kŕčov je teda pri akomkoľvek infekte opakovane merať telesnú teplotu a dávať lieky proti teplote.

Laryngitída, postrach najmä u malých detí. Ako sa prejavuje? Moja dcérka ju má od 4 mesiacov, pravidelne sa opakuje. Najhoršie je, že dieťa je večer úplne ok a v noci sa zobudí s dusivým kašľom, musím stále podať čipok, či stačí dytiaden alebo fenystil alebo kalcium.
Tak presne ako čitateľka opíše, že dieťa z plného zdravia sa dieťa náhle v noci zobudí  to je úplne typický klinický príznak , sedí v polosede, vyhľadáva úľavovú polohu, kašle, má taký typický laryngálny kašeľ, taký štekavý, poprípade vťahuje pomocné dýchacie svaly, môže a nemusí mať teplotu. Sú nebezpečné u detí, ktoré majú nižší vek, do jedného roku alebo tesne nad jeden rok, pretože samotné dýchacie cesty  aj horné aj dolné dýchacie cesty majú u detí užší priesvit. Čo môžeme urobiť my, môže otvoriť okno a vyvetrať , dať okolo postieľky nejakú vlhkú plachtu a vlhčiť prostredie , dať dieťaťu nejaké antihistaminikum , poprípade kalciový sirup. Ak sa laryngitídy opakujú, tak dnes už je možné predpísať kortikoidné čípky, ktoré sa dieťatku zasa podajú cez konečník, ak sa v priebehu 30-40 minút stav nezlepšuje, tak je rozhodne potrebné vyhľadať lekársku službu prvej pomoci.

Máte otázky súvisiace s ochorením detí počas pandémie COVID-19? Opýtajte sa nás

(Required)