Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Svidník    07.11.2018

Čo spôsobuje angína v našom hrdle?

Angína je súhrnné pomenovanie zápalového ochorenia v oblasti hrdla a krčných mandlí. Je vyvolávaná najmä vírusmi, až na druhom mieste sú baktérie a zriedka plesne.

 

Jedným z prvých príznakov je zvyčajne bolesť hrdla

Baktérie a vírusy, ktoré osídľujú ľudské telo, nemajú radi zimu, naopak, teplo im vyhovuje. Jemné poškodenie slizníc pri „teplotnom šoku“ či pri pití studených nápojov sú oslabeným miestom sliznice, kde sa môže infekčný agens uchytiť.  Ako každý zápal má aj angína 5 základných príznakov:

  1. bolesť,
  2. začervenie,
  3. opuch,
  4. lokálne alebo aj systémové zvýšenie teploty a
  5. poruchu funkcie.

Na krčných mandliach sa vytvárajú povlaky alebo čapy, to isté sa môže vytvoriť aj na stene hrtanu. Nezriedka sa môže vytvárať väčšie množstvo hlienu. Pridružujú sa zvýšené teploty až horúčky, nechutenstvo, malátnosť, bolesti hlavy, pri dráždení v hrdle sa môže vyskytnúť aj neproduktívny (suchý) kašeľ. Typicky bývajú zväčšené aj lymfatické uzliny na krku.

Ak je angína neliečená, aké riziká až nebezpečenstvo predstavuje pre naše zdravie?

Vírusová angína zvyčajne ustúpi spontánne, bez špecifickej liečby cca do 5-7 dní. Baktériová angína je závažnejším ochorením, ktoré neradno podceňovať. V predantibiotickej ére bola neliečená baktériová angína často príčinou následného vzniku reumatickej horúčky – systémového ochorenia, ktoré postihovalo často chlopne srdca a kĺby. V súčasnosti je asi najčastejšou komplikáciou vznik abscesu v oblasti mandlí, ktorý je potom potrebné chirurgicky ošetriť. Takisto sa po prechodenej angíne môže objaviť poškodenie obličiek, parainfekčný zápal kĺbov a podobne. Vzhľadom na tieto skutočnosti je potrebné pri neustupujúcich ťažkostiach vyhľadať lekára, ktorý na základe laboratórnych testov (napr. CRP) dokáže zistiť etiológiu angíny a pri jej baktériovom pôvode nasadí antibiotickú liečbu.

Je pravda, že herpesová angína nie je angína?

Herpangína je ochorenia najmä detí. Typicky sa na mandliach spočiatku vytvoria červeno sfarbené bodky, z ktorých sa neskôr vytvoria malé pľuzgieriky naplnené tekutinou. Ochorenie je veľmi bolestivé, deti vtedy odmietajú jesť aj piť. Špecifická liečba neexistuje – odporúča sa iba podpora – dostatok tekutín, polyvitaminózna liečba, tlmenie bolesti a teplôt.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Mareka Pytliaka, primár interného oddelenia z Nemocnice Svet zdravia Svidník? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 10.08.2022

Odstriekavanie kolostra

Už od 16. týždňa tehotenstva sa v prsníkoch začína tvoriť tzv. KOLOSTRUM. Je to životodarná tekutina, ktorá svojou vysokou kvalitou a výživovou hodnotou predstihuje materské mlieko.

Blog 03.08.2022

Problémy pri dojčení? 7 polôh a riešení, ako si poradiť

Dojčenie je síce prirodzené, no treba sa ho naučiť. Ktoré hlavné zásady treba dodržať, aby šlo ako po masle?

Spravne polohovanie pacienta

Blog 21.07.2022

Bojíte sa dekubitov? Naučte sa ležiaceho pacienta správne polohovať!

Choroba ani vek si nevyberajú. Mnohí dlhodobo ležiaci ľudia však nie sú v nemocnici či ústave, ale doma, vo vlastnej posteli. Aby netrpeli bolesťami, nevznikali im preležaniny či netuhli kĺby, je dôležité vedieť, ako ich na posteli polohovať.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO