Blog, Svet Zdravia, Stropkov    06.04.2016

Chrápanie a nové trendy v chirurgickej liečbe

Milióny ľudí v noci chrápu  a nemusí  to byť len prejav  hlbokého spánku.  Chrápe  asi 2/3 populácie. Muži   7-10x častejšie než ženy. Do   menopauzy ženskú populáciu chránia  estrogény , ktoré majú pozitívny  vplyv na napätie svalstva  horných dýchacích ciest.

Lenže chrápanie nemusí byť len  nepríjemným problémom pre vedľa    spiaceho partnera. Môže znamenať aj vážne   ohrozenie zdravia – ide  o tzv. sleep apnoe syndrom – zastavu dýchania v spánku. Spánkovými  poruchami trpí až 4-5% populácie.

Diagnostika

Diagnostika  chrápania nie je zložitá. Tento problém si uvedomujeme sami, prípadne nás na neho upozorní  partner.

Pri diagnostike chrápania je  vždy  potrebné  realizovať  ORL vyšetrenie ! Tu sa môžu diagnostikovať  tieto možné prekážky v horných dýchacích cestách : Nos: deformity nosovej  priehradky, nosové polypy,  chronická  nádcha ,Nosohltan: zväčšená nosohltanová mandľa.  Ďalšie príčiny  chrápania v ORL oblasti: Znížený svalový tonus jazyka ,zväčšené podnebné mandle, predlžené mäkké podnebie, predlžený čapík, vysoké podnebie – u žien.

Na  našom ORL odd. NsP Trebišov a.s.  liečime  všetky tieto prekážky  v  ORL oblasti  chirurgicky. Cieľom chirurgickej liečby  je  odstránenie anatomických prekážok prúdenia vzduchu v horných dýchacích cestách  a vystuženie tkanív v tejto oblasti  pomocou  operačnej techniky RFITT- rádiofrekvenčná indukovaná  termoterápia . Je to nová  operačná technika, ktorá využíva minimálne invazívny prístup.

RAUPP  je miniinvazívna metóda  liečby chrápania. Skratka prevzatá  z angl.-Radiofrequency Assisted Uvulo-Palato-Plasty – t.j. rádiofrekvenčne asistovaná uvulopalatoplastika-plastika mäkkého podnebia . História RFITT  je veľmi mladá. RFITT bola   prvý krát   len pokusne použitá v roku  1997 – pri terapii chrápania.  V roku  2003 prvý  referoval Seeger a bola to pilotná štúdia  pod názvom: RFITT of turbinate  hypertrophy. O rok neskôr, v roku  2004  v Belgicku  bolo zorganizované sympózium o RFITT a tu sa po  prvý krát referovalo  o liečbe    chrápania.

V oblasti medicíny má   táto technika široké použitie nielen v ORL odbore, ale aj  urológii, oftalmológii, cievna chirurgii a chirurgii brucha. Na našom pracovisku ORL odd. v Trebišove sme zaviedli túto  operačnú techniku   v roku 2007
Princípom   RFITT je vytvorenie cielených podslizničných tepelných lézii v tkanive pomocou bipolárnej elektródy s následným jazvením, ktoré spôsobuje redukciu objemu a vystuženie ošetrenej oblasti.

Veľkou výhodou  RFITT je, že elektrický prúd tečie len v okolí elektródy , tým je zabezpečená  nemožnosť ,prepálenia tkaniva “.  V operačnej rane sa  tkanivo  zahrieva len  na 60-75 st.C. Výsledkom je  jemné ošetrenie tkanív.  Povrchy   tkanív sú nedotknuté terapiu, preto pacienti po výkone netrpia  bolesťou.   Automatická detekcia ukončenia procesu  zaručuje  vysokú bezpečnosť pri operačnom výkone.

Počas  obdobia od roku 2007  sme realizovali  viac ako 2000 operačných výkonov touto technikou. Môžeme konštatovať, že RAUPP je minimálne invazívna operačná metóda, menej bolestivá oproti  bežným technikám,   operačná rana sa rýchlo hojí, pacienti sú len krátkodobo práceneschopní. Táto technika predstavuje moderný trend v liečbe chrápania,  postupne si určite nájde miesto v každodennej ORL praxi aj na Slovensku.

MUDr.Ľudmila Vasilková,
primárka ORL JZS Trebišov
NsP   Trebišov  a.s.  člen siete nemocníc Svet zdraviaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 18.01.2018

V dunajskostredskej nemocnici prišlo vlani na svet 855 detí

V nemocnici Svet zdravia Dunajská Streda sa počas minulého roku narodilo 855 detí. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a 11 mamičiek sa tešilo z dvojčiat.

Aktuality 18.01.2018

V humenskej pôrodnici sa vlani narodilo takmer 550 detí, dominovali mená Nina a Adam

V nemocnici Svet zdravia Humenné počas minulého roka prišlo na svet 548 detí. Chlapcov sa narodilo viac ako dievčat a osem mamičiek si domov odnieslo dvojičky.

Aktuality 17.01.2018

V Trebišove vlani uskutočnili 679 pôrodov, do nemocnice prišli aj rodičky z Bardejova či Prešova

V nemocnici Svet zdravia Trebišov sa počas minulého roku uskutočnilo 679 pôrodov. Dievčat sa v Trebišove narodilo viac ako chlapcov a päť mamičiek priviedlo na svet dvojičky.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO