Aktuality, Svet Zdravia, Svidník    27.02.2018

Darček pre mamičky od svidníckej pôrodnice

Nemocnica Svet zdravia Svidník si pre mamičky pripravila malý darček. Z pôrodnice si domov odnesú okrem svojho novorodenca aj kartu s údajmi bábätka a odtlačkom jeho útlej nožičky. Na príchod dieťatka na svet tak budú mať aj takúto spomienku.

 

Kartička pre mamičky obsahuje meno dieťatka, dátum a čas jeho narodenia, hmotnosť a dĺžku po príchode na svet či informuje o iniciálnom dotyku. Na kartičku tiež zdravotnícky personál urobí odtlačok chodidla bábätka pomocou detskej farby.

Jednu z prvých kartičiek svojho bábätka dostala 30-ročná Češka Veronika z obce Makovce, ktorá už takmer desať rokov žije s priateľom na Slovensku. „Eliška je naše prvé dieťatko a veľmi vytúžené. Sami sme rozmýšľali, že si necháme vytvoriť niečo podobné, aby sme mali milú pamiatku. Teraz už hádam ani nemusíme, kartička sa nám veľmi páči,“ povedala.

Minulý rok sa vo svidníckej nemocnici uskutočnilo 352 pôrodov. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a sedem mamičiek priviedlo na svet dvojičky. Medzi najčastejšími dievčenskými menami boli Ema, Nela a Sofia, u chlapcov zase dominovali mená ako Adam, Peter a Jakub.

Pôrodnica získala dvoch nových pôrodníkov

Pre nedostatok atestovaných gynekológov i nízky počet pôrodov, ktorý by mohol ohroziť bezpečnosť zdravotnej starostlivosti sa sieť Svet zdravia nedávno rozhodla ukončiť činnosť pôrodníckeho oddelenia vo Svidníku. S ministerstvom zdravotníctva a s vedením kraja sa ale nakoniec dohodla na predĺžení prevádzky o jeden rok s tým, že pôrodnica musí dosiahnuť minimálnu hranicu 500 pôrodov ročne.

Svet zdravia sa tak snaží pôrodnicu opäť marketingovo podporiť i doplniť lekársky tím o ďalších pôrodníkov. Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení tak už pôsobia dve nové lekárske posily. Zo Spišskej Novej Vsi prišiel MUDr. Peter Lukčo, 41-ročný gynekológ a pôrodník, ktorý predtým pôsobil desať rokov v Írsku.

„Keď máte skúsenosti z dvoch krajín, ktoré fungujú odlišným systémom a každý má svoje výhody a nevýhody, veľmi veľa sa dokážete ako pôrodník naučiť. Ja sa teraz snažím vyberať si tie najsprávnejšie veci z medicínskej praxe oboch krajín a vedieť tak čo najlepšie reagovať na rôzne situácie,“ uviedol Lukčo.

Druhou lekárskou posilou je 54-ročný pôrodník MUDr. Mykhailo Karaulan z Ukrajiny. „Ako pôrodník som v Odese pracoval 27 rokov a myslím si, že pomôcť priviesť na svet nový život je tým najkrajším povolaním. Som rád, že teraz budem môcť svoje skúsenosti využiť aj na Slovensku a pomáhať mamičkám vo Svidníku a okolí,“ podotkol Karaulan, ktorý na Slovensko prišiel spolu so svojou manželkou. Tá je tiež lekárka – internistka a obaja sa vytrvalo zdokonaľujú v slovenčine.  

Vedenie nemocnice súčasne absolvovalo rokovania s miestnymi ambulantnými gynekológmi, ktorí doteraz veľkú časť rodičiek posielali do iných pôrodníc, aby aj tak pomohlo zvýšiť počty pôrodov. Iba nemocnica s dostatkom pacientov má totiž potenciál prilákať kvalitných zdravotníkov a následne poskytovať kvalitnú a bezpečnú zdravotnú starostlivosť, pripomína Svet zdravia.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 25.09.2018

Zemplínske chirurgické dni

Nemocnica Svet zdravia Trebišov, Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek a Slovenská lekárska spoločnosť vás pozýva na konferenciu s medzinárodnou účasťou pre lekárov, sestry a iných zdravotníckych pracovníkov, ktorá sa uskutoční pod záštitou generálneho riaditeľa Svet zdravia a ProCare MUDr. Vladimíra Dvorového, MPH a riaditeľa Nemocnice s poliklinikou Trebišov MUDr. Juraja Bazára.

Aktuality 24.09.2018

Hľadajú sa najlepšie budúce sestry

Sieť nemocníc Svet zdravia spoločne s partnermi vyhlasuje tretí ročník odbornej súťaže Florence roka 2018 pre študentky a študentov tretích ročníkov denného štúdia v študijnom odbore ošetrovateľstvo a diplomovaná všeobecná sestra na Slovensku. Budúcim sestrám poskytne príležitosť preveriť si a zmerať sily v oblasti teoretickej a praktickej prípravy. Zároveň má jej účastníkom rozšíriť poznatky o moderných ošetrovateľských trendoch, systéme zdravotného poistenia, ako aj o iných potrebných nemedicínskych témach. Októbrové vyvrcholenie súťaže následne 20 finalistom ponúkne kombináciu odborných workshopov a napínavého súťaženia v praktických podmienkach skutočnej nemocnice. Na jedného víťaza čaká finančná výhra v hodnote 3 000 eur. Všetkým finalistom bude súčasne ponúknuté garantované pracovné miesto v nemocnici siete Svet zdravia, prví traja si pritom môžu zvoliť oddelenie podľa vlastného výberu. Registrácia do súťaže prebieha na stránke www.florenceroka.sk do 9. októbra 2018.

Komunitne miestnosti v nemocnici Svet zdravia Trebisov na onkologii a psychiatrii

Aktuality 24.09.2018

Trebišovská nemocnica zriadila pre pacientov komunitné miestnosti

Nemocnica Svet zdravia Trebišov počas letných mesiacov búrala a rekonštruovala svoje priestory a dnes oficiálne otvorila svoje prvé komunitné nemocničné miestnosti. Pacienti v nich nájdu priestor, kde môžu relaxovať s knihou alebo hudbou či tráviť čas s príbuzným v príjemnom prostredí. Dosiaľ nič podobné v nemocnici neexistovalo a aj v rámci siete nemocníc Svet zdravia ide o pilotný projekt. Novinka si vyžiadala celkovú investíciu v hodnote 18-tisíc eur a bola zrealizovaná vďaka finančnej podpore zdravotnej poisťovne Dôvera.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO